İnverter kaynak tamiri hakkında?

Başlatan aegeanxtr, 08 Nisan 2018, 02:57:07

aegeanxtr

Merhaba arkadaşlar. Cihazı açınca role açıyor fan çalışıyor çalışınca öndeki kırmızı ışık yanıyor çıkışta voltaj yok. IGBT leri tek tek söküp kontrol ettim sağlam görünüyor. Termostat sağlam başka nereye bakayım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

tnen

öncelikle o kırmızı ışık (led) ne anlama geliyor. Ledin anlamını bulursan daha kolay ilerlersin. Birde tamir ettiğini düşündüğünde test etmek için DC bara bağlantısını kesip dışarıdan bir gerilm uygula bu sayede IGBTlerin patlamasının önüne geçersin.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: tnen - 08 Nisan 2018, 16:05:38öncelikle o kırmızı ışık (led) ne anlama geliyor. Ledin anlamını bulursan daha kolay ilerlersin. Birde tamir ettiğini düşündüğünde test etmek için DC bara bağlantısını kesip dışarıdan bir gerilm uygula bu sayede IGBTlerin patlamasının önüne geçersin.

Cihazın nette ne sitesi ne kullanım kılavuzu ne doğru düzgün resmi ne de etrafımda bu cihazdan kullanan var. O kırmızı ışığın (LED) ne anlama geldiğini nasıl bulacam bilmiyorum. Hiç araştırmadan gelip buraya konu açtığımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz belki bilen biri vardır da söyler diye buraya konu açtım. Cihazı bi arkadaşım verdi Arızalanmış gitmiş kendine yenisini almış bunu yaparsam bana kalacak. (Kırmızı led in ne anlama geldiğini O da bilmiyor)

sezgin05

O led çıkışta voltaj olmadığında yanıyor. Devreye ait bir kaç resim ekleyin. Çıkışı ohmmetre ile ölçün. Kısa devre varsa çıkış diyorları yanmıştır.

M.Salim GÜLLÜCE

çoğu zaman köprü diyot kullanıyorlar girişte. Birde seri yüksek watt lı direnç olması gerek. direnç yanıktır yada köprü açık devredir. kontrol etmen gerek.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: sezgin05 - 09 Nisan 2018, 11:20:40O led çıkışta voltaj olmadığında yanıyor. Devreye ait bir kaç resim ekleyin. Çıkışı ohmmetre ile ölçün. Kısa devre varsa çıkış diyorları yanmıştır.
Merhaba. Buyrun birkaç resim ekliyorum. Dediğiniz gibi çıkışta voltaj yok 1.50V civarı bir voltaj var. Çıkışta kısa devre yok diyotlar sağlam IGBT leri ölçtüğümde önden bakınca sağdakilerde. Gate: 6.50V Drain: 330V Source: 7.50V Soldakilerde. Gate: 0V Drain: 7.50V Source: 0V var.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 09 Nisan 2018, 12:47:29çoğu zaman köprü diyot kullanıyorlar girişte. Birde seri yüksek watt lı direnç olması gerek. direnç yanıktır yada köprü açık devredir. kontrol etmen gerek.

Merhaba. Girişte 2 adet köprü diyot var ikiside sağlam çıkışlarında DC 330V var. 5W taş dirençler sağlam.

dexta64

Ne yaptınız tamir ettinizmi, cihazı?

aegeanxtr

Alıntı yapılan: dexta64 - 12 Nisan 2018, 13:13:55Ne yaptınız tamir ettinizmi, cihazı?
Malesef cevap bekliyorum hala.

devrecii

İlk başta aşağıdan yukarıya gelen 3 tane kırmızı kablo var işte onlar 300v o kabloları kes yada çıkar  araya  100w  220v ampul  koy , neden ? denemeler yaparken mosfetler yanmasın diye. Ayrıca mosfetler çalışıyorsa eğer lamba hafif yanar görmüş olursun.

Kontrol kartının beslemesi akım var mı ?  Ka3525 görüyorum diğer deyişle sg3525 artı girişinde 12-15v akım olması lazım. 4 tane irf24 ise gate driver bobinini sürüyor.

ka4108  mosfetlerine  gate ve source (ortadaki bacak değil iki uc   yanlış bağlama sakın)  1k direnç + led ile kontrol et led yanıyorsa mosfetlere kare dalga
sinyal gidiyor demektir.  Ledi ters çevirsen de led yanar çünkü alternatif akım vardır bacaklarda.  Bütün ka4018 lerde dene. Led yanıyorsa hepsinde o zaman
3 tane kırmızı kondansatör var işte onlar halfbridge çıkış kondansatörleri 100k direnç ve led  ile o çıkışı kontrol et 3 + 3  soket var işte oraya bak.

Kırmızı uyarı lambası yanıyor diyorsun nereye gidiyor o. İşte o lamba sg3525 entegresinin osilasyon yapmasını susturuyor olabilir.

aegeanxtr

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Dediklerinizi uyguladım KA3525 in artı girişinde 12V var. 4 adet mosfetin hepsi irfz24n değil hocam ikisi f9z24n.  K4108 mosfetleri dediğiniz gibi led ile kontrol ettim hiçbirinde led yanmadı. 100K direnç ile kondansatörlerin çıkışında led yine yanmadı.

devrecii

Ampülü bağladın mı kontrol et 300v direkt bağlantı olmamalı yoksa en ufak hatada bütün mosfetleri yakarsın .

Ka3525 10 numaralı bacağında kaç volt var normalde 0 volt olması gerekiyor. Eğer bu bacakta 1-2 volttan fazlası varsa osilosyon yapmayı keser sistem susar.

10 numara bacak nereye gidiyor işte oraya pozitif akım nereden geliyor bulmalısın . Eğer buraya gelen akımı kesip 0 volta 100r bir drenç bağlarsan büyük ihtimal osilosyon başlar mosfetlere akım gider bağladığımız lamba yanar çok yanıyorsa çıkışlarda kısa devre var demektir eğer lamba çok az yanıyor ise çıkışda kısa devre yoktur çıkışı telle kısa devre ettiğinde lambanın yanması gerekiyor. Eğer durum bu ise 10 numara bacağa nereden voltaj geliorsa orada bi bozukluk vardır. Bulunup düzeltilmesi gerekyor.

Ka3525 1 ve 2 numaralı bacaklarında kaç volt var ?

aegeanxtr

Ampulü kırmızı kabloları kesip araya seri bağladım hocam Ka3525 1 10 ve 12 no lu bacaklar gnd ye bağlı kart üzerinde öyle yani kısa devre değil. dolayısıya 1 ve 10 nolu bacaklarda 0V 2 nolu bacakta 5V var hocam.

mehmet

Sağ üst köşede dört adet smd transistör
var. İkisi PNP, diğer ikisi NPN olmalı.
Onları da kontrol edin.
3525 'in 11 ve 14 nolu pinlerinden sinyal
görmelisiniz. Ölçü aletlerinin bazılarında
frekans ve duty ölçme kısmı var. Bundan
yararlanarak ~%50 duty görmelisiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------