Vakum ortamı için kırılmaz cam

Başlatan ahmet2017, 09 Nisan 2018, 20:40:26

ahmet2017

Selamlar , vakum ortamı yapmak için kırılmaz cama ihtiyacım var,yani oto ön camı gibi kırılınca etrafa saçılmayacak cam diyeyim, nerden bulurum ? Normal cam fanusun etrafına altı üstü açık silindir kırılmaz cam da koyabilirim varsa.

serdararikan

cam balkonlarda kullanılan camdan kullanabilirsin

Zoroaster

Ne kadar vakum elde edeceksiniz bilemiyorum ama ben dortkose olan recel kavanozlarini ve cam tencereleri kirmayi beceremedim.
Seytan deliginden kacti.

Sozuak

ilyas KAYA

Lamine cam olarak camcilarsan alabilirsin.
Solid polikarbon levha da kullanabilirsin.

kimlenbu

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: kimlenbu - 10 Nisan 2018, 09:35:54Tamperli cam diye aratabilirsin.

Kırıldığında dağılmayan diyor sen temperli cam diyorsun brawo sana.

Temperli cam milyon tane parçaya bölünür.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: cezeri - 10 Nisan 2018, 10:08:08Kırıldığında dağılmayan diyor sen temperli cam diyorsun brawo sana.

Hay siz çok yaşayın emi  ;D

ahmet2017

10e-5 torr a kadar indirebilirsem şahane olacak.

Alıntı yapılan: kimlenbu - 10 Nisan 2018, 09:35:54Tamperli cam diye aratabilirsin.

Aman hocam , bu deneyimi yaşamak için çok gencim.

Lamine cam uygun gibi ama dayanıklılığı nasıl acaba, etrafına daha büyük çapta mika silindir geçirsem nasıl olur ?

devrecii

Cam tüp şeklinde , yani yuvarlak yapıda olması lazım yoksa imkansız.

Eğer elinde fanus var ise dışını  şeffaf koli bandı ile kaplarsan kırılsa da camlar  dağılmaz galiba , ayrıca kırılsa bile vakum nedeni ile camlar dışarı değil içeri gider :D  Cam vakuma dayanıklı ise  %1 vakum ile %0.0001 vakum arasında cama etki eden güç farkı yok.

Bu basınca ne ile düşüreceksiniz, difuzyon pompan var mı ?

Difuzyon pompan varsa yağ var mı ?  Eğer yağ varsa bana da bir miktar satabilirmisin ? ;D

kimlenbu

Alıntı yapılan: cezeri - 10 Nisan 2018, 10:08:08Kırıldığında dağılmayan diyor sen temperli cam diyorsun brawo sana.

adlkfhgsdf troll cevabı gibi olmuş. Araba ön camı dağılmaz, yan camlar dağılır. Ön camlara tamperli diyerek hata yapmışım, doğrusu "annealed glass" olacak.