LM2576 ile yüksek akımlı ayarlı dc güç kaynağı

Başlatan ghistmanzero, 15 Mart 2018, 17:29:20

ghistmanzero

Merak ettiğim konu şu ki lm2576 gibi bir switch mode regülatörun içindeki mosfet yerine harici bir mosfet veya mosfet gurubu koyarsam daha yüksek akımlar alabilir miyim? Bunun bir sınırı var mı?  alıp output çıkışına paralel bağlı 5 tane sağlam mosfet koyarsam ve sonrasında uygun değerlere sahip gerekli low pass filtreyi de eklersem yüksek akımlar çekebilir miyim? Bu akımin bir sınırı var mı? Mevcut işlemde regulatorun herhangi pini yüksek akım ve voltaja maruz kalır mı veya yüksek akım geçen bir yer olur mu diye bakınca da bir sorun göremedim. Output pini sadece anahtarlama sağlayacak.  Feedback pini voltaj örneği alıyor ve gördüğüm kadarıyla da yüksek dirençli bir pot konulursa çıkıştan alınacak akımin feedback pinine zararı yok gibi görünüyor. Yani düşününce bir engel veya sorun göremiyorum. Atladığım bir nokta var mı? Bu şekilde kullanımı sorun oluşturur mu?

Erol YILMAZ

sezgin05

Bu devre ile voltaj regulasyonu yapılır, akımda yükselir ama LM2576 nın akım koruması çalışmaz.

ghistmanzero

cevap için teşekkürler.

@Allegro  verdiğiniz devreyi daha önce de incelemiştim. Bu durumda oraya yan yana 5-6 tane p kanal mosfet koyarsam istediğim kadar  akım çekebilirim(ana kaynak sağladığı sürece tabi) öyle mi ?

@sezgin05   doğrudur. bunun için de aklımda şöyle birşey var . https://www.youtube.com/watch?v=8uoo5pAeWZI&t=51s   buradaki gibi bir shunt ile akım sınırlaması sağlamayı düşünüyorum. ek bir başka devre ile de kısa devre korumaso ekliycem. Aklıma takılan şey paralel bağlayabileceğim mosfet sayısıydı.

ipek

Mosfet'leri paralel bağlamak anahtarlama frekansı yükseldikçe sıkıntı çıkarabilir.

zira her Gate kapasite demektir,gate'lere seri uygun direnç gerekebilir.aslında ciddi bir iş için her Mosfet'e bir sürücü devresi gerekir,nedenmi bu fikre kapıldım ..
yıllar evvel 78S40 entegresine 10 adet paralel mosfet ekledim,gariptir istediğim akımı elde etmeme rağmen ,10 mos'tan bir kaçtanesi diğerlerine rağmen fazla ısınıyordu,mos'lara baktım nikcname'nin dışında garip birkaç numara daha vardı ,ilgili veri dosyalarında bu numaraların hangi yıl ,hafta,ve ülkede üretildikleri idi,benimkilerede baktım farklı farklı idi,Mos'ları Digikey'den temin etmeme rağmen Product Date ve Lot numaraları farklı idi,bu diziye uyan 5 adet Fet'im vardı diğerlerini kaldırdım,ısı eşitleniverdi ,şaştım kaldım,Makelsan gibi firmalarda çalışan dostlarıma durumu izah ettim,Master Slave ilişkisi dediler,siz napıyorsunuz diye sordum,gate source kapasitesini ölçüp birbirlrine en yakın gruplara ayırıyoruz cevabını aldım,hemen aynı taktiği denedim %70 başarılı oldu,fakat bir başka sorunun daha baş gösterdi, bir saat 10Amper yük altında iken çıkıştaki kapasitörlerim patlayacak kadar ısındı,bunuda sordum,ya bunlar ticari sır bizi oyarlar falan muhabbetini aşabildikten sonra onuda öğrendim ,o ripple'ye dayanacak çok düşük ESR'li kapasitör gerekiyordu,onuda bir şekilde hallettim,benim için bir ders olmuştu,internetten bir şema bul parçaları temin et yap çalışsın,maalesef öyle olmuyordu...

ghistmanzero

Alıntı yapılan: ipek - 15 Mart 2018, 22:25:09
Mosfet'leri paralel bağlamak anahtarlama frekansı yükseldikçe sıkıntı çıkarabilir.

zira her Gate kapasite demektir,gate'lere seri uygun direnç gerekebilir.aslında ciddi bir iş için her Mosfet'e bir sürücü devresi gerekir,nedenmi bu fikre kapıldım ..
yıllar evvel 78S40 entegresine 10 adet paralel mosfet ekledim,gariptir istediğim akımı elde etmeme rağmen ,10 mos'tan bir kaçtanesi diğerlerine rağmen fazla ısınıyordu,mos'lara baktım nikcname'nin dışında garip birkaç numara daha vardı ,ilgili veri dosyalarında bu numaraların hangi yıl ,hafta,ve ülkede üretildikleri idi,benimkilerede baktım farklı farklı idi,Mos'ları Digikey'den temin etmeme rağmen Product Date ve Lot numaraları farklı idi,bu diziye uyan 5 adet Fet'im vardı diğerlerini kaldırdım,ısı eşitleniverdi ,şaştım kaldım,Makelsan gibi firmalarda çalışan dostlarıma durumu izah ettim,Master Slave ilişkisi dediler,siz napıyorsunuz diye sordum,gate source kapasitesini ölçüp birbirlrine en yakın gruplara ayırıyoruz cevabını aldım,hemen aynı taktiği denedim %70 başarılı oldu,fakat bir başka sorunun daha baş gösterdi, bir saat 10Amper yük altında iken çıkıştaki kapasitörlerim patlayacak kadar ısındı,bunuda sordum,ya bunlar ticari sır bizi oyarlar falan muhabbetini aşabildikten sonra onuda öğrendim ,o ripple'ye dayanacak çok düşük ESR'li kapasitör gerekiyordu,onuda bir şekilde hallettim,benim için bir ders olmuştu,internetten bir şema bul parçaları temin et yap çalışsın,maalesef öyle olmuyordu...
verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten çok değerli bilgiler

sezgin05

Yapacağınız akım algılama çıkışını LM2576 nın 5 nolu ucunu GND den ayıracak şekilde ayarlarsanız olabilir.