Qualcomm'un Broadcom'a satışı güvenlik nedeniyle engellendi

Başlatan JKramer, 13 Mart 2018, 14:08:27

JKramer

http://www.bbc.com/news/business-43380893
https://www.ntv.com.tr/dunya/trump-teknoloji-tarihinin-en-buyuk-satisini-engelledi,13_ZhR4Q70-B4677hg9nCA
AlıntıABD Başkanı Trump, ABD'li çip üreticisi Qualcomm'un Singapur merkezli Broadcom firmasınca satın alınmasını "ulusal güvenlik" gerekçesiyle engelledi.
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li çip üreticisi Qualcomm'un Singapur merkezli Broadcom firması tarafından 117 milyar dolara satın alınmasını engelleyecek başkanlık kararını imzaladı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, iki firma arasındaki satış sürecini doğrudan ilgilendiren bir karar kamuoyu ile paylaşıldı.

"KANITLARIMIZ VAR" ÇIKIŞI

Buna göre Trump, "ulusal güvenlik" gerekçelerine atıf yaptığı başkanlık kararında söz konusu satışın uygun olmadığını vurguladı. Kararda Trump'ın, "Broadcom ve ortaklarının, ABD'nin ulusal güvenliğini zaafa uğratabilecek adımlar atabileceğine yönelik yeteri kadar sağlam kanıt bulunmaktadır." ifadesine yer verildi.

TEKNOLOJİ TARİHİNİNEN BÜYÜK ANLAŞMASI

Gerçekleşmesi halinde teknoloji tarihinin en büyük anlaşması olacağı belirtilen sürecin önünü kapatan kararda, Qualcomm'un satışının "yasaklandığı" kaydedildi.

Karara itiraz eden Broadcom yöneticileri ise söz konusu anlaşmanın "ABD'nin ulusal güvenliğini herhangi bir şekilde tehdit etmediğini" savundu.

İlk olarak ABD'de kurulan ancak 2016 yılında Avago firmasına satılarak Singapur merkezli olarak yeniden yapılanan firma, Qualcomm'u satın alarak özellikle mobil teknolojiler ve çip üretimi alanında dünyanın en önemli oyuncuları arasında daha da üst sıralara tırmanmak istiyordu.

HAZİNE BAKLANLIĞI DA KARŞI ÇIKMIŞTI

ABD Hazine Bakanlığı 5 Mart'ta ilgili teknoloji firmalarına mektup göndererek özellikle 5G teknolojisiyle ilgili satış süreçlerinin ulusal güvenlik riski oluşturabileceği "uyarısında" bulunmuştu.

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Aimen Mir, "Qualcomm, ABD için iyi tanınan ve güvenilen bir firma olmuştur. Qualcomm'un ABD hükümet kurumlarına yönelik tedarikinde herhangi bir kısıtlama veya duraksama olması, ulusal güvenliğimizi zaafa uğratabilir." yorumunu yapmıştı.

ertuğrul54

 Qualcomm çipi takılı bütün ürünlerinin tamamı casus diyebiliriz yazdığınız çizdiğiniz konuştuğunuz her şey tamamen abdnin elinde  şahsen ben böyle anladım

digiman

Madem elinde saglam kanit var aciklasana. Resmen ekonomik savas yurutuyor adam.
Âlimin afeti, kendini büyük görmesidir.

cevat1

Alıntı yapılan: ertuğrul54 - 13 Mart 2018, 14:20:44
Qualcomm çipi takılı bütün ürünlerinin tamamı casus diyebiliriz yazdığınız çizdiğiniz konuştuğunuz her şey tamamen abdnin elinde  şahsen ben böyle anladımŞöyle de anlaşılabilir.
Chip alanında teknolojik üstünlüğü kaptırmak istemeyebilir. Stratejik üstünlük...

Sozuak

Bizim ulkemizde de gormek istedigim hareketler bunlar . En dogrusunu yapmislar.