smd eleman seçimi

Başlatan bc_esd, 02 Nisan 2018, 15:38:57

bc_esd

smd eleman seçerken nelere dikkat etmeliyim.

1 - SMD'sini değilde normali kullanılmalı diyeceğiniz bir eleman var mı? (Bazı elemanların datasheetlerinde beraber kulanılacak elemanların özellikleri veriliyor bunların haricinde.)
örneğin 7805 ile bir devre yapacağım ve 7805 in giriş ve çıkışında 0.33uf lik kondansatörler var. bunları smd seçmekle normal kullanmak arasında fark var mıdır.

2- SMD  lerin 1206, 0603,0402 gibi kılıfları var bunlar arasındaki temel fark nedir. Seçim yaparken neye dikkat edersiniz.

mustafa_cmbz

Kılıf seçimini mesela direnç watına göre vs. Gibi düşün mesela 1/4 kullanacaksın 1206 da kullanırsın 805 de istersen 603 te olur ama tutupta daha büyük bir kılıf tipi extra maliyettir..kondansatörlerde de voltaj olayı var sanırım..

sadogan

Seri üretim yapacaksanız, mümkün olan bütün elemanları smd olması üretim hızınız artırır.

Kabil ATICI

Eleman boyutu ile tasarladığınız pcb boyutu arasında bir ilişki vardır. Boyutsal olarak küçük bir PCB olsun isterseniz, eleman boyutlarının da küçülmesi kaçınılmaz olur.  Ama yüksek gerilim ile çalışan bir PCB ise o zaman yüksek gerilim olan bölümlerin yollarının mümkün olduğunca ayrık olmasının yanında eleman boyutunun da (elektriksel yalıtım açısından) büyümesi kaçınılmaz.

Küçük boyutlu SMD elemanların watlı dirençlerin maliyet açısından delik için geçişli dirençlere göre oldukça yüksek olur. Dolayısı ile yüksek akım geçen sistemlerde delik için elemanların tercih edilebilir.

PCB tamiri ile uğraşılmak istenmiyorsa, SMD elemanların kullanıldığı tercih edilebilir, ama PCB gözden çıkarılmadan tamiri kolay olsun istenirse, delik için elemanlar seçilebilir.

Yani hangi eleman boyutunun kullanılacağı fiziksel sınırlamaları bir kenara bırakırsak, kişisel tercih, maliyet, çoğu durumda da kopyalama önleme olarak kullanılır. (PCB ikinin üzerinde kata sahipse çoğu durumda oldukça emek isteyen ters mühendisliğe döner.)
Hatta teknolojiye daha yüksek erişime sahipseniz, birçok elemanı kart üzerine veya kart içine gömmek de mümkündür. Örneğin LCD ekranlar üzerine gömülen çipler gibi.
ambar7

bc_esd

yapılan yorumlardan anladığım kadarıyla smd veya normal elemanlar arasında tercih yapmak bana kalmış bir durum. Kabil Atıcının dediği yüksek akım durumları hariç. Kesin kurallar veya seçim yöntemleri yok.

fide

Seri üretim için smd malzeme bulunmaz nimet. Dip malzemeyi belirli bir kaliteyi bozmadan lehimlemek yada seri ürettirmek zor. Şahsen devre tasarlarken smd malzeme seçmeye özen gösteriyorum ama özellikle bobinlerde yüksek değerli malzeme sıkıntı. Smd malzemelerin diğer bir artısı mosfet, sw entegre gibi ısınan malzemelerde pcb yüzeyini imkan dahilinde soğutucu olarak kullanabilirsin. Diğer bir olay da malzeme sayısı fazla olan kartlarda header kullanarak üstüste geçen pcb tasarlayabilirsin. 2 switching devre, ethernet, 2 usb, omega2, mc60 ve beslemesi, 3 anten konnektör ve 2 simm kart yuvası toplam 66x100mm pcbye sığdı. Mc60, besleme ve simm yuva 66x56mm pcbyle modül olarak öbür devrenin üstüne oturuyor. Toplam yükseklik sadece 8mm arttı. Smd malzeme sayesinde.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

bc_esd

Alıntı yapılan: fide - 02 Nisan 2018, 23:23:24Seri üretim için smd malzeme bulunmaz nimet. Dip malzemeyi belirli bir kaliteyi bozmadan lehimlemek yada seri ürettirmek zor. Şahsen devre tasarlarken smd malzeme seçmeye özen gösteriyorum ama özellikle bobinlerde yüksek değerli malzeme sıkıntı. Smd malzemelerin diğer bir artısı mosfet, sw entegre gibi ısınan malzemelerde pcb yüzeyini imkan dahilinde soğutucu olarak kullanabilirsin. Diğer bir olay da malzeme sayısı fazla olan kartlarda header kullanarak üstüste geçen pcb tasarlayabilirsin. 2 switching devre, ethernet, 2 usb, omega2, mc60 ve beslemesi, 3 anten konnektör ve 2 simm kart yuvası toplam 66x100mm pcbye sığdı. Mc60, besleme ve simm yuva 66x56mm pcbyle modül olarak öbür devrenin üstüne oturuyor. Toplam yükseklik sadece 8mm arttı. Smd malzeme sayesinde.

smd eleman konusunda beni korkutan konulardan biri de lehimleme. Bildiğim kadarıyla smd lehimlemek için (eğer eleman saysı fazlaysa ) elek kulanmak gerekiyor ve pcb firmaları bu elekleri yüksek fiyatlardan veriyor.

Lehimleme işini nasıl hallediyorsunuz elek kullanıyor musunuz veya başka kolay yöntemi var mıdır? Profesyonel işlerde dizgi işlemini dışarda mı yaptırıyorsunuz.

fide

Daha önce yardım parttime yardım ettiğin yerde çelik elekle üretim yapıyorlar. 150$ +kdv elek ücreti. Pcbway 10$+kargoya çerçeveli-çerçevesiz çelik elek yapıyor. Seri üretim için çelik elek şart. Numune için geçende forumda awaboard.com adresini tavsiye ettiler. Üç pcbyi toplayıp bir elek yaptırdım. Kargo dahil 39tl tuttu. 2günde de geldi. 50 adede kadar dizgide iş görür. Asetat benzeri ama siyah bir malzeme. Pcblerim gelince dizip deneyimi burda paylaşıcam. Elek dışında krem lehimi enjektöre doldurun,  enjektör iğnesini kısaltın. Enjektörle padlere krem lehim bırakıp malzemeyi cımbızla yerleştirin.  Abartmıyorum binlerce power dizdim bu şekilde.  Dikkat ettikten sonra canavar gibi oluyor. Ama tek kılıfta 8-10 padi geçince lehim makinesi ile düzeltmek gerekiyor. Bazen lehim yakın iki ayrı pada kayıp ortadaki pad lehimsiz kalabiliyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bc_esd - 03 Nisan 2018, 09:47:00smd eleman konusunda beni korkutan konulardan biri de lehimleme. Bildiğim kadarıyla smd lehimlemek için (eğer eleman saysı fazlaysa ) elek kulanmak gerekiyor ve pcb firmaları bu elekleri yüksek fiyatlardan veriyor.

Lehimleme işini nasıl hallediyorsunuz elek kullanıyor musunuz veya başka kolay yöntemi var mıdır? Profesyonel işlerde dizgi işlemini dışarda mı yaptırıyorsunuz.
Az miktarda 10 20 gibi devreleri elde dizdiriyorum.
krem lehim ve elek olmadanda kaliteli bir ürün çıkarabilirsiniz.

1- pedleri uygun bir şekilde havyayla lehim doldurarak hazırlayın.
2-SMD malzemeleri sırasıyla en küçük boydan en yükseğe doğru sıralayın.
3-aynı malzemeleri çok sayıda olanları önceleyerek dizin.
4-dizgi için sicak hava tabancası flux ve inceltici bulundurun.
5-lehim doldurulmuz alanı ısıtıp lehimi eritince flux'a daldırılmış malzemeyi erimiş alana bırakın.
6-son taktığınıza en yakın olan malzemeyi takın.
7-işiniz bittiğinde selülozik tiner ile PCB yi temizleyip teste alın.

göreceksiniz ki çok kolay ve kaliteli ürün çıkacak.

örnek:

fide

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 11 Nisan 2018, 17:57:51Az miktarda 10 20 gibi devreleri elde dizdiriyorum.
krem lehim ve elek olmadanda kaliteli bir ürün çıkarabilirsiniz.

1- pedleri uygun bir şekilde havyayla lehim doldurarak hazırlayın.
2-SMD malzemeleri sırasıyla en küçük boydan en yükseğe doğru sıralayın.
3-aynı malzemeleri çok sayıda olanları önceleyerek dizin.
4-dizgi için sicak hava tabancası flux ve inceltici bulundurun.
5-lehim doldurulmuz alanı ısıtıp lehimi eritince flux'a daldırılmış malzemeyi erimiş alana bırakın.
6-son taktığınıza en yakın olan malzemeyi takın.
7-işiniz bittiğinde selülozik tiner ile PCB yi temizleyip teste alın.

göreceksiniz ki çok kolay ve kaliteli ürün çıkacak.

örnek: (Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Elinize sağlık.
Güzel yöntem ama malzemeler teker teker ısıtılacağı için pcb uzun süre sıcaklığa maruz kalacak.
İmkan varsa malzemeleri dizip hepsini birden ısıtıp soğumaya bırakırsanız pcb daha kısa süre yüksek sıcaklığa maruz kalır.
Uzun süre ısıtılan pcbde kabarma, vialarda bozulma vb oluyor. Pcbnin genleşmeden dolayı eğilmesi ince yolların kopmasına sebep olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: fide - 11 Nisan 2018, 19:21:56Elinize sağlık.
Güzel yöntem ama malzemeler teker teker ısıtılacağı için pcb uzun süre sıcaklığa maruz kalacak.
İmkan varsa malzemeleri dizip hepsini birden ısıtıp soğumaya bırakırsanız pcb daha kısa süre yüksek sıcaklığa maruz kalır.
Uzun süre ısıtılan pcbde kabarma, vialarda bozulma vb oluyor. Pcbnin genleşmeden dolayı eğilmesi ince yolların kopmasına sebep olabilir.
emin ol FR4 lerde çok problem değil.
5 senedir kullanıyorum bu yöntemi.
sıkıntısız hemde

Yüzey bakır kaplamalı olanlarda az bişey eğilme kasılma oluyor.
Zaten normal fırınlamadada oluyor.
Yüzey bakırları esnemeye ve uzamaya zaten uygun kırılgan bişey de değil. bakırda uzama oluyor kısalma olmuyor.
sizin devreler küçük ve bakır kaplaması az ise oda olmaz.