GND Hattı Bozulması

Başlatan quarko, 25 Şubat 2018, 19:06:11

quarko

AC gerilim ölçmek için kullandığım, diferansiyel opamp girişine sahip devremde programlayıcıyı (st-link) karta bağladığımda ölçüm hatalı oluyor. Aynı şekilde usart üzerinden pc ye bağladığımda da yine aynı durum oluşuyor. Muhtemelen pc nin gnd si ile benim kartımın gnd si birleştiği için gnd hattı kayıyor. Bu tarz bir soruna nasıl çözüm getirebilirim.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

muhendisbey

AC ölçen bir sistemi direk bilgisayara bağlamak sakıncalıdır. Kablosuz olarak veri aktarımı sağlayabilirsin. Bluetooth, wifi ya da rf. Ya da seri iletişimi multimetrelerdeki gibi optik olarak izole etmelisin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

quarko

Veri aktarımını sağlamak adına kablonun yanında bluetooth ile de haberleşebiliyorum problem yok o konuda. Son çare olarak koymuştum zaten bluetooth bağlantısını. O yüzden haberleşme çok sorun değil ama debug yapmak için debugger ı taktığımda direk ölçüm bozuluyor. Kart beslemesini şebeke üzerinden SMPS ile alıyorum. SMPS ac besleme girişini şebekeden izole etsem çözüm olabilir mi ?
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

OptimusPrime

Olaya soyle bakarsan aslında pc ninde seninde beslemen birbirinden ve sebekeden izole. Araya yeni bir izolator koyman sorunu cozmeyecektir. Sasesi bozuk bir sistemin olabilir. Sase hatti uzadıkça sisteme daha cok gürültü giriyordur. Belki cihazlardan birinin faz noturunu degistirsen gürültü azalabilir. O da yerse tabi.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Kabil ATICI

Kullandığın yapıları tam olarak bilemesem de, PC ve kullandığın diğer güç kaynağın smps gibi bir ürün ise o veya bu şekilde (en azından bir kondansatör) ile şebeke hattına bağlantısı vardır. Şemaları inceleyebilirsiniz. O nedenle tam yalıtımdan söz edilemez.
Pc yerine laptop ,adaptör besleme olmadan kullanılabilir.

Diğer bir yöntem yalıtım trafoları kullamak olabilir. Ama kart üzerinde topraklama olmaması gerekir.

Seri hat için optik izolasyon kullanımı gereklidir.
ambar7

muhendisbey

Benzer bir durumla karşılaşmıştım daha önce. Hatta foruma yazmıştım. SMPS çıkışını dümdüz bir DC görmem gerekirken baya dalgalı bir besleme veriyordu.

Bu durumda SMPS çıkışını osiloskop ile görüntülemeyi deneyebilirsiniz.
AC voltaj girişim yapıyor mu diye kontrol etmek için VCC-GND arasını osiloskopla gözlemlemeye çalışabilirsiniz. Eğer varsa;
AC hattını kart üzerinden ayırarak, ya da ekranlama yaparak girişim yapmasını önlemeye çalışabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ugurer

Bende buna benzer bir sorunu RS-485 Usb çevirici de yaşamıştım. Kullandığım cihaz ve laptop ayrı ayrı şebekeye bağlıydı haliyle ve sürekli bilgisayar portu açıp kapatıyordu.

Laptop'u sadece batarya ile kullanınca bu sorunu çözmüştüm.

foseydon

Amps çıkışı düz DC olmaz, anahtarlamanın etkisini görürsünüz. Ama ripple çok ufak olabilir, bu yüzden DC ye yakın bir çıkış görebilirsiniz.

Sorunun çözümü için USB izolatör cihazlar var, o denenebilir.

muhendisbey

Smps de tabi dümdüz olmaz ama dalgalanma da bilgisayarın touchpadine etki etmemeli.