Simcom CME Error:10 Hatası Hakkında.

Başlatan okg, 21 Mart 2018, 16:28:03

okg

Arkadaşlar merhaba,

Bir projemde sim868 modül kullanıyorum. Sisteme enerji verdiğimde sim kart beslemesi olan hatta (SIM_VDD, bağlantı aşağıdaki resimdeki gibidir) 0v ölçüyorum sürekli ve bu yüzden de sim karta bir türlü bağlanamıyorum. AT komut seti ile de ilk sorguyu yaptığımda ise sim kartın takılmadığı uyarısını alıyorum.
                   ***** AT OK RDY +CFUN: 1 +CPIN: NOT INSERTED

Fiziksel olarak sim kart padleri sim kart konnektörüne düzgünce temas ediyor ve sim kart konnektörü ise düzgün bir şekilde sim868 e bağlanıyor. Tasarladığım donanıma Sim kart data,clk,rst ve Vsim hatları için  tvs koydum ve bypass kondansatörleri de datasheetteki gibi. Yani donanımsal bir aksaklık olduğunu düşünmüyorum. Bu tarz bir hata ile karşılaşan var mı acaba?

Hata Kodu:  CME Error:10

KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

ogy

okg

Alıntı yapılan: ogy - 22 Mart 2018, 10:58:05
https://download.mikroe.com/documents/datasheets/sim868-hardware-design-v1.000.pdf

22. sayfada gösterilen powerkey işlemini uyguluyor musunuz?

evet, hem yazılımsal olarak hem de donanımsal olarak pwrkey i low a çekiyorum ancak sorun başka bir yerde muhtemelen. Acaba 4G sim karttan kaynaklanan bir sorun olabilir mi diye düşünmeye başladım.

ogy

Kullandığınız sim kartın pin kodunu iptal etmemiş olabilir misiniz? Eğer iptal ettiyseniz farklı bir sim kart ile deneme yapın.

okg

sim kartın pin sorgulamasını iptal ettim. şuan tüm sim kartlarım 4g uyumlu.2g uyumlu bir sim kart bulup onunla deneme yapmayı planlıyorum, bir ihtimal sorun buradan kaynaklı olabilir. Ancak simkart uyumsuz da olsa Vsim hattında bir 1.8/3V gerilim ölçmem gerekiyor değil mi?

sayangku

hocam  powerkey dikkat edin bağlamadıysanız çalışmaz birde at komutları simkarta bağlı değil bir yerde ben hazır kit aldımda simkart yokken at komutu verdim de ok mesajı aldım haberiniz olsun
gprs işlerine girince simkart önemli olmaya başlıyor sizin  herşey yolunda gitseydi elektronik tarafında at cevabına ok ile yanıt verirdi sistem mobil hat olmasa bile

okg

sistemden sim kart tarafı haricinde her türlü haberleşmeyi rahatça yapabiliyorum ve OK mesajını alıyorum. Yani gps i gnss i istediğim gibi kullanabiliyorum. Tek sorun sim kart a bağlanamamam.

okg

Sisteme ilk enerji verdiğimde Vsim hattında 1.8V ve 3V0 gerilimlerini yakalıyorum ancak sonrasında herhangi bir kıpırdama yok.

okg

Hata hala devam ediyor, ikinci ve üçüncü donanımı da dizdim ve denedim, aynı hata ile karşılaşıyorum. Konu hakkında bilgi sahibi var ise yardımcı olabilirse sevinirim.

ogy

Sim kartın ve modem bölümünün baskı devre çizimini resim olarak paylaşma şansınız var mı?

okg

@ogy  hocam maalesef... Çok fazla alınan bir hataymış araştırdığım kadarıyla. Bir çoğu Vsim-GND arasına büyük değerli kondansatör ekleyerek sorunu çözmüş ancak 10-15 farklı kodansatör denemelerim sonuçsuz kaldı..

okg

Problemi şu şekilde geçici olarak çözdüm. Sim kart clk,data ve rst hatlarındaki kondansatörleri ve seri dirençleri söktüm, sistem düzgün çalışıyor ama bu şekilde olmasının da doğru olduğunu düşünmüyorum. Aynı hata ile karşılaşan olursa bu şekilde deneyebilir.