MCU güç tüketimi karşılaştırması yapan?

Başlatan foseydon, 03 Nisan 2018, 16:53:29

foseydon

birçok firma low power mcu üretiyor ve kendisinin en iyi olduğunu iddia ediyor. en düşük güç tüketimine sahip mcu hangisidir? bu konuda karşılaştırmalı test yapan var mıdır? veya bu konu hakkında elinde makale/döküman bulunan? biraz araştırma yaptım, ama tarafsız ve düzgün bir karşılaştırma yapan bulamadım.

edit: çevre birim önemli değil, tek kriter güç tüketimi.

kt_eem

Merhabalar. MCU ile yaptığınız işlemi bilmiyorum ama az güç tüketmek istediğim durumlarda işlemciyi uykuda tutuyorum. Bir interrupt ile uyandırıp yapması gerekeni yaptırıp geri uyku durumuna geri döndürüyorum. Tabi az güç tükettiği durum yavaş çalıştığı bir durum oluyor.

sımışka

OptimusPrime

Hangi donanimi acarsan ne kadar guc ceker seklinde tablolar oluyor datasheetinde. Proje ihtiyaci neyse, buradan yola cikip tahmini uyanik kalma suresini goz onunde bulundurarak bir guc tuketim degeri elde edilebilir. Bu degerler isiginda diger mcu larlar karsilastirilabilir.

Benim tecrube ettigim kadariyla microchipin (her ne kadar pic sevmesemde yigidi oldur hakkini yeme misali) 8 bitlik dusuk guc tuketen serisi gercekten cok dusuk guc tuketiyor.

Ti in msp430 (low power oldugunu idda ettikleri) u da dusuk guc tuketiyor ama uykuda. Uyaninca Allah ne verdiyse asiliyor. Haliyle ortalama hesabi yaptiginizda aki b.kunu kurtarmiyor.

Diger ureticilerin urunlerini de bir ara karsilastirmistim. Aklimda kalan siralamada bir numara pic sonra msp serisi.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

foseydon

Yanıtlar için teşekkürler, ama benim aradığım yanıtlar değil. elimde power ölçümüne dair döküman var, muhtelif IC üreticilerinin(en detaylısı TI'ın sanırım). Benim aradığım, benzer uygulamada farklı farklı işlemcileri kullanarak gerçek test yaparak bu işlemcilerin gerçekte ne kadar güç tükettiğini tespit eden kıyaslamalı bir deney. Birçok tarfsız görünen ama taraflı ve doğrudan IC üreticisinin kendi kaynakları var. ama tarafısız, bu tarz bir test yapan bulamadım. belki bir yerlerde blog yazısı vardır benim bulamadığım veya kendisi test etmiş olup online paylaşmamış birisi olabilir diye sordum.

@OptimusPrime paylaşım için teşekkürler. benim de gördüğüm pic daha az tüketiyor gibi, hesaba göre. yazılan tüketimlere ne kadar güven olur bilemiyorum. bütün üreticiler, bir şekilde kendi ürününü öne çıkartmak için çeşitli hesap oyunları yapabiliyor. sonuçta kimse ayranım ekşi demez :)

OptimusPrime

Ayranim eksi diyen olmaz tabi ama datasheete yalan yazanda gormedim. Ama eksik yazan gordum bak.  8-)
Sen guc tuketim tablolarina bakip kendi hesabini yap. Mesela projede 1 timer 1 adc kullanacaksin. Bunun akim cinsinden maliyeti ne oluyor, ne kadar uyanik kalsa yetiyor diye yola cikip kendi hesabini yapabilirsin. Kabaca bir fikir verecektir. Zaten cogunu uyanikken cektigi akimdan eleyebiliyorsun.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Okan AKÇA

Microchip bu konuda çok başarılı karşılaştırma yapan videolar vardi.

M.Salim GÜLLÜCE

birkaç hafta önce bana gelmişti.
Pico Pover teknolojiden bahsediyordu.

Atmel çip ama Microchip üretiyor nasıl oluyorsa !!!
Kimin eli nerede belli değil dee...

ATmega324PV-AVR-MCU-with-CIP-and-picopower-40002102A.pdf
Power Consumption at 1 MHz, 1.8V, 25°C:
–  Active mode: 0.4 mA
–  Power-Down mode: 0.1 μA
–  Power-Save mode: 0.6 μA (Including 32 kHz RTC)

foseydon

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 11 Nisan 2018, 17:21:45birkaç hafta önce bana gelmişti.
Pico Pover teknolojiden bahsediyordu.

Atmel çip ama Microchip üretiyor nasıl oluyorsa !!!
Kimin eli nerede belli değil dee...

ATmega324PV-AVR-MCU-with-CIP-and-picopower-40002102A.pdf

hocam Atmel'i Microchip satın aldı geçen sene.