yazıcıda bastığım objede bu küçük çıkıntılar neden çıkıyor olabilir?

Başlatan zengdai, 04 Mart 2018, 03:08:09

zengdai

genel olarak parça güzel çıkıyor ama bazı yerlerde objeyi ne kadar basarsam basayım aynı yerlerde küçük çıkıntılar çıkıyor nedeni ne olabilir?

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.


erkantr67

Soğumuş ve sıcak malzemenin birleşme noktasını kastediyor olabilir.

Eugene

Her bir katman bu noktadan başladığı icin bu çizgiyi görürsünüz. Slicerlarda bu başlangıç noktasını farklı noktalara dağıtan ayarlar mevcut. Bunu seçerseniz o başlangıç noktaları farklı noktalardan başlayacağı icin o çizgiyi görmezsiniz. Ancak farklı farklı yerlerde bokta şeklinde bu başlangıçları görebilirsiniz. Cizgi katman başlangıcı kolay kırılmaya da sebep olabilir.

zengdai


Hayır başkangıç ve bitiş noktası değil penguenin alnına dikkat ederseniz bir bombeli çıkıntı var

matador

Her parçada aynı yükseklikte bir çıkıntı oluyorsa z eksenin mekanik bağlantılarını bir kontrol edin.


Benimde başıma benzer bir sorun gelmişti. Her parçada 25-26 mm yükseklikten sonra x+ yönünde bir kayma oluyordu. z eksenin rulmanları gevşemiş yükseklik bir seviyeye ulaştığında mekanizma ufak ufak sağa kayıyor, bunu bir kaç baskıdan sonra fark ettim. Daha doğrusu z ekseninde böyle bir şey olacağı hiç aklıma gelmedi. Sizde de benzer bir durum olabilir. Her parçada aynı yükseklikte aynı yöne doğru oluyorsa mekaniğin iyice bir kontrol edin.

sezgin05


cezeri

Arkadaşların da söylediği gibi katmanların yükselme noktası orası ve bence gayet iyi. Enjeksiyon kalıbından çıkma bir baskı beklemek yanlış olur.

3d yazıcıdan çıkan ürün ham üründür.

Zımpara, plastik astarı ve boya atılması gerekir. Daha da pürüssüz olsun derseniz abs filament kullanıp aseton buharı uygulamanız gerekir.