Mikrostep mikrostep midir?

Başlatan Zoroaster, 25 Mart 2018, 11:00:27

Zoroaster

Mikrostep sürücü ile sürülen step motorlar gerçekten de mikroadımlamaları başarıyla yapabilmektemidir?

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=7189
Seytan deliginden kacti.

esensoy

Neden encoder takıp test etmiyorsunuz? daha hassas sonuç alınabilir,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Zoroaster

1.8 derecelik step motoru 8 mikrostep ile döndürürsek her bir mikrostep 0.225 derece olur. Bu acının 1/10 u kadar hatayı görebilmek istesem 0.0225 derece ölçmem gerekir. Bu da 360/0.0225 den 16000 puls/count demektir. Yani en azından 4000 pals/rev encoder gerekiyor. Hem elimde yok hemde ucuz değil.

Laser nerdeyse bedava ve laserle çok daha hassas ölcum yapabiliyorum.

Fakat yeterince yüksek çözünürlüklü encoderım olsaydı deney yapmak için bu kadar zahmete gerek kalmazdı.
Seytan deliginden kacti.

ipek

hocam aydınlatıcı olmuş,ben US Digital 512PPR Gray encoder kullanıyorum sonuç muhteşem mikroadımları görmem imkansız gibi,fakat Tengri belasını versinki DRV ve Axx sürü tezgahta muhteşem fakat 1.50 kesit kablo ile 5 Metre taşıdım adım atamaz oldu ,kafasına göre ileri gidiyor geri gidiyor,mecbur kaldım Tezgah ile kontrol paneli arasına RS485 haberleşme yapmaya,ammaa akımı açıpta entegreyi kepab moduna alırsam herşey güzel,velakin çok saçma....

Zoroaster

Hatirlarsan gecen gunlerde cok iyi odaklanan laser ariyordum.

Videoyu seyrettiysen odaklama gene cok kotu. Fakat isimi gordu.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Kağıda düşen laser beneklerini işaretleyip ardından cetvelle benek mesafelerini ölçtüğünüzde aşağıdaki program step motordaki mikrostep hatalarını hesaplamakta ve grafiğini çizmektedir. (win 10 haricinde denenmedi)

https://github.com/Bunalmis/ENC28J60-STM32F103C8/blob/master/LaseruStep.zip

Deneyin nasıl yapıldığı ile ilgili videolar aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=KM03JMEdkgw

https://www.youtube.com/watch?v=yp4UoWZiYAQ
Seytan deliginden kacti.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Franisto

Fakli motorlarda denediniz mi? Ayni surucu ile sonuclarin degisecegini dusunuyorum. Sargilarin yerlesim toleranslarinda mikrostep yapmadan bile motor acilari arasinda ufak sapmalar olabilir. Bir projede 20.000 pulse/rev mikro step ve ayni oranda encoder kullandim. Encoder verisi ile motorun olmasi gereken adim ya ilerde ya geride yada bazi adimlarda tesadufi tam oturdu.

LukeSkywalker

Drv8825 surucude bir bug var ve diyot kullanarak bu bugın ustesinden geliniyor diye hatirliyorum.

Eugene

Evet drv8825 lerin mikrostep sinyal şekilleri sorunlu. Her bir faza 4 diyot eklenerek bir miktar duzeltilebiliyor. 3D printerlarda salmon skin denilen bir efekte neden oluyor.

Zoroaster

Alıntı yapılan: franisto - 26 Mart 2018, 20:57:49
Fakli motorlarda denediniz mi? Ayni surucu ile sonuclarin degisecegini dusunuyorum. Sargilarin yerlesim toleranslarinda mikrostep yapmadan bile motor acilari arasinda ufak sapmalar olabilir. Bir projede 20.000 pulse/rev mikro step ve ayni oranda encoder kullandim. Encoder verisi ile motorun olmasi gereken adim ya ilerde ya geride yada bazi adimlarda tesadufi tam oturdu.

20.000 pulse/rev encodere kaca almistiniz? Marka ve fiyat verebilirmisin? Step motor ile encoderi birbirine nasil bagladin? Duzenegini cok merak ettim.
Uygulama ne uygulamasiydi?
Seytan deliginden kacti.

ipek

hocam neticeleri izliyorum,benim 512PPR US Digital internal Pull up 'lı Closed Loop kullandığım için encoderin A ve B çıkışlarını direkt olarak Clock ve Direction uçlarına bağladım,sen zamanında encodere slot disk'i nasıl düzgün monte ederim diye sormuştun,o gündür evdeki HP printere göz diktim içinde şeffaf diğer tarafı görünebilen bir slot disk var en dış yüzey tırtıklı Opic reader bunu okuyor tahminime göre 1024PPR mürekkep almak istemiyorum dağıtıp denemeler yapacağım,diski düzgün montaj makalesini bulamıyorum sen hatırlıyormusun ?

Zoroaster

Bakındım ama bulamadım. Fakat ordan işe yarar bir şey çıkmamıştı.

Yanlış hatırlamıyorsam HP nin kendi encoderları için sattığı bir merkezleme "tool"u vardı.

Seytan deliginden kacti.

Franisto

Encoderin Fiyatını bilmiyorum.  Çalıştığım şirket temin ediyor. Step motorları Kuyruklu olacak şekilde sipraiş edip. kurruk miline doğrudan encoderi akuple bağlamıştım. Markasını bakıp yazarım aklımda değil. Uygulama x-y tablasıydı. 1/1000 ilerlerleme elde edildi.

Zoroaster

Deney yapmak icin step motor 1 tam adim icinde mikro adimlamalar yaparken neler oluyor gormek istiyorum. Bu amacla 0..2 derece araligini 8 bit yada daha ustu cozunurlukte okuyabilecegim sensor ariyorum.

Yuksek cozunurluklu encoderlarin fiyatlari cok yuksek.

Urun adi, satici ya da fikir ariyorum.
Seytan deliginden kacti.