16 Aralık 2018, 13:47:43

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


6 Mg996r Robot Kol Yardım

Başlatan kgunduz, 13 Mart 2018, 18:10:43

kgunduz

Merhaba.
Proje yapıyorum.
yukarıdaki robot kolda 6 adet mg996r servo motor var


Aşağıdaki yapay potansiyometreli robot kol ile bluetooth üzerinden kontrol etmek istiyorumherşey iyi güzel sıkıntı yok fakat

açı değerleri bluetoothdan geliyor benim tek sorunum Servo motor açı değerine geliyor fakat delirircesine titriyor. titreme gürültü şeklinde değilde açısal değerde oluyor yaklaşık 60 derecelik titremeler oluyor gidiyor hızlı bir şekilde geri geliyor.

seri portta bluetoothdan gelen değere bakıyorum sıkıntı yok parazit yok gelen değer normal ama Servo motor açısal titreme yaşıyor.

Dışarıdan besleme yapıyorum 3.7 3000mah 2 adet lipo pil ile seri bağlantı ile besliyorum yani 7.4 volt oluyor işin uzmanı arkadaşlardan yardım istiyorum yardım etmek isteyen arkadaşlara telefonla da görüşebilirim.
birde az önce denedim tüm servolar çalıştığı zaman lipo pillerin kablolaru duman atıyor patlamasın diye çıkardım :))
bu iki sorundan anlayan uzman arkadaşlar varsa telefon ile de görüşebiliriz hızlı çözüm için.
Şimdiden teşekkürler.

fatihmehmet00

Titreme olayı servo nun dandikliğinden

apsis

Servolar momentleri sağlayamıyor. Bu yüzden belirlediğin konuma geldiğinde yükü kaldıramıyor ve durma noktasında yük motoru hareket ettirmeye çalışıyor. Servo da konumunu korumak için hareket ediyor. Bu da sana titreşim olarak yansıyor.
Eklemlere gelen yüklerin ne olduğunu bulmak istiyorsan dinamik-kinematik bilmek lazım ya da biraz daha güçlü bir servo takarak gözlemlemen lazım.
Telefonla yapılacak bir şey değil anahtar kelimen robot dinamiği olsun.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

berkay_91

aynı sorunu bu motorlar ile yaptığım robot kolda bende yaşamıştım sonra bozmak zorunda kaldım, hocaların da dediği gibi sorun motorların torkunun düşük olması