Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Bilgisayarim hackleniyor mu?

Başlatan Zoroaster, 10 Mart 2018, 12:51:54

Zoroaster

Desktop wallpaper olarak solid renkler kullaniyorum.

Gecen haftalarda bilgisayarimi actigimda wallpaper olarak Turk bayragi gorunce sasirdim.
Bugun bilgisarimi acik birakip 1 saat sonra baktigimda gene wallpaper olarak Turk bayragi oldugunu gordum.

Win10 da bilmedigim bir ozellik mi var yoksa makineme siziyorlar mi?

Anlama sansim varmi?
Seytan deliginden kacti.

cevat1

Arka plan Türk bayrağının olması güzel.
Arka planda bir şeylerin kurcalandigindan şüpheniz varsa, zemana antimalware - antilogger kurup bilgisayarda, bir tarama yaptırın.

foseydon

O resim normalde bilgisayarınızda olan bir resim değilse kesin virüs var. Normalde varsa, windowsta otomatik wallpaper değiştirme ayarı var, belli aralıklarla resimleri değiştiriyor. Bu özellik açık olabilir, kontrol edin açık mı. Açık değilse virüs bulaşmıştır.

Zoroaster

Resmi ben yuklemedim. Cok guzel bir bayrak. Wallpaper olarak resim  moduna getirirsem secenekler arasinda bu bayrak gorunuyor.

Otomatik wallpaper resmi degistirme ozelligi goremedim. Var olup olmadigini nerden gorebilirim?
Seytan deliginden kacti.

l0rd

burada slayt gösterisini seçince , altta resimlerin olduğu klasör , onun altındada değiştirme aralığı
what you do that defines you

esensoy

Benim win10 da login ekranındaki arkaplan sürekli değişiyor, ama hiç Türk bayrağı görmedim,
Bana da bir sıkıntı var gibi geldi,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Zoroaster

Login ekrani degisiyor benim canimi sikan desktopa ait wall paper arada bir degisiyor.
Seytan deliginden kacti.

l0rd

O ," Windows spot ışığı" programı sayesinde oluyor (login ekranındaki resimlerin değişmesi)

fide

Merhaba. Turksat kablo kullanıyorum  Arada bir aylık upload ve download miktarına bakıyorum. Ortalama aylık 20-30 gb arası download, 1.5 - 2gb arası upload oluyor. Ocak ayında 21gb upload var. Bilgisayarda virus yok diye biliyorum. Ters giden bişey yok ama birilerinin benim bilgisayardan dosya çektiğinden şüpheleniyorum. Formatladım, yeniden kurdum şimdilik bi terslik yok gibi ama 21 gb upload sebebini bulamadım.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ByTEK

Bir virüs ise zemana antimalware ile tarama ve sonrasında kaspersky free kullanmanız hocam. tabi ucretsiz başka antivirüs yazılımınıda kurabilirsiniz.

arka planda çalışan zararsız bir virüs olabileceği gibi bilgi sızdıran bir virüste olabilir.

fide

@SercanTEK teşekkürler. Kasper kurdum ama ikide bir şuna izin buna izin ver diye sorunca kaldırmak niyetindeyim 
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

l0rd

Alıntı yapılan: fide - 10 Mart 2018, 18:47:35
Merhaba. Turksat kablo kullanıyorum  Arada bir aylık upload ve download miktarına bakıyorum. Ortalama aylık 20-30 gb arası download, 1.5 - 2gb arası upload oluyor. Ocak ayında 21gb upload var. Bilgisayarda virus yok diye biliyorum. Ters giden bişey yok ama birilerinin benim bilgisayardan dosya çektiğinden şüpheleniyorum. Formatladım, yeniden kurdum şimdilik bi terslik yok gibi ama 21 gb upload sebebini bulamadım.

Torrent programı , bulut paylaşım programı(Dropbox ,yandex disk , google drive vs )  kullanıyorsan o programlar yüzünden olabilir , kötü yazılımlar yüzünden olabilir , Zombi bilgisayar diye bir kavram var zararlı bir yazılım senin bilgisayarını kullanarak saldırılar yapmıs olabilir ...seçenek çok.Format iyi çözüm :)

ByTEK

@fide Bende kullanıyorum ama dediğiniz gibi henüz uyarı vermiyor. sadece donanım takınca uyarıyor. yada zararlı olunca. birde web te uyarıyor. En güzeli kasma yapmıyor :D

foseydon

Upload normal, sadece torrent upload yapmıyor. Windows kendiside veri gönderiyor. En basiti internette sırf yaparken bile upload yapıyor siteyi request ederken. Upload u sadece dosya gönderme olarak düşünmeyin. Sizden çıkan her byte upload sayılır.

fide

Google drive ve mi drop var. Ama onların kullanımı da belli. 3gb 5gb olsun. Bilgisayarda da yavaşlama, klasörleri gizleme vs bi durum yoktu. Anlam veremedim. Bilgisayarda çok önemli bişey yok. Çalışma yedeklerim var sadece. Onları elde etseler de sıkıntı değil.