MPPT Su Motoru Sürücü

Başlatan Ax2_Bx_C, 10 Nisan 2018, 15:20:20

Ax2_Bx_C

Arkadaşlar malum önümüz yaz çiftçinin sezonu. Bu bağlamda 1kW-5kW arasını sürebilecek, MPPT'li güneş panelli motor sürücü devresi yapmak istiyorum.

Sizce bu konuda uğraşmaya değer mi öncelikli sorum budur.
Eğer değer ise güç modülü ile mi başlamalı sizce yoksa ayrık mosfet igbtlerle mi?

Örnek ürün: http://www.kontekotomasyon.com.tr/images/documents/Gooddrive100%20Operation%20Manual-TR.pdf

Kolay gelsin.
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum

foseydon

yapamazsın, yapılmaz değil ama sen yapamazsın hocam. bunu neye istinaden söylüyorsun dersen sorduğun sorulara istinaden derim.

ha yapan nasıl yapıyor onu da söyleyeyim, ayrık mosfet igbt falan değil içinde 6 tane mosfet olan power module veya intelligent power module ile yapıyorlar. Mitsubishi IPM diye aratırsan, örnek malzeme görebilirsin.tabi sürme elemanı işin sadece bir boyutu, mosfet driver katı, örnek katı, mppt hesaplar, PI kontrol ve bir sürü koruma, iletişim, lcd vs. bir sürü şey var.

Ax2_Bx_C

Neden yapamaz olayım bugüne kadar bu dediklerimi analog devrelerle gerçekledim, hazır entegreler vs. Sadece daha yüksek güçler, bir işlemci, ve yapı. Artı hepimiz bir şey öğreniriz bundan diye düşünüyorum. Modülleri biliyorum, hedef motor ve güç belirleyip yürünebilir ki ben öncü de olurum.

OptimusPrime

Uğraşmaya değer mi derken?

Bu proje isi bilen biri icin en assa 9 ay surer. Bu cihazin satis fiyatinin kafadan 5 kati kadarda malzemeye para harcarsin. Hic igbt modül patlatmazsan oda. Bu cihazda dsp kullanman lazim ki onunda zaten programlayicisi bile iyi paradır. Bu arada birde 4 kanal scope un olsa iyi olur. Yanina birde akim probu lazim. Boyle saca saça gidersin.

Bu anlattiklarim yönünden bakarsan bence değmez. Çinli amcam yapmış zaten al sat sende.  :P
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

foseydon

Alıntı yapılan: Ax2_Bx_C - 10 Nisan 2018, 22:53:11Neden yapamaz olayım bugüne kadar bu dediklerimi analog devrelerle gerçekledim, hazır entegreler vs. Sadece daha yüksek güçler, bir işlemci, ve yapı. Artı hepimiz bir şey öğreniriz bundan diye düşünüyorum. Modülleri biliyorum, hedef motor ve güç belirleyip yürünebilir ki ben öncü de olurum.

söylediğin güçlerde 3 faz değişken frekanslı motor sürücü tasarlayacak mühendis, bunların içinde ne kullanılıyor diye sormaz. veya dspic öğrenmek istiyorum, ne ile başlayayım demez. zaten malzemesini aşağı yukarı tespit etmiştir, bunlardan hangisinin tedariği daha kolay olur, hangisi sorun çıkartır vs. bunları tartışır.

mantığın da yanlış, ufak seviyede yaptığın birşey yüksek seviyeye doğrural olarak korale olmaz. yani 1A ölçtüm, 50A de ölçerim ne var mantığı yanlıştır. Misal, 50de 1 oynama olsa, bir amperde 20mA yapar ama 50A de 1A yapar ve bu senin bütün kontrolünü değiştirir. sistemin bütün parçaları için bu geçerli. Ayrıca sistem entegrasonu var, tek tek bütün parçalarını güzel çalıştırabilirsin, ama bir araya geldiğinde cortlayabilir. Misal, çok şahane hassasiyette akım ölçüm katı tasarlarsın, güç elemanları anahtarlamaya başlayınca üstüne binen gürültüden cortlar vs. bir sürü etmen var. Bence @OptimusPrime çok çok iyimser bir tahmin vermiş, işi çok iyi bilen bir mühendisin sıfır hata ile tasarladığı sistem belki 9 ayda biter. normal koşullarda işi bile birisi bile bu sistemi 14-15 aydan önce bitiremez, benim şahsi kanaatimdir.

ben yapamazsın derken, hakaret anlamında söylemiyorum veya sana yapma bu işi demiyorum. sadece kendimce gördüğümü söylüyorum. amacın öğrenmektir, elinde malzmen vardır ve para önemli değildir. cihaz ortaya çıkmasa bile uğraşırken birşeyler öğrenirim diyorsan yapamaman sorun olmaz. ama ticari olarak bu işe gireceksen zarar edersin.

Ax2_Bx_C

Peki o zaman bu devrede al sat yapılacakların arasında yer alabilir.

Katkı verenlere teşekkür ederim.

Ayrıca özel mesaj atan necati adında bir arkadaşımız olmuş ben kendisine cevap veremiyorum buradan yazarsa sevinirim.