Açık kaynak araba projesi kit şeklinde

Başlatan sayangku, 13 Mart 2018, 16:54:53

sayangku

elektrikli arabalara  bakarken  böyle bir siteye denk geldim paylaşmak istedim  siteden parça söylerek kendinize araba
yapabilirsiniz  benim bu kadar durumum olmadı için ben şuanlık bakıcıyım :) umarım yapanlar olur
https://www.openmotors.co/product/tabby-evo/

sfiber

Bence Türkiye için çok pahalı Amerika içinse gereksiz.Kendiniz yapsanız 100000 dolara mal edersiniz diye bir not düşmüş ama hadi lan ordan demek lazım.Kutu profil ve boru profilden yapılmış bir şase üzerine oturtulmuş bir yapısı var.Elektrik bağlantısı da çok şey öğretmez diye düşünüyorum.Sonuçta lego gibi birleştiriceksin.Hız kontrol kartını detaylı anlatıyor da olabilir tabii,bilmiyorum.Ama bunu detaylı anlatan kitaplara sahip olup kaynak makinesi alıp metal işçiliğinide sen yapsan dahi bundan çok daha aşağıya gelir.Amerikada insanlar 20000 dolara yüksek teknolojili küçük boyutlu elektrikli araç alabiliyordur eminim.Tabiki burda amaç öğretmek ama zaten işin büyük kısmını bu adamlar yapmış sana sadece parçaları yerine koymak kalmış.

sayangku

hocam dediniz gibi çok pahalı bir sistem ucuz birşey olsaydı peşine düşücektim bu işin  hem ögrenmek
hemde ucuza kendi yaptıgım bir arabaya binmek çok güzel olurdu dış tasarımı ve iç tasarımı en azından ben yapardım
diğerleri hazır zaten :)

olcay54

Günümüz Türkiye'sinde en karlı elektrikli araç,
mevcut önden çekişli bir aracın arka tekerlekleri yerine
jant içine konan bir hub BLDC motor olabilir.
Bunun 1. sebebi ise aracın muayene girme zorunluğu.
Eğer mevcut bir araçta değişiklik yapınca muayeneden
geçmesi için değişiklik projesi gerekiyor. Bunun içinde
üreticisinden izin alınması gerekiyor. Devlette yapılacak
olan vergi harç ve benzeri ödemelerin tutarı sadece
10000₺ (2014 yılında) buluyor.

Üreticiden izin aldın, projeyi çizdin veya çizdirdin.
Muayene girdin anca kullanılabilinir bir aracın oldu.

ABD böyle bir aracın trafiğe çıkması için bir sayfa
kurallar var, sinyal lambaları fren lambası gibi.
Bu kuralları sağlarsan trafikte gezmene kimse bir şey demiyor.

Diğer tarafta hub motoru jant koyarsan muayeneye giderken
orjinal jantllarla gidersin muayeneden geçersin.
Sonra tekrar motorlu jantlara geri takarsın.
Sonra yoluna devam.

Saygılarımla,