Microchip İle Röle Besleme

Başlatan Seferi, 30 Mart 2018, 20:38:38

Seferi

Merhabalar. Evde GSM modül ile basit aç kapat yapacağım bir devre yapmak istiyorum. Eve gelmeden, röle yardımıyla kontaktörü tetikleyip Klimayı çalıştırmak istiyorum. Esasen hiç ihtiyacım olan bişey değil bu klimayı çalıştırmak ama, amaç GSM modülü öğrenmek hem de hevesimi almak için yapıyorum.
Breadboard  üzerinde PIC ile röle sürdüm ve haliyle resetleme hadisesi meydana geldi. Forumda uzunca tavsiyeleri okuduktan sonra şu soruyu sormak istedim:
19V 3A Leptop güç kaynağı ile besleme yapacağım. Aynı kaynaktan beslenen iki regülatör yani PIC için ayrı, röleler için ayrı bir regülatör kullanmamın bir faydası olur mu? Optokuplör kullanmamın bir artısı olur mu yoksa GND'ler ortak olduğu için o da işe yaramaz mı?
Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum....

kimlenbu

Röle sürerken "freewheeling diode" kullanman gerekir, yoksa enerjiyi kestiğinde ters emk yüzünden mcu resetlenebilir, beklenmeyen davranışlar sergileyebilir. mosfetlerde olsa da harici hızlı bir diyot kullanmak gerekiyor.

Optocoupler işlemcini yüksek gerilimden izole etmek için, çıkış katında oluşabilecek olası sıkıntıların işlemci tarafına zarar vermemesi için.

İnternetten mosfetle röle nasıl sürülür bakabilirsin, işe burada optocoupler ile izole etmen yerinde olur. Ayrıca kullanacağın mosfetin datasheetine bak, gate'ine uyguladığın gerilime karşılık ne kadar akım akıtabiliyorsun...

gsm modülün beslemesi de önemlidir, anlık yaklaşık 2A lik pik akımlar çekeceği için sağlıklı çalışabilmesi için MIC29302 gibi bir regülatörle beslemen lazım. Referans datasheetlere bakarsan zaten bu regülatör kullanılmıştır.

Seferi

Bu konuyu açtıktan sonra devamını getiremedim. Ailemin sağlık problemlerinden dolayı uzunca bir süre geçtikten sonra yarım kalan projeme devam etmek istedim. Besleme devresini biraz değiştirdim. Ve yine danışmam gereken yerler var. Devreyi kabaca kağıda çizdim. Besleme olarak 12 volt akü ve buna sürekli bağlı olan bir akü şarj cihazı olacak bu yüzden giriş gerilimi 12V-15V arasında değişecek şekilde yazdım.

Burada 1. Devredeki gibi Pic'i ve 5 voltluk röleleri aynı kaynaktan besleyip GSM modülü de aynı kaynaktan alıp MIC29302 ile 4 volta düşürerek kullanmak ne kadar uygun olur?

Ya da 2. devreyi kullandığımda 12 volt rölelere 15 volt uygulanırsa ne kadar sağlıklı olur? Elimde Omron 12V röle vardı onda denedim 15 volt ile çalıştı ama uzun vadede nasıl bir sorun olacağını bilmiyorum. Şekilde ki gibi röle beslemesinde 12 volt zeneer kullanılabilir mi?

Bu iki devreden hangisini kullanmak daha uygun olur olur? Eksik gedik gördüğünüz yerleri de söylerseniz daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirim kanısındayım.
Malzemelere hemen ulaşama şansım olmuyor şekildeki elemanları sipariş verdim ama bulunduğum konum itibariyle 1 haftada ancak elimde olur. Deneme yanılma yöntemi bu yüzden çok zaman alacağı için sizlerin deneyimlerine ihtiyacım var.

RaMu

Geçmiş olsun.

Arasan böyle role sürme örneği bulamazsın,
neden ısrarla yanlış olanı tutturuyorsunuz.
Zaten söylenmiş, role bobinine ters diyot olacak,
o da yetmezse yine role bobinine paralel RC devresi olacak,
bir çok konuda yazıldı, bir çok yerde nedenleriyle anlatıldı.

Pic ve entegrelerin ve GSM modülün besleme bacaklarına en yakın noktadan
100~200 nF ve 100uF kapasitör koyun.

GSM modülü rolelerden uzak tutun.

Role 15V ile uzun müddet (3-5 saat, 1 gün) bobin enerjili olarak bırakıp deneme yapın,
fazla ısınmıyorsa problem olmaz.
Bu durum akü şarj aletini olumsuz etkileyebilir,
aküyü şarj edememesine neden olabilir, denemelisin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Seferi

Eyvallah hocam sağolasın.
Diyotu uln2803ün içinde dahil olduğu için kullanmadım. RC filtreyi de denerim. O zaman siz ikinci seçeneği kullan diyorsunuz anladığım kadarıyla.

sadogan

12 volt role kulanmak bununabilirlik açısından daha iyi.
? işareti koyduğunuz zener kaldırın.
ULN2803 rolerele olabildiğince yakın yapın.
100uf tı hemen uln2803 un yanına koyun.

fide

Daha önce aynı sıkıntıyla kaşılaştığımda röleye bağladığım diyot çözüm sağlamamıştı. Ben de röleye bağlı transistörün emetör kollektör arasına 1k direnç bağladım. Direnç röleyi çekecek akımı sağlamıyor ama boş da bırakmıyor. Böylece rölenin kapanma ve bırakma anlarında röle bobini ters emk oluşturmak için boşta kalmıyor çünkü akım akmaya devam ediyor. Kullanımda sıkıntı çıkmamıştı. Denenebilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

dnacikaya

Alıntı yapılan: fide - 21 Temmuz 2018, 14:01:44Daha önce aynı sıkıntıyla kaşılaştığımda röleye bağladığım diyot çözüm sağlamamıştı. Ben de röleye bağlı transistörün emetör kollektör arasına 1k direnç bağladım. Direnç röleyi çekecek akımı sağlamıyor ama boş da bırakmıyor. Böylece rölenin kapanma ve bırakma anlarında röle bobini ters emk oluşturmak için boşta kalmıyor çünkü akım akmaya devam ediyor. Kullanımda sıkıntı çıkmamıştı. Denenebilir.
Daha önce bu yöntemi duymamıştım not edeyim 🙂

sayangku

diyot gerek yok zaten uln kullanmıssın içinde var diyodu ıvırı zıvırı normal
yapsaydın  tamam kullan derdim bunda boşuna kullanırsın

mustafa_cmbz

* besleme girişine pi tipi filitre
* lm2576 lı besleme
* bolca 100nf besleme uclarına ve röle vs ayaklarına ters diyot
* giriş ve çıkış mutlaka optocouplöer ile yalıtmalısın.

fabrika ortamında çalışan kartlarım var bu şartları yerine getirince sorunsuz çalışıyorlar..

Seferi

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 23 Temmuz 2018, 11:45:16* besleme girişine pi tipi filitre
* lm2576 lı besleme
* bolca 100nf besleme uclarına ve röle vs ayaklarına ters diyot
* giriş ve çıkış mutlaka optocouplöer ile yalıtmalısın.

fabrika ortamında çalışan kartlarım var bu şartları yerine getirince sorunsuz çalışıyorlar..

Röle ve mcu aynı kaynaktan beslense bile opto kullanılması yayarlı olur diyorsunuz o zaman. Siz hangi röleleri tercih ediyorsunuz?
Filteryi Lm2576 nın girişine mi yoksa mcunun girişine mi bağlamalıyım?

Erol YILMAZ

uln nin girişine dirençleri koymana gerek yok.
Aynı şasede opto'ya gerek yok.

fide

Mcu ve gsm modül besleme hattına ferrit bead ve 100nf koyman faydalı olur. Dip kılıfını pek görmedim ama 0805, 1206 hatta 0603 kılıflarında yurtiçinde bulunuyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Seferi

Ferrite bead dalgalanmayı engelliyor anladığım kadarı ile, kullanılacak uygun değer sadece akıma göre mi tespit ediliyor?  Şuan röleyi deniyorum 12V röleye sürekli 15V uyguluyorum, akımı biraz artıyor onun haricinde az ısınma oluyor ama 24 saati geçti hala sıkıntı olmadı.

RaMu

Alıntı yapılan: Seferi - 21 Temmuz 2018, 09:27:20Eyvallah hocam sağolasın.
Diyotu uln2803ün içinde dahil olduğu için kullanmadım.
...
Doğru söylüyorsun kusura bakma.
Diğer tavsiyeleride uygularsan yüksek ihtimal problem olmaz.
Role ULNye yakın olsun,
bakır yolun veya düz telin direnç, endüktans hesabı bu konuyu açıklığa kavuşturur.

Entegre besleme en yakın noktalardan 100nF olsun,
1/(2*pi*F*C) kondansatörün empedansı,
100nF hangi frekanslarda az hangi frekanslarda yüksek direnç gösterir
bunu hesaplarsan 100nF ne iş yapıyor ortaya çıkar.

Yakın bir yerlerden 100uF da eklenirse
entegre besleme geriliminin, role çekmesi gibi
ani akım ihtiyacı olduğu anlarda çökmesi engellenir.

GSM modülü rolelerden uzak tut,
rolelerin aç kapa anında yaydığı elektromanyetik dalga modülü etkilemesin,
üzerinden akım geçmeyen yollara etkisi Faraday kanunu,
üzerinden akım geçen yollara etkisi Lorentz kanunu ile anlaşılır.
Yine bu etkileri en aza indirmek için:
Role çıkış uçlarını devrenin diğer yollarından uzak tut,
role bobin uçlarını devrenin diğer yollarından uzak tut,
yani çevrelerinden aralarından dolaştırma,
Yine bunun ile ilgili:
Gerekirse ULN role arası yolların aralarında GND bulunsun,
paralel yolların veya tellerin kapasitans hesabıda, bununla ilgili ama
daha çok yüksek frekanslar için geçerli bir durum, araştırmak için
"pcb trace filter design" ve "EMI" .

Muhtemelen bu kadar abartmana gerek yok ama
çok değerli bilgiler öğrenmiş, tecrübe edinmiş olursun.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html