Tablet şarj sorunu?

Başlatan babayaro60, 22 Şubat 2018, 18:44:11

babayaro60

Hocalarim merhaba sorunum şu:tabletin USB giriş yeri kırıldı tamir imkanı yok dolayısıyla şarj edemiyorum bunu nasıl şarj ederim detaylı bir şekilde yardimci olur musunuz. 2 kırmızı 2 siyah 1 beyaz kablosu var bunu dışardan şarj edip takabilicegim yada farklı bir yöntem kullanabilir miyim. Öncelik tableti kullanabilmek. Yada bu pili nasıl degerlendirebilirim kumandali arabaya takabilir miyim hani lipo şarj devresine baglayarak kullanmayı düşünüyorum araç 3 adet büyük pille calisiyor.

Edit: https://youtu.be/INqEutBw57Y bugun de boyle birsey gordum sizce uygun mudur?

mehmet

Konnektörün yeri, pcb padları temiz ve
sağlam mı?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

babayaro60

+Hocam elektronik bilgim pek yoktur kusura bakmayın tam olarak pilden mi yoksa anakart usb şarj yerinden mi bahsediyorsunuz anlamadım.
Elektrikçi baktı ama herhangi bir şey yapmadı sağlamdır diye düşünüyorum, kaç aydır kenarda bekliyo.

+ Resimde isaretledigim kutuplardan + ve - olanini bulup tp4056 yi baglamak gibi bir dusuncem var uygun mudur sizce cunku pil uzerinde baska bir cikis yok soylede birsey var baglayacagim kutuplara ornegin + kisminda 2 kirmizi - kisminda 2 siyah ve bir de beyaz kablo var bu sorun teskil edermi.

+Ya da sizin soylemek istediginiz verdigim linkteki videodaki gibi bir sey mi?
https://youtu.be/INqEutBw57Y

gevv

kırmızılar + artı   siyahlar - eksi   beyaz  ntc pilin ısı bilgisini ana karta gönderir 

pilin bağlantısını çıkartıp tp4056  ile şarj edin   tablet  sorunsuz çalışırsa   modülü kullanırsınız 

ama uzun süre geçtiği için pilin voltajı 2.5....2.7v   veya daha fazla düşmüş olabilir tp4056   modül şarj etmeyebilir   

bu durumda akım ayarlı üç kaynağınız varsa onu deneyin

resimden anladığım  usb girişi kırılmış anakartın bir kısmı konnektör üzerinde kalmış   belki onarılır ama baya uğraştırır   

birde bu tip büyük pilli tabletlerde adaptör girişide bulunuyor  kulaklık jakına benzer  sanki kırılan soketin yanında var gibi

sokete uyan 5v 1.5.....2a  adaptör bağlarsanız şarj olur

cevat1

Bu hatanın aynısı benim kullandigim tablette de oluştu .Usb ve şarj bağlantılarından bataryayı şarj edemiyordum.Şemasını çok araştırdım, bulamadım. Şemasız 2-3 gün tamiri için uğraştım, onaramadım. TP4056 ile sorunu çözdüm. 3 aydır bu modülle kullanıyorum.

Tp4056 nın şarj-deşarj ledlerini de tabletin şarj ledinin olduğu bölüme denk getirdim. Çok kullanışlı oldu.

babayaro60

Hocam peki bu devreyi direk pile mi bağladınız benim gösterdiğim yerden mi yaptiniz

babayaro60

Alıntı yapılan: gevv - 23 Şubat 2018, 11:06:42
kırmızılar + artı   siyahlar - eksi   beyaz  ntc pilin ısı bilgisini ana karta gönderir 

pilin bağlantısını çıkartıp tp4056  ile şarj edin   tablet  sorunsuz çalışırsa   modülü kullanırsınız 

ama uzun süre geçtiği için pilin voltajı 2.5....2.7v   veya daha fazla düşmüş olabilir tp4056   modül şarj etmeyebilir   

bu durumda akım ayarlı üç kaynağınız varsa onu deneyin

resimden anladığım  usb girişi kırılmış anakartın bir kısmı konnektör üzerinde kalmış   belki onarılır ama baya uğraştırır   

birde bu tip büyük pilli tabletlerde adaptör girişide bulunuyor  kulaklık jakına benzer  sanki kırılan soketin yanında var gibi

sokete uyan 5v 1.5.....2a  adaptör bağlarsanız şarj olur

Maalesef hocam diğer girişler kulaklık ve hdmı girişi olarak ayarlanmış

+hocam bir de resimde kırmızıyla işaretlediğim(b+ ve b- yazıyor) noktadan mı tp4056 yı bağlıyım yoksa maviyle işaretlediğim(p+ ve p-) yerden mi

gevv

pili toparlayın  üzerinde ki kablodan bağlantı yapın   kabloyu sıyırıp ek yapabilirsiniz

babayaro60

yani maviyle işaretlediğim kablolardan mı bağlantı yapmam gerekiyor doğru mu anladım hocam

cevat1

Alıntı yapılan: babayaro60 - 23 Şubat 2018, 13:38:30
Hocam peki bu devreyi direk pile mi bağladınız benim gösterdiğim yerden mi yaptiniz

Bağlantıyı şöyle kurun;

Telefon şarjından 5 vdc yi  tp4056 nın girişinden modüle gönderiniz. Modülün batarya çıkışını pile +ve - polariteye dikkat ederek lehimleyin. Modül çıkış pinlerini de yine + ve - polaritelere dikkat ederek tablet beslemesine bağlayın.

İşte bu kadar...
İyi günlerde kullanın.

babayaro60

Teşekkürler hocam sonucu bildiririm . Selametle.

cevat1

Tablet üzerindeki eski şarj soketini kullanmayacağınız  için çıkartın. Soketin yerine modülü monte edin.

Kolay gelsin.