Ağ izleme

Başlatan cetin1990, 15 Mart 2018, 13:14:46

cetin1990

Ağ trafiğini izleyen bir uygulama indirdim. Kendi bilgisayarımda çalıştırdığım başka bir uygulamanın gönderdiği ve aldığı verileri izleyebiliyorum. Tarayıcının web sayfaları ile olan  iletişimi  de görülebiliyor. Sadece kablosuz ağ kullandığım için kablolu ağ ile deneme yapamadım.  Kafama takılan konu, bu bilgisayarda olmayan fakat ağ üzerine bağlı  başka bilgisayarda çalışan uygulamaların verisi de bilgisayarımdan görülebilir mi? Aynı ağa bağlı olduğu için tüm veriler ağdaki bütün bilgisayarlara mı iletiliyor?

MC_Skywalker

Evet bu mümkün. Daha önce çalıştığım şirkette wan trafiğini sömüren download manyağını bulmak için kullanmıştım

https://www.beyondtrust.com/products/retina-network-security-scanner/

sayangku

hocam cetin1990 kullandığınız uygulamanın ismi  nedir ?

controller

Eskiden HUB vardı, bunlar paketin içeriğine bakmadan gelen paketleri tüm bağlı olduğu portlara gönderirdi. Yani sizinle alakası olmayan paketlerde sizin network kartınıza ulaşırdı. Dediğiniz HUB larda mümkün oluyordu.

Sonra HUB lar piyasadan kalktı, yerini SWITCH aldı. Switch'ler gelen paketin içeriğine bakarak paketi sadece ilgili porta bağlı olan cihaza yönlendiriyor.

Yani artık UDP boroadcast yapmadığınız sürece bir cihaza gidecek paket sadece o cihaza iletiliyor, diğer cihazların network kartlarına ulaşmıyor sanıyorum.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

MC_Skywalker

48 portlu 2 adet Cisco Catalyst WS-C3650-48TS bulunduğu ağda  yukarıda bahsettiğim uygulamanın yanında ek olarak Linux makinada Ethereal - Network Protocol Analyzer programınıda kullanmıştım.

olcay54

Akıllı bir ethernet switch kullanıyorsanız, portlarından bir tanesini SPAN port diye ayarlıyorsunuz.
Switch kendine gelen bütün ethernet framelerin bir kopyasını SPAN olarak ayarlanan portta gönderiyor.
Bu ayar switchinin bütün kaynaklarını (CPU, memory vb.) aşırı derecede kullandığı için
güçlü bir switchte bunun uygulanmasını öneriliyor.