Multimetre iç direnci

Başlatan Termit, 20 Mart 2018, 19:03:10

Termit

Şuan uni-t 33 serisi bir multimetre kullanıyorum. 10a modunda akim ölçerken aletin ic direnci yaklaşık olarak 1 ohm. Bu da yanlis ölçümler yapmama sebep oluyor. Eski bir multimetrem var ayni şekilde onun da ic direnci 1ohm. Bu normal bisey mi yoksa benim aletlerim mi bozuk? Önerebileceğiniz ucuz multimetre var mi? Teşekkür ederim.

yas

İç direncin çekilen akıma büyük etkisi olduğunu düşünüyorsan 0,1 ohm gibi düşük değerli bir direnç üzerinden gerilim ölçerek akımı okuyabilirsin.

yesilu

1 ohm çok yüksek, ölçüm probları kalitesiz yada konnektörleri gevşek olabilir.

asma

Merhaba
Bu işte bir yanlışlık var.
10A kademesinde 10A lik bir akım ölçtüğünüzü varsayalım.
Ölçü aleti üzerinde 100W lık ısı açığa çıkar.
10A kademesinde 0,01 ohm sönt dirence ihtiyaç vardır.
1 ohm değerini nasıl buldunuz?

Kolay gelsin.

serkan_48

Bence iç direnci ölçerken yanlışlık yapıyorsunuz.

Ölçü aletinin içindeki şönt direnci miliohm mertebelerinde olduğu için ölçmeye çalıştığınızda elinizdeki ölçü aleti bu kadar düşük direnci ölçecek kadar hassas olmadığı için yanılıyorsunuz.

Bu gibi dirençleri ölçmek için mili ohm metre ile ölçmek gereklidir.

Yada basit mantıkla bu direnç üzerinden sabit bir akım geçirip üzerinde düşen voltajı ölçerseniz ohm kanunu ile omajını çok kolay hesaplayabilirsiniz.

miliohm mertebelerinde direnç ölçeceğimde ben bu yöntemi kullanıyorum.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

yesilu

Benim 2 multimetreyi birbirine ölçtürdüm şöntlerini, ttechnic 0,1 om, aneng 0.05 in altında. Ttechnic hem eski hem probları daha kalitesiz, prob bağlantılarını kurcaladığımda kısadevrede 0.7-2 om arası değişik değerler okuyorum. Birara iyice laçka oldu, bıçakla konnektörleri esnetip sıkıca oturmasını sağladım, bir süre daha doğru ölçümler yaptı.

foseydon

Hocam, bence referans alabileceğin bir alet bul ve onunla eş zamanlı ölçüm al gerçekten ölçümler hatalı mı önce bundan emin ol bence. daha sonra arızanın ne olduğunu bulmaya çalış. arızalı değilse, olmayan arızayı bulmak için zaman kaybetme.

asma

Ucuz daha doğrusu fiyat/performans oranı iyi olan bir öneri Aneng AN8002 (yada 8008)
Yurd dışından 60 liraya 30-40 içinde gelir.
Ben de aldım ,  memnunum.   :)

Kolay gelsin.

cevat1

Aneng 8008  banggood da indirimde (3 gün için) 16.88$