Mikrostep mikrostep midir?

Başlatan Zoroaster, 25 Mart 2018, 11:00:27

ipek

hocam sizin gibi detaylı düşünemiyorum,benim acizane fikirlerim,ya ciddi bir duvar saati skalası bulmak yada mimar'ların dairesel cetvelinin tam göbeğine koyup yelkovan takmak gibi bir takıntım vardı..amacım bir Omega sinyali ile çalışan prezizyon bir saat yapabilmekti,
bir gün gemici bir arkadaş bir omega saati ile çıkageldi ,saate 12 volt verip Loop antenini dışarı çıkardık, saat ilk senkron işareti Mark'ı yakaladı ve beep sesi çıkardı,bir kaç saniye sonra Space sinyaline lock oldu ve gözlerime inanamadım,akrep yelkovan fırıldak gibi döndü,kusursuzca yerel doğru saate oturdu,çok şaşkındım 25 yıl evveldi bu nasıl bir stepperdi ,hiçmi şaşmazdı,tam bir mühendislik harikasıydı,tabi şimdilerde GPS saatler mevcut ama hala böyle bir şey yapma isteğim var, fakat mikrostepte olsa 1.8 derecenin yetersiz olduğu kanısına varıp vazgeçtim..

ikinci bir şık İTU lab'ı arkadaşım günlük kiraladı ürününe belge alabilmek için,ürüne 500 ve 750 puls'luk sinyaller yolladılar her zaman aynı noktada durmadığını beyan edip geçersizdir raporu verdiler..o gündür aslında stepper motorların çokta sadık olmadıkları izlenimindeyim..

Zoroaster

Step motorlar o kadar da kotu degil.

Adamlar  360 dereceyi 200 dilime ayirislar.
Sonucta 1.8 derecelik bolgeler olusturmuslar.

Step motor bu 1.8 derecelik dilimleri %5 hata ile kusursuz izliyor. ornegin  19.8 dereceye git dediginizde  19.8 dereceye gidiyor ama %5 hata yapiyor. Yani gidilen konum 19.8 +/- 0.09 derece.  298.8 dereceye gitmesini isterseniz bu kez 298.8 +/- 0.09 dereceye gidiyor. Yani hatasi belli.

Bu kadarcik hata sorun degil diyebiliyorsak step motoru gonul rahatligiyla kullanabiliriz.

Eger mikrosteplerle 1.8 dereceyi de parcalamak gerekiyorsa o zaman  yapilan elektriksel parcalama (doner elektromagnetik vektoru konumluyoruz) ile bunun neden oldugu mekanik hareket orantili olmuyor.

Siz 1/4 adim git dediginizde step motor  1.8/4 derece donus yapmasi beklenirken atiyorum 1.8/4.4 yada 1.8/3.8 gibi farkli bir acida donus yapabiliyor. Cunku dis torku dedigimiz rotor ve stator disleri arasindaki magnetik cekim kuvveti 1.8 derecelik alanda sabit degil. Bu alan ile konum arasinda orantisizlik (nonlinerite) olusturuyor.

Haa tum step motorlar mi boyle dersen hayir. Mikrostep uygulamalarinda cok basarili motorlar var. Fakat siradan step motorlar mikrostep uygulamalari icin cok uygun degiller. Buna ragmen motorun titresimi azaldigi icin avantaj sagliyor. Isin ozu mikrostep uygulamasinda step motor mekanizmaya nazik davraniyor.

Elektromekanik saat gibi uygulamalarda reluktansi degismeyen step motorlar kullaniliyor. Aslinda bunlara step motor degil senkron motor demek daha dogru. Rotorlari silindirik yapida.

Seytan deliginden kacti.

ipek

sağolun hocam,ölçüm tekniklerinizi takip ediyorum..

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Fi tarihinde step motorun tam adimlarinda pozisyon degisiminin grafigini cizmistim.

Soldaki grafikte herhangi bir ozel teknik uygulamayan siradan suruculerin motora yaptirdigi adimlamalar goruluyor.

Sagdaki grafikte ise elektronik damping yapabilen bir surucumde motorun yaptigi adimlamalar goruluyor.

Her iki surucu de sonucta step motorda ayni miktarda pozisyonda degisikligi yaptiriyor. Fakat elektronik damping yapmayan surucu yer degistirme esnasinda (gecici rejim esnasinda) mekanizmada grafikte goruldugu gibi titresimli bir harekete neden oluyor.

Bu da step motorun bagli oldugu mekanigin titremesine ve ses cikarmasina neden oluyor.
Seytan deliginden kacti.