Servo sürücüde hızı arttırmak?

Başlatan Franisto, 30 Mart 2018, 15:03:43

Franisto

Merhaba,

ilk defa 200w ac servo kullanıyorum. bağlantıları yaptım. electronik gear işlemlerini ayarladım. kontrol kartından pulse vererek motoru sürebiliyorum. motor 3000 rpm olmasına rağmen ben yüksek frekanslı puls gönderemediğim için düşük devirde kalıyorum. sürüclerde hız ayarı gibi bir parametre varmı?

esensoy

Elektronik gear dan ayarlayacaksınız,
Elektronik gear da genelde bir çarpan bir bölen olur,
Çarpanı artırırsanız aynı palsi verdiğiniz motor daha fazla dönecektir,

Motor, sürücü nedir?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Franisto

Teşekkürler çinmalı Oem bir sürücü manueli bile  allahlık :) Gear değeri 60000 e kadar yükseliyormuş. 7segment displayde yukarı tuşu ile 00009 kadar yükselmişti. ondalık hanesine geçmek için yan ok tuşuna basmak gerekiyormuş. ben 9 a kadar yükseliyor sanmıştım. Değeri yükselterek 3000 rpm e çıktım sorun yok.

Birşey daha sormak istiyorum. motor hareket etmiyorken(mekanik fren yok). Miline elimle kuvvet uyguluyorum. motor bana karşı koyuyor ters yönde. elimi birden çekince referans noktasının ilerisine fırlayıp geri geliyor. Bu salınımı hangi parametre ile düzeltebilirim.

esensoy

Orası zurnanın zırt dediği yer,
PID ayarlarına ve kazançlara bakacaksınız, ayrıca kalkış ve duruş rampası vardır, onları da gözden geçirmeniz gerekecek,

Kaç wattlık motor? 400W ya da daha düşük herhalde?

Bir de hız modunda mı pozisyon modunda mı kullanıyorsunuz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Franisto

Hocam motor 300 watt lik. Birkac gundur manuelinin ve diger markalarin manuelleri uzerinden giderek baya bir yol aldim. Pos.loop gain ile salinimi duzelttim. Gainler konusunda genel olarak motor vibrasyona giresiye kadar degerleri set etme konusunda tavsiyeler okudum. Bendede oyle bir algi olustu.

Motor sabit posizyondayken zorlayinca salinim yok ama hafiften vizilti seklinde gurultuler geliyor. Filitre parametrelerini oynadim birsey degismedi. Hafif vizilti normalmidir.

Pozisyon kontrol modunda kullaniyorum. Simdilik sadece pos.kontrol kismina odaklandim. Tabi hazir yogunlasmisken diger modlarada goz atacagim. Kalkis rampalari hakkinda henuz birsey goremedim. Palsleri geciktirme ve yumusatma filitreleri var bu parametrelerimi kastediyorsunuz.

Birde speed kontrol ve tork kontrol modlarinin kullanim amaci nedir. Bugune kadar hep step motor kullanmis biri olarak ilk bakista nerde kullanilir birsey canlanmadi.

Cemre.

Alıntı yapılan: franisto - 02 Nisan 2018, 20:54:09Hocam motor 300 watt lik. Birkac gundur manuelinin ve diger markalarin manuelleri uzerinden giderek baya bir yol aldim. Pos.loop gain ile salinimi duzelttim. Gainler konusunda genel olarak motor vibrasyona giresiye kadar degerleri set etme konusunda tavsiyeler okudum. Bendede oyle bir algi olustu.

Motor sabit posizyondayken zorlayinca salinim yok ama hafiften vizilti seklinde gurultuler geliyor. Filitre parametrelerini oynadim birsey degismedi. Hafif vizilti normalmidir.

Pozisyon kontrol modunda kullaniyorum. Simdilik sadece pos.kontrol kismina odaklandim. Tabi hazir yogunlasmisken diger modlarada goz atacagim. Kalkis rampalari hakkinda henuz birsey goremedim. Palsleri geciktirme ve yumusatma filitreleri var bu parametrelerimi kastediyorsunuz.

Birde speed kontrol ve tork kontrol modlarinin kullanim amaci nedir. Bugune kadar hep step motor kullanmis biri olarak ilk bakista nerde kullanilir birsey canlanmadi.

Merhaba,

Biliyorsunuz ki Hız ve Tork birbiri ile ilişkili iki büyüklük. Fizik kuralları gereği herhangi bir anda yalnızca birini kontrol edebilirsiniz. Hız kontrol modunun klasik uygulamaları olduğu gibi, ayrı bir kontrolcü ile pozisyon kontrol döngüsü haricen kapatılarak sisteme Hız referansı girilip pozisyon kontrollü uygulamalar da yapılabilir. Tork kontrollü uygulamaların tipik örneği ise Açma-Sarma (winding-unwinding) uygulamalarıdır. Malzemenin sabit gergi ile çekilmesi istenir, hız kontrollü modda iken hız sabit tutulursa çap arttıkça malzemeye uygulanan gergi kuvveti artacağından ya çap kontrolü yapmak durumunda kalırsınız ya da tork kontrol veya hız referansı + tork limiti şeklinde çalışırsınız. Hız referanslı tipik uygulamalar ise, fan, pompa, konveyör vb. uygulamalarıdır.

Servo motor + sürücü özelinde konuşmak gerekirse, ya yüksek dinamizm ihtiyacı olan yerlerde ya da hassas pozisyonlama ihtiyacı olan yerlerde sıklıkla tercih edildiğini görürüz. Kabaca bu bilgilerin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim...