RFID hakkında

Başlatan Zoroaster, 06 Nisan 2018, 09:31:30

Zoroaster

Dolaplar, dolapların rafları ve raflarda irili ufaklı yüzlerce kutu var. Bu kutulara herhangi bir pili vs olmayan vs yaklaşık 1m mesafeden okuyabileceğim RFID yada benzeri cihazlar takacağım.

RFID cihazları barındıran kutular çoğu zaman dip dibe olacak.

Herhangi bir kutuyu ararken elimdeki cihaz en azından hangi dolapta ve hangi rafta bildirebilsin istiyorum.
Hele hele kutuya yaklaştığımda beni uyarsa daha da süper olur.

Amacım el cihazına aradığım nesnenin numarasını/kodunu vs yazdığımda hızlıca kutuyu bulmak.

Bu amaçla kullanabileceğim donanımlar neler olabilir?
Seytan deliginden kacti.

foseydon

pasif RFID tagleri iş görür. kutunun ve rafların yapıldığı malzeme ve RFID tag'lerin nereye yerleştirileceği konusu önemli. misal kutular metal ve RFID tag bu kutunun arkasına gelecek şekilde konumlanmış ise okuyucu bunu okumakta zorlanabilir. bir şekilde tag öne bakacak şekilde yerleştirilmeli.

Ayrıca kutulara barkod verilebilir. bunun iki avantajı olur, ek bir kontrol yöntemi olur ve rfid tag'i barkodun arkasına yerleştirirseniz tag'ın her zaman öne baktığından emin olursunuz.

El tipi RFID okuyucular var. Handheld RFID reader diye aratırsanız çıkar, aklıma ilk gelen marka motorola ama çin malı okuyucular da var. Bu okuyucuların, barkod okuyan modelleride var. Yani hem RFID okuyor, hem barkod okuyor. API'si de mevcut, bu API'yi kullanarak istediğiniz yazılımı da geliştirebilirsiniz. Genelde WİN CE ile çalışıyorlar ve .NET Compact Framework ile yazılım geliştirebiliyorsunuz.

Hangi ülkedesiniz bilmiyorum, ama Türkiye içindeyseniz UDEA'yı arayabilirsiniz hem RFID Tag hem RFID Reader tedarik etme şansınız olur. barkod olayı zaten basit, kendiniz bilgisayardan yapışkan kağıda çıktı alıp yapıştırabilirsiniz.

Zoroaster

Peki tag dediğin nesneler yan yana yaklaşık sıralanmışlarsa  aradığım nesneyi nokta atışı nasıl bulabilirim?

Metal dedektörü ile metale yaklaşınca dıt dıt dıt uyarı alıyoruz ya aynı şekilde aradığım nesneyi (tagı) bulabilmem lazım.
Seytan deliginden kacti.

foseydon

bu cihazların API'sinde okuma gücüne göre sesli uyarı için fonksiyon olur veya bunu ekrana yansıtabilirsiniz. buradan hangi kutu olduğu bulunabilir. ama misal kutular şu şekilde duruyorsa

1. kutu     2.kutu
--------   --------
|    tag|    |tag    |
|         |    |         |
--------   --------

aradığınız tag'in hangi kutuda olduğunu bilmeniz zor olur. ama dediğim gibi barkod da kullanırsanız, barkod numarasından istediğiniz kutuyu bulabilirsiniz. yani RFID ile kutunun olduğu yer 1-2 kutu hassasiyetinde bulduktan sonra, barkod ile bu kutuları okutup istediğiniz kutuyu bulmuş olursunuz. Pasif RFID Tag zaten çok ince ve ebat olarak ufak. ince uzun bir barkod bastirip, RFID tag'i bunun arkasın yapıştırıp bunu da kutuya yapıştıtırsanız çok temiz bir çözüm olur.

bu arada dediğim gibi kutuların malzemesi önemli. dediğim gibi metal ise, yukardaki gibi bir dizilimde tag bulmanız zor. çünkü gönderilen enerji metalden yansıyıp geri geleceği için güç okumasındaki farklılık çok ufak olur, tespit zor olur haliyle.

muhendisbey

Standart RFID'leri 1m'den okuyamazsınız. UHF RFID kullanılması gerekir. Buna örnek olarak bariyerlerde kullanılan RFID'ler ve HGS'de kullanılan RFID'ler örnek verilebilir. Pahalıdır.
Arkasında önünde metal yüzey varsa okumanın sağlandığını görmedim. Ucunu açık bırakayım belki vardır ama görmedim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

foseydon

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Nisan 2018, 14:06:04Standart RFID'leri 1m'den okuyamazsınız. UHF RFID kullanılması gerekir. Buna örnek olarak bariyerlerde kullanılan RFID'ler ve HGS'de kullanılan RFID'ler örnek verilebilir. Pahalıdır.
Arkasında önünde metal yüzey varsa okumanın sağlandığını görmedim. Ucunu açık bırakayım belki vardır ama görmedim.

ucu açık bırakmanıza gerek yok, dediğiniz doğru. benim RFID tag olarak kastettiğim tag ler UHF idi zaten. ama kafada bir kabulle yazdım, farkında olmadan. buna dikkat etmek gerekiyor. UHF RFID tag fiyatları çok yüksek değil, toplu alımlarda tane fiyatları cent seviyesinde olması lazım. Okuyucu daha çok para tutar. hatta üşenmedim baktım

http://www.slonrfid.com/pid17354557/RFID-impinj-linear-E51-UHF-passive-UHF-RFID-INLAY-915-remote-RF-card-6C-sticker-tag.htm

bu tarz inlay passive rfid tag ler ucuz, bariyerlerde kullanılan tipler bun tarz değil. bildiğiniz baskı devre gibi ve maliyeti fazladır. geçen moderatörlerden birisi OGS tag i parçalamıştı ordan bakabilirsiniz.

HGS'ye gelirsek. bildiğim kadarı ile HGS zaten düzgün çalışmıyor. o kadar hızda, o tag'i standart güçte kalıp okumak zor iş. Biraz araştırırsanız oldukça fazla sayıda şikayet olduğunu görürsünüz. benim hatırladığım belki 6-7 sefer televizyon haberlerinde çıktı bu sıkıntılar. ha nasıl hallediyorlar derseniz, okuyabildiğini okuyor, okumayadığını plaka tanıma ile hallediyorlar. benim bilgim bu yönde.

gokhangokcen

Bu tarz bir sistem benimde ihtiyacım olmuştu. Perdeci bir arkadaşımız var ve çapları 10cm ile 30cm arasında değişen 2k civarında rulosu var. Hangi kumaştan elinde var/yok ya da bir kumaşı arar iken hangi alanda olduğunu bulmak için yarım günümü harcadığım oluyor demişti. En mantıklı çözüm @muhendisbey 'in dediği gibi uhf etiketler. Kullanıcı yönünde olacak şekilde kumaş toplarının üzerine etiketler yapıştırıldı ve el terminali ile yaklaşık konum elde ediliyor. Daha sonra ekrandan vermiş olduğu sinyal seviyesine göre bu yaklaşık konum biraz daha net belirleniyor sonrasında yine göz ile arama yapılarak çok kısa bir sürede o kumaş topunu buluyorlardı.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

FMY

Ben bir kütüphanede barkod okuyucu görmüştüm. Tabanca gibi ufak bi ekranı var WiFi ile çalışıyor. Kullanımı şöyle  önce rafdaki barkodu okuyor sonra da rafdaki 50 kitabı sırayla tek hamlede okuyor. 3sn de 50 kitap okuyor. Eksik kitap varsa ve ya başka rafdaki olması gereken kitapları tesbit ediyor. Benzer birşey yapabilirsiniz
Mekatronik

FMY

He bide malzeme kutularının arkasına led koyan birisi vardı pcdeki arayüz den malzemeyi yazıp stok durumunu ve konumunu buluyordu. Hatta kutularda kibrit kutusuydu galiba
Mekatronik

muhendisbey

Genel olarak RFID etiketleri pek pahalı değildir. Asıl pahalı olan kısım antenleri ve reader dediğimiz kısımları pahalıdır. dB değerine göre antenler afaki rakamlara çıkabiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

foseydon

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Nisan 2018, 00:09:03Genel olarak RFID etiketleri pek pahalı değildir. Asıl pahalı olan kısım antenleri ve reader dediğimiz kısımları pahalıdır. dB değerine göre antenler afaki rakamlara çıkabiliyor.

hocam reader'lar o kadar pahalı değil. envanter takibi için konuşuyorum, yukarıda bahsettiğim handheld RFID reader aletleri 2000$ altında almak mümkün. yukarıda bağlantısını verdiğim firmadan el tipi şu okuyucuyu 1500$ almak mümkün. ayrıca anten almanıza gerek yok. genelde ek aksesuar olarak, ek batarya kullanılabiliyor veya barkod okuma gibi ek özellikler var ise onlar kullanılabiliyor.

https://www.atlasrfidstore.com/tsl-1128-bluetooth-uhf-rfid-reader/

barkod okuyucu olanları biraz daha pahalıdır. ama 5000$ altın barkod, RFID okuyan 2000 kutu takip edecek sistem kurulabilir.

alihakki

sakın pahalı anten alma boşa masraf yaparsın.. 100 civarı çok büyük ve küçük projede görev aldım.
alttaki anten mekana göre enfazla 15m-40m bile okuma yapabilir.

araya metal girince ise okuma yapmaz diye birşey yok mağlesef aksine okumayacağı varsada araya metal girdiği için okuyabiliyor. eğer rafların metal ise çileden çıkabilirsin.

https://www.aliexpress.com/item/IP67-ABS-uhf-rfid-antenna-circular-type-with-9dBi-gain-for-sports-timing-system/32832440569.html

muhendisbey

1500-2000 dolar dediğimiz paralar 6-8 binTL eder.
Diğer RFID (13.6MHz ve 125KHz) okuyucuları 50TL ya var ya yok.

foseydon

Alıntı yapılan: muhendisbey - 08 Nisan 2018, 11:31:541500-2000 dolar dediğimiz paralar 6-8 binTL eder.
Diğer RFID (13.6MHz ve 125KHz) okuyucuları 50TL ya var ya yok.

hocam siz neyi savunuyorsunuz ben anlamış değilim şahsen. yukarıda UHF tag kullanılması lazım dediniz, ki haklısınız. şimdide fiyat olarak kullanılmaz dediğiniz tag ile mi kıyas ediyorsunuz? ki konu UHF tag'ler üzerinden dönerken.. fiyatı ucuz diye kullanamayacağı malzemeyi mi alsın kullansın?

muhendisbey

Birşeyi savunduğum yok. 6000-8000TL sadece alıcısı için üstelik gümrüklemesi yapılmamış bir ürün için "O kadar pahalı değil" demeniz garibime gitti.