Ac gerilim yükseltme devresi

Başlatan bysessiz5106, 09 Mart 2018, 18:09:55

bysessiz5106

Selamun aleyküm arkadaşlar bir sorum olacaktı
ZMCT206-1500 akım trafosuyla 0-10 Amper arasında akım okuyarak çıkışına 10ohm direnç takarak üzerine düşen 1:1500 değerindeki gerilimi yani 10A çekerken 10/1500=6.66Ma Seviyesine dönüştürerek Çıkışına 10 OHM'luk direnç bağlıyorum çıkışta 66Mv görüyorum ben bunu opampla yükselterek 0-5V seviyesinde ADC okuycak şekilde ayarlamam gerekiyor ama giriş gerilimini LM358 opamp ile 66mv*75=5V  YAPIYOR yani 75 kat yükseltmem lazım Bildiginiz gibi LM358 entegresinin içinde 2 adet opamp var ilk opampda 8.69 kat 2.opampda da 8.69 kat yükseltme işlemi yaparak çıkış almam gerekiyor yanlız ilk opamp düzgün çalışırken 2.opamp yükseltme işlemini 1.4 voltun üzerine çıkartmıyor sinus dalgasında bozulmalar oluyor.

Aşağıda 7.5A  civarı bi yük kullandım . hem kullandığım devreyi hemde osiloskop sinyallerini gösteriyorum Mavi ile gösterilen akım trafosuna bağladığım 10 OHM luk dirençten aldığım değerler  Sari ile gösterilen ise 2 opampdan 75 Kat yükseltimesi gereken sinyal ama sinyalde bozukluklar oluyor buna  bir çözümü olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

osiloskop çıkış sinyalleri:

kullandığım devre :

say38

Merhabalar, yaptığınız çalışmanın benzerini de ben yapmaya çalışıyorum 3.3V da ADC yapmam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

zipzip

Yükselteceğin AC gerilimin tepe değerini baz alman gerekiyor. Yükseltme işlemi sonrası elde etmek istediğin değer, opamp çıkışında bozulma yapmamalı, opamp besleme gerilimi düşükse sinyal bozulmaya uğrar. Örneğin opampı 5 V ile besliyorsan tepeden tepeye elde edebileceğin sinyal max 2.5-3V civarında olmalı. Opamp pdf inden giriş ve çıkış sınırlarını bulabilirsin.

asma

Merhaba
Biraz bakındım , ürün nasıl kullanılmış diye.
10 ohm yerine 15 ohm kullanırsanız küsürattan kurtuluyorsunuz , 75 ohm kullanırsanız 5V a yükseltme işi tek op-ampla rahatça yapılıyor.
Neden 10 ohm tercih ettiniz ya da 75 ohm kullansanız daha iyi olmaz mı?
Kolay gelsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bysessiz5106 - 09 Mart 2018, 18:09:55

kullandığım devre :

Buradaki Opamp devresi Girişi birebir çıkışa aktarmaz.
Sinüs dışında karaktere sahip sinyaller daha çok problem oluşturabilir.
R4 R5 in değerini 5-10 k civarında yapıp R1 in kapasitöre bağlı ucunu R4 R5 in ortak uçlarına bağlarsan düzgün çıkış elde edebilirsin.
Ancak LM358 Rail to Rail olmadığın dan +VCC ve GND voltajlarına ulaşamayan çıkş verir.
Maximum 4 voltun az üstüne çıkarken (Tamamen yüke bağlı) GND ye 0.6 Volt kadar yaklaşabilir.
Daha yüksek voltaj çıkışı istiyorsan ya beslemeyi ukarı çekeceksin yada rail to rail opamp kullanacaksın.