Siemens S7 300 PLC'ler Haberleşmesiyle İlgili Bir Soru

Başlatan wtrk, 26 Mart 2018, 18:23:52

wtrk

Arkadaşlar herkese selamlar.

fabrikamızda Ağırlıklı olarak S7300 model PLC'ler var, bu PLC'ler eski bir yapıyla lokal ağ yapılarak birbirleriyle ve izleme PC'si ile izlenebiliyor. IP'leri örnek veriyorum ( 10.0.0.10 ile 50 arası)

Ben bu mevcut yapıyı bozmadan bir kablosuz wifi modülü ekleyerek farklı bir IP vererek örneğin 192.168.2.10 ile 50 arası birkaç tane de Access point kurarak bu cihazlara kablosuz bağlantıyı yaparsam aynı zamanda eski IP'leri üzerinden gördüğüm değerleri nasıl alabilrim ? Yada böyle birşey mümkün mü ?

Destekleriniz ricasıyla.
NoBody Can Stop Me!!!!!

Salih

Sorduğun soru ile ilgili tecrübem yok.
Yapmak istediğin yöntemle ilgili,
kendi fikrimi söylemek istiyorum.
Endüstriyel cihazlarda kablo ile haberleşme daha güvenli olur.
Ben şahsen kablolu sistemi, kablosuz yönteme çevirmezdim.

wtrk

Hocam mevcut yapıyıda bozmadan değiştirmeler yapmak istiyorum. Geri dönüş şansım olsun istiyorum, onun için kablosuz düşündüm
NoBody Can Stop Me!!!!!

Salih

Benim kafam karıştı.
Sistemde hem kablolu bağlantı olacak,
hemde kablosuz bağlantı olacak.
Haberleşme hangisi üzerinden yapılacak

wtrk

Kablosuz hocam, kabloyu devre dışı bırakmayı düşünüyorum. Kablonun da kalmasının nedeni bir sorun olursa heemen geri dönüş planımız olsun..
NoBody Can Stop Me!!!!!

Salih

PLC programlarına müdahale edebiliyormusun.
PLC üzerine WiFi modül takacaksan, program donanım ve yazılım ayarlarını değiştirmek gerekir.
Epey zahmetli iş olur.

Kabil ATICI

Doğrudan wifi iletişimi olan modem veya router üzerinden ağını genişletebilme imkanına sahipsin. Mevcut yapını değiştirmeden.

Sadece mevcut ağın ip'si farklı kurduğun sistemin ip farklı ise router denen ağ yöntemine geçmen gerekir. Bunu kullandığın ağ bağlantı ürünü desteklerse sorun yok, yoksa özelliği bulunan ürün kullanman gerekir.

En ucuzundan wifi ve ethernet bağlantısı bulunan bir modem üzerinden de sistemini deneyebilirsin.
ambar7

wtrk

Alıntı yapılan: Salih
PLC programlarına müdahale edebiliyormusun.PLC üzerine WiFi modül takacaksan, program donanım ve yazılım ayarlarını değiştirmek gerekir.Epey zahmetli iş olur.

Evet edebiliyorum hocam, zahmetli ancak parça parçada olsa değiştirmek istiyorum. Aslında alternatif kablolama da yaptırabilirim,direk switchlere giden alt yapıya ancak kablolu yapıyı bozunca geri getiremeyebilirim çünkü çok plc tecrübem yok, onun için wifi'yi alternatif düşündüm.

Alıntı yapılan: Kabil ATICI
Doğrudan wifi iletişimi olan modem veya router üzerinden ağını genişletebilme imkanına sahipsin. Mevcut yapını değiştirmeden.

Sadece mevcut ağın ip'si farklı kurduğun sistemin ip farklı ise router denen ağ yöntemine geçmen gerekir. Bunu kullandığın ağ bağlantı ürünü desteklerse sorun yok, yoksa özelliği bulunan ürün kullanman gerekir.

En ucuzundan wifi ve ethernet bağlantısı bulunan bir modem üzerinden de sistemini deneyebilirsin.
Hocam aslında mevcutta bir hazır kablolu ve kablosuz network ağımız var, bu PLC çok eskiden monte edildiği için bunlara ait kendi aralarında haberleşen birkaç farklı binada PLC 'ler var. Ben bunların tamamını mevcut yeni yaptırdığımız altyapıya dahil etmek istiyorum, çok fazla PLC tecrübem olmadığı için kablosuz dahil edersem herhangi bir sorun olması durumunda eksi haline dönerim düşüncesi var, aslında kablolu yeni networke dahil edersem tüm PLC'lerin IP'sini değiştirmem gerekiyor, buda beni biraz korkutuyor, bir yerleri patlatırsam geri dönemeyebilirim gibisinden.
NoBody Can Stop Me!!!!!

Salih

Öncelikle kolay gelsin.
Sonucu ve tecrübelerini paylaşırsan memnun olurum.