Soru : Hızlı Dosya İndirmenin Mantığı

Başlatan ByTEK, 10 Mart 2018, 22:39:38

ByTEK

Merhaba,

evimde 24 mbit internet kullanıyorum. Teorik olarak  3 Mb/sn dosya indirme hızım var. (24/8 = 3mb)

bir film dosyasını indirmek istediğimde normal bir indirmede saniyedeki aktarım 1 mb civarında. Aynı dosyayı normal indirmeyi iptal edip IDM ile indirmek istediğimde bu seferki aktarım hızım 2.5 mb bandında geziniyor.

Merak ettiğim konu IDM veya türevleri nasıl oluyor da indirmede bu kadar hızlı çalışıyor ? Arkasındaki Mantık yada teknoloji Nedir ?

l0rd

Mesela Torrentte indirme yaparken aynı dosyayı farklı kaynaklardan çeker sonra program birleştirir , IDM de ise aynı dosyanın farklı noktalarından aynı anda indirme yapıp en son birleştiriyor.Kullandığı algoritmadan kaynaklı oldugunu düşünüyorum
what you do that defines you

ByTEK

@l0rd  evet mantıklı. Peki her dosyayı indirirken sunucu tarafı buna izin veriyor mu ? Yani Tek parça dosyanın farklı bölümlerinden indirmesi özel bir durum olup sunucu buna itiraz etmezmi. Sonucta sunucu tarafının band genişliğini sömürüyor.

cetin1990

Aynı sunucudan bir dosyayı parçalar halinde aynı zamanda indiriyor. Her sunucu buna izin vermiyor. Özellikle dosya yükleme sitelerinde ücretsiz indirme yapılırken buna izin yoktur.

İlk yarısı ile son yarısı beraber inse, hız 2 kat artar. 10 parça olsa 10 kat.

eowe

idm indirelecek dosyayı belli parçalara böler, threadler olusturur ve websunucusa birden fazla istek yollar bilgisayarınız bu threadlere hepsine cevap vermeye çalısacagı icin bakarsınız neredeyse tüm internetinizi bunlara veriyorsunuz.

ByTEK

O zaman bütün mesele parçalayıp indir ve birleştirden ibaret.

İşletim sistemide kendi indirme yöneticisini bu şekilde yapsa aslında güzel olurdu.