atmega328pu (arduino fotosel ekleme)

Başlatan sayangku, 28 Mart 2018, 15:07:33

sayangku

merhaba ben şöyle bir şey yapmak istiyorum arduino fotosel bağlamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim
şemasını paylasırmısınız benim aklıma şöyle birsey geldi dogrumu bilmiyorum optocuplar koymak
bunu nasıl yapabilirim çünkü fotosel 24 volt arduino girisi 5 volt yapmak istedim sey aslında sensör görünce
çıkış vercek yani röle çekicek elektriksel bağlantida yardimci olursaniz sevinirim

Sozuak

Hazır fotosellerden koyacaksanız çıkışı genelde röle olur. Onu da rölenin ortak ucuna 5V giriş ile yaparsınız. Yoksa Gerilim bölücü direnç ile çıkış voltajını 1/5  oranında bölün yani seri yaklaşık 50 kOhm  olacak şekilde örneğin 43k ve 9.1k direnci bağlayın. Dış uçlara gnd ve 24V fotosel, orta uçtan da arduinoya girin 24 volta 4.2 volt alırsınız emniyet payı ile. Gnd ucunu 9.1 K dirence verin !

mg1980

Tam anlaşılmıyor...veya en azından ben anlayamadım.Fotosel dediğiniz "bir devreden" bahsetmiyorsanız bildiğimiz iki pinli LDR foto direnç ise, Arduino Analog girişinden birine bağlayıp okutursunuz..Oluşturacağınız bir tabloya göre belirli  direnç aralığında istediğiniz işi yaptırırsınız.

Kabil ATICI

Muhtemelen aradığınız devre internette mevcut. Sanırım elektronik konusunda biraz açığınız var. Ama şöyle yapabiliriz, istediğiniz çizim olarak ortaya koyun, en azından tüm dünya dillerinde elektronik dili aynıdır. Daha fazla yardımcı olacak çıkacaktır.

En azından ne yazıldığınız çözmekten daha hızlı olacaktır.(kendi açımdan)
ambar7