15 Aralık 2018, 15:59:47

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Bilgisayar konusunda aklıma takılanlar

Başlatan veliusta, 12 Mart 2018, 02:43:53

veliusta

Soru 1 : i3 8100 TDP = 65W  vs  i7 8700 TDP = 65W          İki işlemcide tam yükte 65 Watt mı tüketiyor demek?    Tofaş ile Ferrari'nin aynı miktar benzin tüketmesi saçmalık değil mi?

Soru 2 : Yeni anakartlarda neden hala PS/2 portu koyuyorlar? USB daha avantajlı değil mi?

tunayk

Soru 1: için , saçmalık değil elbetteki. 180Bg lik 5.20d BMW,  1.3CDTI Multijet Astra'dan az yakıyorsa, düşünmeniz gereken teknoloji farkı ve bunun getirisi olarak elde edilen enerji tasarrufudur.

Sozuak

Verdiğiniz örnek aslında aynı ailenin ürünü. Muhtemelen de çekirdekleri de aynıdır programsal olarak farklılaştırılmışlardır.  Şimdi kullandığım işlemci 14 çekirdek ve 120 watt termal tasarım gücü harcayabiliyor.  Fiyat farkının karşılığını verebilmek adına enerji verimliliği parametresi ile de oynanıyor yada işlemciler kasıtlı yavaşlatılıyor. Aynı seri işlemcilerde bile farklı saat hızlarına sahip ürünler ya siparişe göre yada silikon diliminin daha saf kısımlarında bulunup bulunmadıklarına göre paketleme öncesi testleri ile belirleniyor.


PS2 noktadan noktaya (peer to peer) atanmış bir port aynı sata gibi ama usb paylaşımlı (band genişliği açısından-tabi öncelik modları da var hid aygıtları için) bir port. Üstelik geçmişten gelen bazı uyumluluk zorunluluklarından  ötürü kullanılıyor. PS2 de gecikme daha az, çoklu tuş basımlarının ayırdedilmesi mümkün, hızlı yazımda daha hızlı sonuç alınabiliyor ve kesme bazlı çalıştığından sistem tepkisi daha hızlı. Bir de sürücü derdi yok basit ve oturmuş bir standart.

ErsinErce

Konuya teknik açıklama getirmek gerekirse;
i7 8700 6 core 3.2 base freq, 4.6 boost freq
i3 8100 4 core 3.6 base freq

TDP 'ler base frekansta ortalama güç tüketimleri referans olarak yazılıyor.
yani i7 6 core 3.2 GHz de çalışırken 65W harcarken i3 4 core 3.6GHz de çalışırken aynı gücü harcıyor.

i7 4.6GHz'e çıktığında 65W dan çok daha fazlasını harcıyor.


veliusta

Sistem boşta HD530 0.1W harcar iken GTX 1050 Ti 14W civarı harcıyordu. Bana ilginç geldi. Yapılan iş aynı halbuki.
Bu yüzden artık ekran kartı kullanmıyorum.

alone_lover

Arkadaşlar Güç ile TDP yi niye birbirine karıştırıyorsunuz...

TDP: İzin verilen toplam güç kaybı.

foseydon

1. sadece kullandıkları güce kıyas edemezsin. araba alegorisinden gidersek daha az yakıt tüketimi olduğu halde fonksiyonel olarak daha üstün olan arabalar var. işlemcide de benzer durum geçerli. teknoloji ilerlediği zaman işlemcinin içine işleri daha hızlı ve daha az güç sarfederek yapmasını sağlayacak yeni komutlar ekleniyor. ayrıca aynı jenerasyon işlemciler arasında güç tüketimi arsında çok fark olmaması da doğaldır.

2. hala PS/2 portunu kullanan teçhizatlar var. IBM'in eski mekanik tuşlu klavyelerinin fanatikleri var, ebay gibi yerlerde çok acayip fiyatlara satılabiliyor. hatta bir firma vardı ABD menşeili, hala bu klavyelerden üretiyor. tasarımcı tarafına bakarsak, muhtemelen eklemek çok kolay olduğu için adam standart olarak ekliyor. işin özü şu, bunu tasarlayan adamlar senden benden iyi mühendis. adamların bir düşündüğü vardır, ihtiyaç olmasa ve ek maliyet getirse zaten kaldırırlar. misal AGP portu vardı eskiden ekran kartları için, artık yok. yani ihtiyaç ortadan kalkınca adamlar zaten bunu çıkartıyor tasarımlardan, varsa da bir sebebi vardır deyip geçmek lazım.

fide

Gamer serisi fare ve klavyelerde ps2 aranan bir özellik diye okumuştum. Tepki süresi, @Sozuak ve @foseydon bahsettiği gibi daha düşük. Bu yüzden daha seri çalışıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com