Nixie Saat Yapımı

Başlatan memoliz188, 05 Nisan 2018, 15:09:27

memoliz188

Merhaba Arkadaşlar elimde bir çok tipte nixie lambaları-tüplerinden mevcut. Saat yapımı için kullanılacak en uygun micro işlemci hangisi olmalıdır.

kimlenbu

istersen en az özelliğe sahip 8 bitlik mcu'yu kullan burada önemli olan o tüpleri sürebilecek bir sürücü tasarlayabilmen

memoliz188

74141 ve 7441 sürücüleri var ancak bunlar zor bulunuyor. Ben transistörle sürüp sonra onları başka max7219 gibi bir entegre ile mcu bağlamak istiyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kimlenbu - 06 Nisan 2018, 10:06:45istersen en az özelliğe sahip 8 bitlik mcu'yu kullan burada önemli olan o tüpleri sürebilecek bir sürücü tasarlayabilmen
Arkadaşımızın dediği doğru...
Öncelikle lambaları nasıl sürmeyi hesaplıyorsun oradan başlamalısın.
Sonra çıkışları serimi paralelmi süreceksin. Her lamba için 10 kanal gerekir (0..9)
Kaç dijit kullanacaksın. Saat+Dakika Saniyesi varmı yokmu...?
Sürücü olarak ne kullanmayı tasarlıyorsun mux yada direct sürüş?

öncelikle bunların cevabını bulursan işlemci en sona kalır ve işlemcinin ne olması gerektiğide hemen hemen kendiliğinden netleşir.

memoliz188

Saat+dakika olacak lambalar 170 V çalıştığı için sürücüde de sorun yaşıyorum.

vedo35

Seri girisli VFD surucu kullanabilirsin. Gri voltaj olarak -30~40 volt arasinda. Ancak nixie tupleriniz kucuk modelse bu gerilim biraz daha dusuk olabilir. Toplamda kac segment surecekseniz onu karsilayacak bir surucu secmeniz gerekir. Bununla ilgili googleda bircok ornekte bulabilirsiniz.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

volkanunal

Alıntı yapılan: memoliz188 - 05 Nisan 2018, 15:09:27Merhaba Arkadaşlar elimde bir çok tipte nixie lambaları-tüplerinden mevcut. Saat yapımı için kullanılacak en uygun micro işlemci hangisi olmalıdır.

Merhabalar hocam ihtiyacınızdan fazlasına talibim :) Satın alabilirim.
Primum nil nocere

MC_Skywalker

IN12 vb. için SN74141 kulanılır. MCU dan BCD çıkışı SN74141 e girersin çıkışıda Nixieciklere DC-DC nin +HV si direnç üzerindn nixieciklenin Anot'una eksi ucunuda sistem eksi ucuna.

memoliz188

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 06 Nisan 2018, 16:34:58IN12 vb. için SN74141 kulanılır. MCU dan BCD çıkışı SN74141 e girersin çıkışıda Nixieciklere DC-DC nin +HV si direnç üzerindn nixieciklenin Anot'una eksi ucunuda sistem eksi ucuna.

Yukarda yazmıştım 74141 enteğresi ile sürüleceğini ancak bu sürücüyü arattığınızda netten sadece yurt dışında çıkıyor.
Bu sürücünün muadil i olarak hangi sürücü olabilir HV sürülecek edit.

Ax2_Bx_C

Türkçe böyle bir kaynak görmüştüm geçenlerde. Belki fikir verebilir.

http://www.firatdeveci.com/gecmise-donus-nixie-clock/
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum

memoliz188

Fırat bey pek bir bilgi paylaşımı yapmamış