Step Motor Bilgileri ve Sürme

Başlatan Teğmen, 22 Mart 2018, 23:17:13

Teğmen

Merhaba
Elimde bir adet step motor var ve üzerinde 22 ohm yazmakta,ancak motor etiketinden bakıp datasheete baktığımda ;
12V motorsa 50 ohm,24V olanıysa 150 ohm yazmakta.Hangi değer üzerinden yola çıkmakta fayda var?

*İkinci bir husus step motor için sürücüyü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sezgin05

Step motor üreticileri bazen aynı kodlu ürünü müşterinin isteği doğrultusunda farklı değerlerde üretirler. Fotokopi makinelerinde ve yazıcılarda buna rastlayabilirsiniz.
22-50 ohm gibi step motor oldukça düşük güçlüdür.  Ayrıca step motorlar gerilim veya direnç değerinden ziyade akım değeriyle anılır. Dolayısıyla step sürücüyü de akıma göre seçersiniz.

Tagli

sezgin05'in de dediği gibi, önemli olan azami faz akımları. Bu değere ulaşılamıyorsa, ve elde sadece bir gerilim bilgisi varsa, sargı dirençleri ölçülüp buradan sürekli akım değeri hesaplanabilir. Genelde step motorlar için verile gerilim değerleri, sürekli olarak bu gerilim verildiğinde azami akıma ulaşılmasını sağlar ve uygulamada pek dikkate alınmazlar. Ancak dediğim gibi, bu değerden yola çıkılarak izin verilen faz akımına ulaşılabilir.

Eğer elde hiçbir değer yoksa, hazır bir step motor sürücü ile yavaş yavaş akım değeri yükseltilebilir. Motor boyutuna göre kaba bir tahminde bulunmak mümkün. Mesela NEMA 17 boyutundaki motorlar 0.5 - 1 A civarında akım çekiyorlar faz başına. Temkinli olmak için birkaç yüz mA ile başlanır ve motorun ne kadar ısındığına bakılır. Step motorların ısınmaları normaldir ama eğer çok ısınmışsa muhtemelen fazla akım veriliyor demektir. Eğer istenilen tork değerine ulaşılmışsa, azami akım değeri ile sürmeye gerek de olmayabilir. Yani mutlaka sıcak çalıştıracağız diye bir kural yok.

Sürücüde akım sınırlaması olması şartı ile gerilim değeri çok önemli değil. Ben olsam 12 volt ile denerdim. İmkan varsa sürücü sınırlarında kalmak şartı ile gerilim arttırılabilir.
Gökçe Tağlıoğlu