Dimmer devresi harici kontrol etme

Başlatan aptu.melik, 21 Mart 2018, 20:04:52

aptu.melik

Arkadaşlar delamlar;
   Ac fan hız kontrolü için hazır potansiyometreli dimmer devresi aldım. Ancak ben pot yerine harici izole bir analog voltajla kontrol etmek istiyorum. Nasıl yapmalıyım ? Yardım ederseniz sevinirim.

fide

Dediğin sistemi daha önce yaptım. 16f628, pot, yalıtım için moc3021 bt41 triac ve zero crossing detector devresi kullandım.
Zero crossing ile voltajın 0 noktasını kestiği yerleri buldum. Bu noktada timer içindeki değeri sıfırladım.  100 mikrosaniyede bir interrupt meydana getirip, interrupt içindeki değişkeni bir artırdım. Bu sayı 100 olduğu zaman 10ms yapar. Bu da bir alternans eder. 0 ile 100 arasında istediğin anda moc3021 aracılığı ile triacı sürdüğün zaman dimm elde edersin. Triacı açtıktan 200-300 mikrosaniye sonra triacı kapat. Yeni alternansta aynı işlemleri yeniden yap. Ben bu değeri önce seri porttan veri olarak aldım. Seri porttan veri alırken de timeri kapattım. Eğer analog bir kanala pot bağlayıp analog okuma yaparsan pota göre dimm yaparsın. Ben hem seri hem de pot ayarlı dimm yaptım. Hatta smd fırında 1.5kwlık ufo rezistans ile 1 buçuk yıldır kullanıyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

İster dışardan verdiğin voltajı analog okut, ister potla. Keyfine kalmış.
Ama moc3081 kullanma. Moc3021-3022 olabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

aptu.melik

Teşekkürler. Ancak ben bu devreyi kullanarak daha basit yoldan yapmak istiyorum. Yani sadece pot yerine geçecek analog izole kontrol devresi. Yüksek transistör voltajlı optokuplör kullanarak yapmayı düşündüm.  iki pot ucu yerine, optokuplör ün transistörü. Led akımını harici bir kaynak ile ayarlayarak transistör akımını kontrol etmeyi düşündüm. Olur mu bilmiyorum.

EFESU

Bu  devrede pot un  üzerinden azda olsa  yük geçiyor.
Sanırım  biraz  zor  olacak.

mg1980

AC fan demişsiniz...bildiğim kadarıyla bu kontrolü fırçalı motorlarda(matkap motoru gibi) yapabilirsiniz..diğerlerinde olmuyor sanırım..

aptu.melik

Oluyor. Kontrol tam lineer olmuyor ama oluyor.