Mutfak Tartısı Bozuldu...

Başlatan ankyra, 13 Mart 2018, 10:48:28

ankyra

Selamlar...
Evdeki mutfak tartısı yaklaşık 20 cm den tezgaha düşmüş. Olay sonrası tartı 650 gr kadar eksik tartıyor. İçini açtım, 4 ayağında sensörler var. sensörler ayrı ayrı tepki veriyor. Kırılma bozulma cs. yok yani. ancak dediğim gibi hatalı tartıyor. Sanki kalibrasyon yapmak gerekiyor gibi ancak nasıl yapılır, ya da yapılır mı anlayamadım. Fotoğrafları ekliyorum. Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar.

Not: En alttaki fotoğrafta görünen K1 isimli pinlere dışarıdan ulaşılabilecek şekilde, kapak üzerinde minik bir delik bırakılmış. Bu pinleri kısa devre ettiğimde ekranda çeşitli rakamlar görünüyor ve en sonunda duruyor... Sanırım benden kalibrasyon bekliyor?

Melih1802

LoadCell hücrelerinden 1bir tanesi arızalı gibi geldi bana.

ankyra

Alıntı yapılan: Melih1802 - 13 Mart 2018, 11:23:58
LoadCell hücrelerinden 1bir tanesi arızalı gibi geldi bana.

Neden böyle düşündünüz?

Melih1802

1kg ağırlığı kaç gram olarak tartıyor.

ankyra

Melih1802

Sorularım;
-Tartının ağırlık sınırları içindeki herhangi bir ağırlığı koyduğunuzda sürekli 600 gram gibi eksik mi tartıyor,
-600 gram lık bir ağırlık koyduğunuzda tepki ne oluyor.

ankyra

İki trafo vardı elimde:)  biri 1000 gr, yaklaşık 400 gr ölçtü, diğeri 2650 gr, onu da 1950 gr ölçtü.

Yarın çeşitli ölçümler yapıp yazarım.

İlginize teşekkürler...

ankyra

bugün yaptığım bazı ölçümler şu şekilde... (GA:Gerçek Ağırlık, ÖA: Ölçülen Ağırlık, ORN: GA/ÖA)

GA:  5000 gr    ÖA:  3389 gr    ORN: 1,47
GA:  2610 gr    ÖA:  1952 gr    ORN: 1,33
GA:  1000 gr    ÖA:    412 gr    ORN: 2,42
GA:    810 gr    ÖA:   340 gr     ORN: 2,38
GA:    240 gr    ÖA:   113 gr     ORN: 2,12

Tabloda hiçbir tutarlılık göremiyorum...

Ayrıca her sensöre 240 gr ağırlığı tek başına uyguladım. her biri aynı sonucu verdi. yine yaklaşık 110 gr civarı değer gösterdi.

muhendisbey

Loadcell düşme sonucunda eğilmiştir muhtemelen. Bozuk loadcell aynı loadcell ile değiştirilmeden doğru ölçüm alabilmeniz zor. Tabi kendiniz devre yapıp kalibrasyon LCD sürme gibi işlemler yapmayacaksanız.
Eğildiği için farklı ağırlıklarda farklı sapmalar yapar. Ki bunu gözlemleyebilmişsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yesilu

her sensör aynı sonucu veriyorsa mantıken sağlamlar, pcb de yol veya lehim temassızlığı arayın.

Melih1802

Her sensor aynı sonucu veriyorsa yollar ve lehim temassızlığı yoktur.
LoadCell hücreleri ağırlık üst eşik değeri aşıldığında bozulabilir veya hatalı ölçüm yapabilirler.
LoadCell hücreleri 4 tane paralele bağlı olmalı, bir tanesi sorunlu olmalı, bir kere daha tek tek test etmelisin.
Tek tek test sonucu bir hata olmadığına eminsen, gözle bir kontrol yaparak fiziksel bir anormallik aramakta fayda var.

ankyra

k1 pini ile oynayıp kalibrasyon yapmaya çalıştım...

GA:  5000 gr    ÖA: 4994 gr
GA:  2610 gr    ÖA: 1727 gr ???
GA:  1000 gr    ÖA: 1000 gr
GA:    810 gr    ÖA: 828  gr
GA:    240 gr    ÖA: 277  gr

ilginç... çöpe atacam gibi...

Melih1802

Tahminimce Loadcell hücrelerinden biri bir yerde su koyveriyor.

ankyra

Tamam, çok teşekkür ederim ilgilenen arkadaşlara...

F.T

Kaç loadcell varsa hepsi yere eşit bir şekilde temas etmeli.Yoksa hatalı tartım yapma olasılığı yüksek.Loadceller sağlamsa mekaniğe bakın.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.