İnverter kaynak tamiri hakkında?

Başlatan aegeanxtr, 08 Nisan 2018, 02:57:07

aegeanxtr

Alıntı yapılan: mehmet - 13 Nisan 2018, 19:53:34Sağ üst köşede dört adet smd transistör
var. İkisi PNP, diğer ikisi NPN olmalı.
Onları da kontrol edin.
3525 'in 11 ve 14 nolu pinlerinden sinyal
görmelisiniz. Ölçü aletlerinin bazılarında
frekans ve duty ölçme kısmı var. Bundan
yararlanarak ~%50 duty görmelisiniz.

Dediğiniz gibi transistörlerin ikisi pnp ikisi npn ve hepsi sağlam. Daha önce hiç duty ölçmedim doğrumu yapıyorum bilmiyorum ama resimdeki konumda sadece kırmızı probu 11 ve 14 nolu bacaklara değdirince %62 görüyorum. Ayrıca KSD-01f termostatın kablosunu çıkarınca kırmızı OC ışığı söndü fakat çıkış yine yok. Çıkıştaki voltaj DC mi AC mi olması gerekiyo? DC 0.50V AC 5V var. Cihazın şemasınıda buldum belki faydası olur.

devrecii

Üç kondansatörden sonra trafoya giden soket var onu söküp denedin mi çünkü o kondansatörlerin yanıp kısa devre etme tehlikesi var. Eğer onarda problem yoksa ;

Osilasyon var mı yokmu anlamadık frekans kaç ?   Ölçü aletin ölçeblir.

Bir de 8 , 13 numara pin de kaç volt var ?

eğer 8 pinde 3v den düşük voltaj varsa  devre susma moduna geçer bunu da mcr100 yazan tristör yapar.

Termostatı şimdilik hiç bağlama devre sorunsuz çalışana kadar bağlama.

mcr100 yazan kart üzerinde bc237 ye benzeyen  onu sök boş bırak ,dikkat et  300v +dc  220v lambadan gelsin direk bağlı ise yada başka yerden tel geliyor ise mosfetleri patlatabilirsin çok önemli bu.

Şİmdi mosfetlere güç gelmesi lazım. Lamba hafifce yada şidetli yanar.

devrecii

@Babu 

O sg3525 den gelen daha sonra transitor ve güç mosfetleri ile yükseltlen pwm sinyalinin gittiği bobin bu bobinin
çıkışından alınan pwm sinyalleri mosfetlerin gateine +-12 ile +-18volt arası sinyalleri gönderiyor.

En büyük ihtiyaç da izolasyon ve özellikle Hside mosfetlerin gate source arası 0 +-18v arasında tutabilmek. L side sürmek kolay.

aegeanxtr

Hocam 3 kondansatörün ordaki soketi sökünce DC 28 volttan başlayıp sürekli aşağı doğru inen bir voltaj var multimetreyi çekip tekrar değdirince bıraktığım yerden başlayıp tekrar aşağı doğru inmeye başlıyor. Soketi takınca hiç voltaj yok.

8 nolu pinde 4.80V 13 nolu pinde 11.35V var. yinede mcr100 tristörü sökeyim mi?

Doğrumu yapıyorum bilmiyorum ama multimetreyi HZ konumuna getirip artı probu 11 ve 14 nolu pinlere değdirdiğimde ekranda 99.35k Hz görüyorum.

devrecii

Değerler gayet normal sökme bence.

Dört tane sağlam dediğin smd transistörlerin çıkışından (irfzlere ye giden yol) şemada 23 25 26 28 sayısı var oralara da bak frekansmetre ile aynı frekans var mı ?

Şemada irfz24 olan yerde 2.2r direç var onu bul ölçü aleti ile ölç bakalım yanmış mı ?
100u 50v kondansatör var hemen yanında orayı ölç 15-20v arası akım olmalı.

aegeanxtr

Hocam sağlık sorunlarından dolayı ilgilenemedim cevap biraz geç oldu kusura bakmayın. Tek kelimeyle süpersiniz dediğiniz 2R2 direnç arızalıydı değiştirince ampul çok hafif yandı ve şuan çıkışta DC 80V var Ben kendi başıma o arızalı direnci hayatta bulamazdım ve cihaz çöp olurdu. Bu haliyle cihazı güvenle kullanabilir miyim?

hako83

Sayın aegeanxtr hocam verdiğiniz şemayı nerden temin ettiniz acaba. Kaynak makinesi ile ilgili başka şemalarda varmı elinizde.

telra

Alıntı yapılan: iboibo - 14 Nisan 2018, 12:55:49Değerler gayet normal sökme bence.

Dört tane sağlam dediğin smd transistörlerin çıkışından (irfzlere ye giden yol) şemada 23 25 26 28 sayısı var oralara da bak frekansmetre ile aynı frekans var mı ?

Şemada irfz24 olan yerde 2.2r direç var onu bul ölçü aleti ile ölç bakalım yanmış mı ?
100u 50v kondansatör var hemen yanında orayı ölç 15-20v arası akım olmalı.
sayın hocam ınverter kaynak makinalrı ile ilgili şema nereden bulruz saygılar

telra

Alıntı yapılan: tnen - 08 Nisan 2018, 16:05:38öncelikle o kırmızı ışık (led) ne anlama geliyor. Ledin anlamını bulursan daha kolay ilerlersin. Birde tamir ettiğini düşündüğünde test etmek için DC bara bağlantısını kesip dışarıdan bir gerilm uygula bu sayede IGBTlerin patlamasının önüne geçersin.
güzel kardeşim bu makinada çıkış trafoları arıza yapabiliyor

telra

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 08 Nisan 2018, 23:04:37Cihazın nette ne sitesi ne kullanım kılavuzu ne doğru düzgün resmi ne de etrafımda bu cihazdan kullanan var. O kırmızı ışığın (LED) ne anlama geldiğini nasıl bulacam bilmiyorum. Hiç araştırmadan gelip buraya konu açtığımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz belki bilen biri vardır da söyler diye buraya konu açtım. Cihazı bi arkadaşım verdi Arızalanmış gitmiş kendine yenisini almış bunu yaparsam bana kalacak. (Kırmızı led in ne anlama geldiğini O da bilmiyor)
güzel kardeşim kırmızı ışık yandığında cihaz çıkış yapmıyor demektir bu marka sanırım bildiğim bir marka o yüzden size ayrıntılı bilgi veriyorum çünkü servisindeyim mosfet ler sağlam ise çıkış trafolarından bir yada 2 tanesi bozuktur

devrecii

Sonuç nedir çalıştı mı  ?

Herşeyi yerli yerine bağladıktan sonra;
Kaynak yapmadan evvel çıkışa az yük bindirip denemelisin mesela tuzlu suya iki kaşık koyup değedirebilirsin
yada bir  10R direnç neyse.

@telra bende şema yok  ama şu var illa bi şema istiyrsan daha basiti var https://www.picproje.org/index.php/topic,71859.0.html

aegeanxtr

Alıntı yapılan: hako83 - 19 Nisan 2018, 02:13:37Sayın aegeanxtr hocam verdiğiniz şemayı nerden temin ettiniz acaba. Kaynak makinesi ile ilgili başka şemalarda varmı elinizde.

Şemayı youtube ta kaynak tamiri ile ilgili videolar izlerken tesadüfen buldum. Malesef elimde başka şema yok.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: iboibo - 19 Nisan 2018, 14:41:31Sonuç nedir çalıştı mı  ?

Herşeyi yerli yerine bağladıktan sonra;
Kaynak yapmadan evvel çıkışa az yük bindirip denemelisin mesela tuzlu suya iki kaşık koyup değedirebilirsin
yada bir  10R direnç neyse.

@telra bende şema yok  ama şu var illa bi şema istiyrsan daha basiti var https://www.picproje.org/index.php/topic,71859.0.html

Hocam cevap gelmeden denemek istemedim fakat ampul bağlıyken bir kere denedim elektrodu değdirince hafif çatırtı yapıp ampul yandı. Ampulu aradan çıkartıp kırmızı kabloları bağladıktan sonra hiç denemedim.

Birde çıkıştaki DC 90V normal mi hocam çarpmaz mı?

devrecii

Ölçü aleti, kare dalga nedeniyle oluşan pikleri yanlış ölçüp yüksek voltaj gösterebilir, bunu anlamak için 220v 100W lambayı çıkışa bağla bakalım ne kadar yanacak  fotosunu çekip buraya gönder.

O ses 12v besleme kesildiği için röleden çıkıyor,

Devrede söyle bir değişiklik yapman lazım 12v besleme flyback devresi var buranın 300v girişini direk bağlaman lazım ki 12v
kesilmesin  , devreyi bu şekilde değiştir ve lamba bağlı iken yeniden kaynak denemesi yap şimdi  o bahsettiğin ses çıkmayacak daha sonra lambanın yanına
elektrikli soba bağla tekrar kaynak denemesi yap ark yapması lazım kaynak yapılmasa bile gücü belli olur.

aegeanxtr

Hocam durumu yanlış anlattım galiba kusura bakmayın çatırtı derken ark demek istemiştim. Yani devrede 300V arasında ampul bağlıyken elektrodu değdirdiğimde biraz ark yapıp ampulun ışık şiddeti artıyor. Yinede dediklerinizi yapayım mı?