harici watchdog

Başlatan bc_esd, 25 Mart 2018, 09:47:12

bc_esd

endüstriyel bir kartta pic 16f886 kullanmayı düşünüyorum ve harici watchdog timer kullanamak istiyorum. 
1-faydası olur mu?
2- tavsiye edeceğniz bir ürün var mı?

Tagli

Dahili olanı kullanmak istemeyişinin sebebi nedir?
Gökçe Tağlıoğlu

bc_esd

sonuçta dahili olan da pic in içersinde ve pic in etkileneceği ortamdan o da etkilenecek ve düzgün çalışmayacak diye düşünüyorum. ayrıca dahili olanlar pic in osc sinden ayrı kendi RC osc leri ile çalışıyorlar. ve bildiğim kadarıyla RC osc ler sıcaklıktan ve gerilim düşümlerinden etkileniyorlar. bu nedenle dahili olana güvenemiyorum. 

controller

Harici watchdog'da metrelerce uzakta olmayacağına aynı kart üzerinde olacağına göre bu mantıkla harici watchdog'da etkilenir.

Watchdog'un özelliği zaten bağımsız kendi osilatörünün olması. Bu osilatörün RC olmasının hiçbir sakıncası yok. En fazla 5000ms sonra resetleneceğine 4999ms veya 5001 ms sonra resetlenir. Senin tasarımın doğru ise zaten 5000ms e gelmeden çok önce watchdog'un feed edilmesi gerekir. Benim watchdog'um 5000ms idi ama 4999ms de resetlendi demek zaten baştan yanlış olur.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

OptimusPrime

MIC706S kullanabilirsin.

tibbi cihazlarda genellikle tercih edilen bir yontem.

harici bekci iti kullanmaya yonelten genel dusunceler/kuskular/komplo teorileri soyle
- ya islemcinin osilatoru durursa
- ya yazilimdaki bir bug wdt yi durdurursa
- ya yazilimci wdt yi acmayi unutup o sekildeki yazilima bu son hali gule gule kullanin derse
- ya teknisyem amcam kartlara yazilim yuklerken wdt yi acmayi unutursa
- ya wdt reset atarda islemci boot edemezse
vs vs

veya devredeki herseyin islemciyle birlikte resetlenmesinide istersen yine harici kullanman gerekebilir.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bc_esd

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 25 Mart 2018, 20:47:48
MIC706S kullanabilirsin.

tibbi cihazlarda genellikle tercih edilen bir yontem.

harici bekci iti kullanmaya yonelten genel dusunceler/kuskular/komplo teorileri soyle
- ya islemcinin osilatoru durursa
- ya yazilimdaki bir bug wdt yi durdurursa
- ya yazilimci wdt yi acmayi unutup o sekildeki yazilima bu son hali gule gule kullanin derse
- ya teknisyem amcam kartlara yazilim yuklerken wdt yi acmayi unutursa
- ya wdt reset atarda islemci boot edemezse
vs vs

veya devredeki herseyin islemciyle birlikte resetlenmesinide istersen yine harici kullanman gerekebilir.

Açıkçası ben de aynı paranoya içersindeyim. :) Tıbbi cihazlarda kullanılıyorsa insanların bir bildiği var demekki. bu durum  paranoyamı artırdı.  Daha önce hiç harici wdt kullanmadım. yurt için  TPS3824 satılıyor. kolay bulurum diye bunu kullanmayı düşünmüştüm.

OptimusPrime

MIC706S aklimda kalmis o yuzden onu yazdim. hangisi sana uygunsa
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

M.Salim GÜLLÜCE

TC1232 (MCU Monitör) veya
MAX823-MAX825Z (WatchDog Timer)
da kullanılabilir

bc_esd

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 26 Mart 2018, 11:07:16
TC1232 (MCU Monitör) veya
MAX823-MAX825Z (WatchDog Timer)
da kullanılabilir

bunları yurt içinde satan bir yer var mıdır?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bc_esd - 27 Mart 2018, 09:50:07
bunları yurt içinde satan bir yer var mıdır?
Sanırım sadece ROM elektronik aracılığıyla mouser dan alabilirsin.
Özdisan'ın listelerinde göremedim.

M.Salim GÜLLÜCE

Ancak özdisandan aşağıdaki ürünü de alma şansın var stoklarında mevcut.
Fiyatı biraz yüksek gelebilir.
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/501116_613433.pdf