Mosfet Motor Sürücü

Başlatan oguztkn, 27 Şubat 2018, 20:49:51

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

24 volt 55 rpm'lik redüktörlü bir silecek motorum var. Bunu Pot ile kontrol etmek istiyorum. En azından sürücü kısmı için resimdeki şema uygun mudur. Bir de uygun ise nasıl bir pwm sinyali ile sürmeliyim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden Teşekkürler İyi Çalışmalar....

sezgin05

Resimdeki devre tam bu iş için birebir.Sadece 555 tarafına giden hatta 7812 bağla motora 24 volt direkt gir.

oguztkn

Cevabınız için teşekkür ederim ama benim soft stop yapmam gerekiyor ondan dolayı mcu düşündüm. Elimde zaten buna benzer bir hazır kit şeklinde sürücü var ama ben motorun yumuşak bir şekilde durmasını istiyorum. Sizin verdiğiniz şemaya soft stop şeklinde bir ekleme yapabiliyor isek çok daha kolay olur benim için

sezgin05

Soft start veya stop bu devre ile neden yapılmasın.Zaten motorunuz reduktörlü imiş. Yüksek devirle dönerken voltajı azalttığınızda  redüktörlü olduğu için motor kendi ataletiyle dönmeye devam edemez. Anlayamadım tam olarak .

oguztkn

Aslında amacım tam anlamıyla o motorun kendi ataleti motor dururken çok sert duruyor bunu yumuşatmak istiyorum. Start önemli değil yani benim için stop kısmı önemli