Mosu GS arasindan delmek.

Başlatan Zoroaster, 26 Şubat 2018, 13:03:23

ipek

HP 6034A güç kaynağım 60 volta kadar verebiliyor, bu akşam deneyeceğim, 1Mohm ve 10Mohm ile 15'şer dakika işkenceye tabi tutacağım,Gate ucunda 12 volt 15 volt 18 volt 22 ve 24 volt zenner diyotlar gördüm,tolerans ve güvenlik sınırlarınında olduğunu düşünüyorum ( safety operating area)

Sozuak

Alıntı yapılan: cetin1990 - 28 Şubat 2018, 07:28:00
Verdiğiniz bilgiler içinde akım sınırından seri 1Mohm direnişten bahsedildiğini göremedim

Iyi guzel de teorik olarak  direnci cok cok yuksek gate ile 1 Mohm yok sayilir. Sadece delindikten sonra akimi sinirlayacaktir. Korumali mosfette ariza cikartmaz cunku koruma diyotlari fazla voltaji iletirken direnc akimi sinirlayacaktir.

cetin1990

LED ters dayanma gerilimi gibi düşünelim. 1M seri dirençle ters gerilim uygulandığında bozulmaz.

yesilu

hepsine standart koyuyorlar mı bilmiyorum ama gs arasına dahili zener koruma diyotu konduğunu okudum ( ters yönde seri bağlı iki zener). varsa kurtarır.

Zoroaster

Bir yalitkan yuksek voltaj ile delinirse delindigi yerdeki elektriksel ozellikleri degisir.

Delinme aninda olusan plazma isi uretir ve hem dilektrigi hem de aluminyum levhalar (Mosun G S bolgesinden bahsediyoruz) eriyebilir.

Eger bu erime ardindan G ve S birbirine kaynasmaz ise sorun yok.

Bu deney cok kere tekrarlanirsa bazi MOSlarin tamamen olecegini, bazilarinin ise elektriksel parametrelerinin kayacagini dusunuyorum.

Mesela Mosun G-S bacaklari arasinda 100K olusmasina neden olmak O mosun bozuldugu anlamina gelmez. Biz cogu zaman GS arasina 10K hatta bir kac yuz ohm baglayan adamlariz.

Birisi denesin de kurtulalim bu sorudan.

Seri direnc 1M gibi yeterince yuksek ise yaklasik 1nF Cgs kapasitesi 30v da delindiginde 1/2 x 1E-9 x 30 x 30 =450nJ enerjisi ile tahribat yapmaya calisir. Bu enerji gozume hic buyuk gorunmedi fakat GS bolgesindeki mesafeler ve kutleler cok kucuk oldugu icin bu enerji belki de boylesine minik aluminyum yuzeyi buharlastirmaya yeter..

Seytan deliginden kacti.

ipek

bir nedenden dolayı 60 Voltluk cihaz 40volta sınırlamışım ,kitabını bulupta açamadım....gate1500PF gelen fet'e 1 mega ve 10 mega ile 20 dakika verdim tık yok,100K ile vereyim dedim Drain Source arası diyodu hala okuyabiliyorum fakat Gate artık kapasite olarak cevap vermiyor....40Volt öldürücü...

muhendisbey

LED de 1M ohm verip ters kutuplarsanız normalde bozulur. Deneyinizde kurtaran muhtemelen bunu DC ile değil alternatif akımla denemenizdir. Ya da ters kutuplamada oluşan sızıntı akımıdır. 1Mohm luk direnç üzerinden 10uA aksa direnç üzerine 10V düşer, 20uA aksa 20V. Kaldı ki LED için sızıntı akımı 20uA ile 1mA arasındadır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cetin1990

Vce maksimum 30V olan BJT ile akım maksimum kollektör akımını aşmayacak şekilde 100Vu anahtarlamaya çalışalım. Sizce ne olur? Transistör yanar mı?  Yanmıyor. Sadece anahtarlayamamış oluyor. Kesime gitmiyor. Sürekli iletimde oluyor.

Zoroaster

Alıntı yapılan: ipek - 28 Şubat 2018, 21:54:04
bir nedenden dolayı 60 Voltluk cihaz 40volta sınırlamışım ,kitabını bulupta açamadım....gate1500PF gelen fet'e 1 mega ve 10 mega ile 20 dakika verdim tık yok,100K ile vereyim dedim Drain Source arası diyodu hala okuyabiliyorum fakat Gate artık kapasite olarak cevap vermiyor....40Volt öldürücü...

100K ile denediginde Gate Source kisa devreye mi gitti?
Seytan deliginden kacti.

devrecii

1M ohmda da bozuluyordur fakat bunu fark edemiyoruzdur, diyelim 10M yüz tane molekül bozuldu bunu fark edemeyiz 100k da çok daha fazla molekül bozulur ve fark ederiz , ölçümleyebiliriz.

10megahm direnç ile 50v verdik diyelim üç beş tane molekül bozulur ve akım akıtmaya başlar ve voltaj daha yükselemez üç tane molekül bozulur öyle kalır mosfette çiddi bozulma olmaz.

Test ederken yüksek ohmaj ölçen multimetre ile öncesi ve sonrasu ölçülmeli.

ipek

hayır Gate kısa devre olmadı Draine 24 volt Ampul bağladım, boştaki Gate ucuna dokundum lamba parlayıp yanık kaldı,cımbızla Gate Source kısa devre yaptım Lamba sönmüyordu,oysa Gateye işkence yapmadan evvel gayet rahat sönüyordu,sonuçta Gate tamamen bozulmuyor,sadece tepkime reaksiyonu sağırlaşıyor,ilginç olan Fet'in gate ve source ayakları arasına  gerilimi ters uyguladım Fet tedavi oldu,gayet normale döndü,yada ben fazla yoruldum...

cetin1990

EEprom gibi bir şey olmuş.