usbasp 3.3V da çalışmıyor, aygıt tanınmıyor

Başlatan konusan, 20 Mart 2018, 18:22:44

konusan

merhaba,

usbasp de  jumper +5V da olduğu zaman aygıt düzgün olarak çalışıyor, programlama yapıyor fakat +3.3V da olduğu zaman aygıt tanınmadı hatası veriyor

ne yapmalıyım

konusan

Fakat bu aygıt tanınmadı hatasını her seferinde vermiyor.

Teğmen

Bu konuyu bende takip ediyorum.Sorun şu
USBasp programlayıcı üzerinde 3.3V/5V seçenekli bir jumper var.
5V seçiliyken bilgisayar programlayıcı tanıyor ve AVRDUDE arayüzü ile işlemciye program atılabiliyor.
Fakat smd atmega 328p programlayacağımda işlemci 3.3V ile programlanabiliyor.Jumperi 3.3 V seçeneğine getirdiğimde ise
bilgisayar programlayıcıyı görmüyor ve programlama yapamıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Sozuak

3.3 volt hedef işlemci için. Eğer boşta 3.3 volta alınca tanımıyorsa ayrı ama  hedef bağlıyken tanınmıyorsa 3.3 volt usb den beslendiği için çöküyor olabilir. USB kablonuzu değiştirin yada pc nin arkasındaki ( eğer masa üstü kullanıyorsanız ön usb portları yeterli gücü vermeyebiliyor) usb portlarına takın. Büyük ihtimal usb besleme uzun yada kalitesiz kablodan çöküyor.

Teğmen

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Mart 2018, 17:35:53
3.3 volt hedef işlemci için. Eğer boşta 3.3 volta alınca tanımıyorsa ayrı ama  hedef bağlıyken tanınmıyorsa 3.3 volt usb den beslendiği için çöküyor olabilir. USB kablonuzu değiştirin yada pc nin arkasındaki ( eğer masa üstü kullanıyorsanız ön usb portları yeterli gücü vermeyebiliyor) usb portlarına takın. Büyük ihtimal usb besleme uzun yada kalitesiz kablodan çöküyor.
@Sozuak cevap için teşekkürler;
Dediğinizi deneyeceğim fakat boştayken tanıma olmuyorsa ne yapmak gerekir veya neden kaynaklanır?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

striger

gnd ler ortak olacak sekilde islemci icin harici beslenme kullanmakta fayda var

Sozuak

Buyuk ihtimal  sorununuz usb kablosu ve/veya portu. Daha kisa yada  kaliteli kablo ile deneyin cozulur. Basit bir arabirim  bir ihtimal besleme hattina  destek icin bir kondansator atsaniz ise yarar