İnverter kaynak tamiri hakkında?

Başlatan aegeanxtr, 08 Nisan 2018, 02:57:07

devrecii

Herşey normal gözüküyor son bir kontrol yap herşeyi yerine bağla amper ayarı ortaya al Bismillah de bas kaynağı  ;D  Patlarsa aliexpressden alırsın mosfet.   

Yapabileceğimiz bişey kalmadı , osiloskopun olsa idi bi kontrol yapardık ama neyse.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: iboibo - 20 Nisan 2018, 19:52:32Herşey normal gözüküyor son bir kontrol yap herşeyi yerine bağla amper ayarı ortaya al Bismillah de bas kaynağı  ;D  Patlarsa aliexpressden alırsın mosfet.   

Yapabileceğimiz bişey kalmadı , osiloskopun olsa idi bi kontrol yapardık ama neyse.

Hocam bugün cihazı deneme fırsatım oldu 1-2 dakika kadar kaynak yaptım sıkıntısız çalıştı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

telra

Alıntı yapılan: Babu - 13 Nisan 2018, 22:53:17https://downloader.disk.yandex.ru/preview/769a6b4c04f69ff0687edef8cff6cc26e9fb5f962acc6a70cd7c4c59a98f0781/5ad142fc/FUv8p046NsoRitLBXKyXedxlED2h4ocOGpN00AQ5G0yWSGdljqgs4iRcwesBVwJ4lSdaOsA-Ms0Nqe8TKdTPWA%3D%3D?uid=0&filename=Screenshot_1.png&disposition=inline&hash=&limit=0&content_type=image%2Fpng&tknv=v2&size=2048x2048

Kolay gelsin arkadaşlar. bu konuyla ilgili yazdım sanıyorum kırmızı led cihazın çıkış yapmadığının işaretidir ayrıca termiğede bağlı olup çıkış trafosu aşırı ısıdığındada voltajı keser çıkış trafo soketini söküp bakmak lazım

Görseldeki devreden ayrı bir PCB de yer alan bu kısım ne iş yapıyor? Bobindeki manyetik alandan bir tetik sinyali almak, veya akım trofosu ile akım ölçümü gibi birşey mi?

telra

Alıntı yapılan: iboibo - 20 Nisan 2018, 16:05:32Ölçü aleti, kare dalga nedeniyle oluşan pikleri yanlış ölçüp yüksek voltaj gösterebilir, bunu anlamak için 220v 100W lambayı çıkışa bağla bakalım ne kadar yanacak  fotosunu çekip buraya gönder.

O ses 12v besleme kesildiği için röleden çıkıyor,

Devrede söyle bir değişiklik yapman lazım 12v besleme flyback devresi var buranın 300v girişini direk bağlaman lazım ki 12v
kesilmesin  , devreyi bu şekilde değiştir ve lamba bağlı iken yeniden kaynak denemesi yap şimdi  o bahsettiğin ses çıkmayacak daha sonra lambanın yanına sayın kıdemli siz bu işte sanırım profesyonelsiniz banada raıder 110 kaynak şema gerekiyor saygılar
elektrikli soba bağla tekrar kaynak denemesi yap ark yapması lazım kaynak yapılmasa bile gücü belli olur.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

telra

Alıntı yapılan: iboibo - 14 Nisan 2018, 12:55:49Değerler gayet normal sökme bence.

Dört tane sağlam dediğin smd transistörlerin çıkışından (irfzlere ye giden yol) şemada 23 25 26 28 sayısı var oralara da bak frekansmetre ile aynı frekans var mı ?

Şemada irfz24 olan yerde 2.2r direç var onu bul ölçü aleti ile ölç bakalım yanmış mı ?
100u 50v kondansatör var hemen yanında orayı ölç 15-20v arası akım olmalı.
herkese selamın aleyküm ben yeniyim herkese selamlar banada yardımcı olurmusunuz bende meslek olarak eskiyim ama bu kaynak makinası işinde yeniyim temelim elektronik görüntü ses yazarkasa terazi ınverter kaynak makinalarında oldukça yl katettiğimi sanıyorum sizler kadar değil tabiki herkese saygılar gekamac marka bir cihazla uğraşıyorum ıgbt ler ısınıyor ve 15 v kadar çıkış yapıyor yardıma ihtiyacım var  saygılar

telra

sagı değer arkadaşlarım belki haddime düşmez ama bende naçizane fikrimi söylemek istiyorum bu işe yeni başladım ama yaklaşık 42 yıllık elektronik deneyimim var bu tür arızalarda hemen orta kart soketini çıkarıp bakın ışık yanmaya devam ediyor ise arıza üst kartta mosfetlerden kaynaklanıyor kontrol kartında sol üst köşedeki ıc de aynı arızayı veriyor yok soket çıktığında ılık söüyor ise 3 ad trafo var bir yada iki tanesi bozuk olabliyor yada diyotlar sıkıntlı olabiliyor saygılar

nnilless

Herkeze iyi forumlar benimde elimde bir adet inverter var 150w gecen sene yolculuk yaparken otobusun cakmaina takip telefonumu sarj edicektim ama birden patladi kisacasi bozuldu gecenlerde esyalarimin arasinda buldum sunu tamir edebilecekmiyim diye denedim icini actim kondansatorun patladini gordum eş deyerini bulup değistirdim diyotlarini kontrol ettim sağlam hepsi kendi şahsi aracima taktim calisti fakat avometre ile olctum cikisin da 320v gerilim aldim bu beni endiselendirdi bu cikis normal mi acaba ?

asma

Merhaba
Sorunuzun bu konuyla alakası yok , yeni konu açmalıydınız.
Bahsettiğiniz invertörün çeşidine göre çıkışında yük olmadan yüksek voltaj vermesi mümkündür. 320V normal değil , çok fazla.
Muhtemelen kullandığınız voltmetre , cihazın çıkışındaki sinyali yanlış (yorumluyor) ölçüyor.
Çıkışa bir yük bağlıyken ölçüm yapmanızı öneririm. Hatta ibreli analog ölçü aletleri bu konuda daha güvenilirdir.

Bir de otobüsün bataryası 24V olur , çakmaklık çıkışları bazen 12V için uygun hale getirilir. Sizdeki inverter bu voltaja uygun değilse patlamasının sebebi budur.

Kolay gelsin.

telra

telra

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 13 Nisan 2018, 18:42:39Ampulü kırmızı kabloları kesip araya seri bağladım hocam Ka3525 1 10 ve 12 no lu bacaklar gnd ye bağlı kart üzerinde öyle yani kısa devre değil. dolayısıya 1 ve 10 nolu bacaklarda 0V 2 nolu bacakta 5V var hocam.

ne yaptınız cihazı çalıştırabildinizmi

Derin taşkın

Merhaba bu elektronik kart tamirinde usta  varmı içimizde bi kart var tamiri mümkün mü  bakmak lazım

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Derin taşkın - 03 Mart 2022, 23:52:47Merhaba bu elektronik kart tamirinde usta  varmı içimizde bi kart var tamiri mümkün mü  bakmak lazım
Nasıl bir kart ne işe yarıyor? Bir foto bilgi verirseniz bi bakarım...
ego=1/Knowledge