li polimer ters bağlama

Başlatan Jamesbond79, 16 Mart 2018, 20:13:29

Sozuak

Bir iş için birden fazla yöntem elbette olabilir. Bu yöntemler, zaman, yer, tasarım gereklilikleri  gibi şartlara bağlı olarak değerlendirilir ve ekonomik mi olsun (parça maliyeti ve işçilik), az yer mi kaplasın, dayanıklı mı olsun yada verimli mi olsun gibi sebeplerden bir yada birkaçına göre tercih edilir. En iyisi şudur diye birşey yok, en uygunu şudur diye birşey var bence. O nedenle ya deneyerek her iki yada daha fazla yöntemi yada birini tercih edip yapın.
Burada öne çıkan
1- Yönlü konnektör
2- Ters diyot/sigorta
3- Mosfet
4- Röle

şeklinde yöntemler var.  Ben kendimce ucuz ve basit olandan sıraladım.

Not : Röleyi de ekledim. Hani voltaj düşük olursa koruma sağlamaz deniyor ama çekemediği zaman zaten devreye gerilim vermez. Diyotla da doğru polaritede iken  çekmesi sağlanabilir böylelikle ters gerilim hiçbir şekilde devreye ulaşmaz. 10-16 A röleleri 4-5 TL ye alabilirsiniz.

muhendisbey

Röle bazı noktalarda kullanılabilir (örneğin aşırı akım koruması) ancak ters polarite için kullanılması soru işaretidir.

Google görseller üzerinde "mosfet reverse polarity protection" yazarak farklı şemalara erişebilirsiniz.
Bunlardan en sık yapılanı p kanal hexfet ile yapılanıdır.

https://hackaday.com/2011/12/06/reverse-voltage-protection-with-a-p-fet/
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Role de kullanılır. Doğru polarma ile role çekilerek besleme role kontakları üzerinden verilebilir ancak ürün için değer mi bütün mesele orada.
Mesela arduino vb ürünlerde diyot bile yok. Bozarsan yenisini alırsın :)

muhendisbey

Yapılmaz demedim, soru işareti dedim.
Elektronik yöntem varken mekanik niye? Ne avantajı olacak?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

0.1 ve 0.2volt un dahi önemli olduğu yerler dendi yoksa köprü diyodu koyarım gider. Ayrıca çıkışta yüklenme olduğunda mekanik çözümler daha sağlamdır.
Gördüğüm profesyonel sistemlerde gerilim kontrolü vs. Yapıldıktan sonra bir role çeker ve asıl sistemi besler. Mosfet ile role hemen hemen aynı fiyatlara denk gelir. Eğer aynı fiyata denk gelecek ise işimi riske atmam.
Ama ben her ikisini de kullanmam.

Diyot favorimdir. :) takarım bir tane ultra fast diyodu geçer giderim. 10 sene çalışır banamisin demez.