LM358 HAKKINDA

Başlatan Muyat, 24 Mart 2018, 01:38:11

Muyat

Resimdeki kırmızı ledi örnegin 10 voltta yancak şekilde ayarlayıp tam 12 voltda sönmesini istiyorum.
Bunun için 1 ve 2 numaralı pinleri 100k dirençle birleştirdim bu sefer de led voltaj 10 volta düşerken yavaş yavaş yanmaya başlayıp voltaj yükselirken de yavaş yavaş sönmeye başlıyor.İstedigim bu değil.Üstte yazdıgım şeyi nasıl yapabiliriz?

asma

Merhaba

Üstteki op-amp ın 5. ve 6. pinlerini yer değiştirin. (lm358b)
Potansiyometreleri ayarlayın. LM358A 10V ve yukarısında çıkış versin. LM358B ise 12V ve aşağısında çıkış versin.
Devreden led ve dirençleri sökün , led yönünün tersi şekilde diyot (1N4148) bağlayın. Anotlarını birleştirin. (şaseye bağlı olmayacak)
Ortak anot ile + besleme arasına söktüğünüz direnci bağlayın ,  aynı noktadan şaseye ledi (doğru yönde) katotu şaseye gelecek şekilde bağlayın.
Öneri olarak iki ledi seri bağlayın.
Diyotlarla yapılan devre 'VE' mantık devresidir. İki çıkış ta '1' olduğunda aktif olur.
Yani Batarya voltajı 10V ve üzerindeyse VE 12V ve altındaysa LED yanar.

Kolay gelsin.

Sozuak

Tek led değil de sanki voltaj düşük için kırmızı , voltaj normal için yeşil yansın isteniyor  diye anladım.

Muyat

Galiba dedigim anlasilmadi.
Su an zaten 10-12v araliginda yakabiliyorum.Ama yapilmak istenen şu:
Guc kaynagi 14 volt falan.
10 volta dusunce kirmizi led yanicak.
Ama ayni led tekrar voltaj 12 volta yukselince sonecek.
Sizin dediginiz gibi yapinca 12-10volt araliginda o led hep sabit yaniyo.Ben yanmasi icin ilk tetigin 10volt,sonmesi icin de ikinci tetigin 12v olmasini istiyordum.

yas

opamp olması şart mı? Schmitt trigger bağlantıyla yapsan daha uygun gibi sanki.

asma

555 entegresini hiç incelediniz mi?
9V ile çalışıyorsa pin2 voltajı 3V altına inerse , çıkış 1 olur.
pin6 voltajı 6V u geçerse çıkış 0 olur.
İki ayrı pot ile bu değerleri sağlarsınız.

yas

http://www.dosya.tc/server12/fa9p3y/sm.rar.html
Burada isis dosyası mevcut simülasyonda çalışıyor.

sezgin05

Eğer devrenin keskin kararlar vermesini istiyorsanız aynı devreyi bir COMPARATOR ile yapın. Örneğin LM393...

yilmaz_kk

Yapmak istediğini tam anlamamakla birlikte opamplardaki histeresizi kullanabilirsin. İki opamp kullanmana da gerek kalmayabilir.

Muyat

Yas

Evet bu şekilde .Teşekkür ederim..Dosyanızı indirdim
Burda alt limit olan 10v degerini mesela örnegin 11.5 v yapmak istesek hangi direnç degerlerini oynamamız gerekiyor?
Sezgin05 sizin yöntemi de denicem.Teşekkür ederim

yas

r1 ve r3 belirleyici olanlar aslında internetten Schmitt trigger için gerekli hesaplama formüllerini inceleyebilirsin. r1 2k2 yaparsan tetiklemne 11,5 volt geliyor bırakma eşiğide 13,38 volt gibi oluyor.