Mosfet hakında yardım

Başlatan Franisto, 20 Mart 2018, 16:13:11

Franisto

Merhaba,

Mosfetler hakkında çok bilgi sahibi değilim. Konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Aşağıdaki bağlantıyı oluşturdum. Mcu nun bacağı LOW iken çıkış (-) , High iken çıkış (+) olsun istiyorum. Buraya kadar sorun yok gibi görünüyor. (test etmeye devam ediyorum). Mosfetlerin ısıları normal. Fakat Mcu dan PWM verdiğim zaman mosfetler aşırı ısınmaya başlıyor. Bu bağlantı pwm için uygun değilmidir yada eksik komponentmi var? ısınmanın sebebi ne olabilir. mosfetler aynı anda iletime mi geçiyor? Eklenti ile çözüm olabilirmi?

Teşekkürler.

cetin1990

Aynı anda iletimde olması muhtemel.
İki mosfeti de ayrı kumanda eden, arada iletimsiz süre sağlayan sürücü gerekir.

Franisto

peki pwm olmadan push-pull şeklinde kullanımda bir sakınca görüyormusunuz?

cetin1990

İki mosfeti ayrı kumanda eden, arada iletimsiz süre bırakan sürücü varsa sakınca yoktur. Pwm, anahtarlama kayıplarını artırmış  oluyor. Saniyede 1 kere olacaksa, sorun 1khz ile 1000 kat artmış olur.

M.Salim GÜLLÜCE

Bu mosfetlerle neyi sürdüğünüzü bilemiyorum. Görebildiğim kadarıyla Yarım köprü yapmışsınız. Pozitif negatif anahtarlamaya gerek yok gibi. Tek mosfetle yükü + ya yada GND ye koyarak sürmenizi öneririm. Sürücü devrede max. 18V çıkış sınırlaması gerekir.
bi örnek devre ekliyorum.
1K yerine yük koyabilirsin. Ben trafo sürmüştüm.
https://1drv.ms/u/s!ArtxKAeuFaWpkw4n7HCw30l4WO98

kimlenbu

Franisto

10us ye kadar sorun çıkmadan anahtarlama yapıyorum. daha yüksek hıza çıkınca ısınmaya başlıyor ki bu süre benim için yeterli. Yorumlar için teşekkürler

ilyas KAYA

PC817 yerine TLP250 kullanın.