Aluminyum supab kapağını açamıyorum

Başlatan OptimusPrime, 10 Nisan 2018, 12:06:43

OptimusPrime

Plastik kapakları çaliyorlar diye alüminyum aldım farkli olsun dedim güzelce de sıktım. Dun teker sisirmeye gittim. Bir tanesini yarim saat uğraştım açamadim. Eve varinca pense kargaburun ile giristim olmadı. Wd40 sıktım yemedi. Isittim banamisin demedi. Hatta daha beter oldu, artık kapakla birlikte tekere dogru inen boruda dönüyor.

Lastikciye kac para sıkışmış diye sormadan önce buraya bi danisayim dedim. Baska bir önerisi olan var mi veya boyle birsey başına gelmiş olan?

Mucit23

Sibop kapağının dibini pense veya kargaburun ile tutup sibop kapağınıda penseyle çevirmek lazım. Açılması lazım. Zaten dibi dönerse jant bağlantı yerinden hava kaçırabilir. Ozaman sibop un değişmesi gerekir.

Sozuak

Alüminyum çabuk oksitlenir ve kaynar  oraya,  bir daha sıkmadan önce dişlere gres yağı sürün hafifçe, sıvı da girmez böylelikle sökmesi kolay olur.

muhendisbey

Sibop iç lastik dönemi bittiği için janttadır. Zaten bu kadar uğraştıysanız muhtemel sorunlarla karşılaşmamak adına sibopları değiştirmelisiniz. Denenecek tüm yolları denemişsiniz. Benim en sık kullandığım buz ve ısıtmak.
Buzu içtekine, ısıtmayı (Çakmak, havya vs ile) dıştakine yaparak sökerim genelde. Buz girmeyecek gibiyse o zaman da önce buzla tamamını soğutup sonra dıştakini ısıtıyorum.

Kayseri için bunun fiyatı her jant için 15TL, yakın zamanda benim de "bulunamayan lastik patlağı" vakası geldi, Lastik iniyor bir yerden ama nereden? (Jantla lastik arasından çıktı)

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OptimusPrime

Benlik bir is gibi durmuyor bundan sonrasi. Teker elimdede kalsin istemiyorum. Ben bi lastikciye gideyim. Tesekkurler cevaplar icin.

OptimusPrime

2 Lastikciye gittim ikiside sensorle birlikte degismesi lazim dediler bi alayda para istediler. Gittim ufak testere aldım bide uzun namlulu cakmak. Dibindeki lastikten duman cikana kadar 2 defa isittim. Olmadi. Tam testere ile kapağı nasıl yarayim diye düşünürken dedim bir kere daha isitayim. Isittim tek hamlede cikarttim. Korozyon olmuş her tarafi. Neyse uzun lafın kısası plastik kapaktan sasmayin.

yesilu

2 farklı metalin temas etmesi durumunda normal korozyondan farklı durumlar oluşabiliyor, tambilmiyorum ama bana pilleri, anodik korumayı ve diş hekimi bir arkadaşın amalgam dolguyla ilgili anlattıklarını anımsattı. Amalgam dolgu bulunan ağızda -tam hatırlamıyorum, kompozit dolgu, kaplama veya başka birşey- de varsaömrü çok kısalıyormuş.

Zoroaster

Tekerlegin suya camura girdigini pek cok kimyasallara maruz kaldigini dusunursek pillere benzetmeniz cok cok dogru.
Seytan deliginden kacti.

serkan_48

Çözüldüğüne sevindim ,

Anlamadığım o plastik kapağı çalsalar ne olur çalmasalar.

Başıma hiç gelmedi ama mantıklıda gelmedi. Değeri olmayan bir şeyi neden çalsınlar size gıcık olan birilerimi var acaba ?
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

OptimusPrime

@serkan_48

Evet bende kendi kendime bir muddet oyle sinirlendim. Hay dedim calsalardida basima boyle isler acilmasaydi. Ben aslinda renkli plastik bir kapak bakiyordum yine calarlarsa renginden yakalarim kim oldugunu diye :) o sira aluminyum kapagi gorunce hosuma gitti derken hikaye basladi iste. Kapak hirsizligi cokda basima gelen birsey degil gerci ama olacak iste.