Microsoft Quantum Development Kit (Q#)

Başlatan bocek, 13 Mart 2018, 22:38:18

bocek

Microsoft, Quantum Development Kit adı altında açık kaynak bir programlama ortamı yayınladı yakın zamanda.
Q# adı ile yeni bir dil oluşturmuşlar. Klasik -bit- yerine kuantum-bit (qubit) denilen, aynı anda hem 1 hem 0 olabilen bir kavram tanımlamışlar.
Örnek kodlar ve tanıtım videoları var. Zaten kaynak kodlarını Github'a koymuşlar. Hep beraber geliştirelim, elele verelim, programlama paradigmasını değiştirelim istiyorlar anladığım kadarıyla.
Buyrunuz:
https://www.microsoft.com/en-us/quantum/
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

sayangku

hocam bu bizim gibi elektronikiler için  bir işe yarabilirmi endüstride özellikle

bocek

Aslında ben de çok bir şey anlamış değilim. Kimin ne işine yarar, ne fark yaratır bilemiyorum. Zaten şu an için bir işe yarar gibi durmuyor ama "geliştirmeye başladık, buradan yürüyelim" mantığıyla yaklaşıyorlar galiba. Bir de yıllardır duyduğumuz "Kuantum programlama", "Kuantum bilgisayarlar", "Bulanık mantık" gibi kavramları masaüstü seviyesinde ulaşılabilir kılmışlar gibi.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

sayangku

hocam belki bir konuda iyi işe yarabilir bankarın veya da büyük para dönen  iş yerlerinin güvenlik duvarını kırmada yardımcı olabilir
örnegin bir şifreyi kırmak için  1 yıl gerekiyorsa kuantum kodları yada algoritmasi ile 1 günde kırılabilir tabi sade kod yetmez gibi
kuantim bilgisayarıda gerekebilir ki bende çok bilmiyorum kuantim pc işlemcisi nedir ne değildir bilen biri anlıcamız dilden açıklarsa
benim için en azından genel kültür olur