Cam sigorta yeri hakkında

Başlatan slymn60, 11 Nisan 2018, 12:54:16

slymn60

Merhaba arkadaşlar bir devre tasarladım alarm devresi 12v dc adaptör ile belsiyorum, buradan 7805 ile 5 vdc ye düşürüp pic beslemesini alıyorum. Ayrıca 12 dc ile alarm ve hareket sensörlerini de besliyorum. Bu devreye sigorta koyup koruma amaçlamaktayım. Amacım pic devresini korumak.

Kullanacağım sigorta 12 vdc den önce mi olmalıdır yoksa 5vdc çıkışında mı olmalıdır. Ve bu sigorta için gerekli amperi nasıl belirlemeliyim. 12vdc girişinden önce koyarsam aynı zamanda pic devresini de korumuş olmaz mıyım ?

M.Salim GÜLLÜCE

PIC zaten fazla akım çekmez. 5 volttan sonra koyduğun sigorta yanana kadar pic gümlemiş olur.
PIC in en büyük problemi voltaj sınırının aşılmasıdır. o yüzden 5 volt çıkışına 5.1 zener koyman yeterlidir. o da 7805 in sapıttığını varsayarsan (Ben rastlamadım ama patates ürünlerde olasıdır).
pic hangisi olduğuna bağlı olmakla beraber mili amperler seviyesinde olduğundan ufak akım değişikliklerine duyarlı çok hızlı sigortayıda zaten zor bulursun.
Bu sebeplerden dolayı 12 volt girişine ters gerilime karşı koruma amaçlı diyottan geçir sonrasına sigorta koy yeterli bence.
birde örnek vereyim

slymn60

Kullandığım pic 18f46k22 yani 12 girişe sigorta+diyot 5v çıkışada zener diyor tavsiye ediyorsunuz doğru mudur ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: slymn60 - 11 Nisan 2018, 15:08:50Kullandığım pic 18f46k22 yani 12 girişe sigorta+diyot 5v çıkışada zener diyor tavsiye ediyorsunuz doğru mudur ?
Doğrudur.
ama 5v1 zener lüzümsuz kalır.
birde mümkünse SMPS devre yap. 7805 ile başka güç harcayan devrede kullanmaya kalkarsan aşırı ısınmaya rastlarsın.

eeburakdemir

Merhaba,
Devrenizde sigorta kullanmak istiyorsanız size tavsiyem TVS diyotta kullanmanız olur ki ekstra bir koruma daha almış olursunuz. Genelde yaptığım işlerde sigortayı besleme voltajının önüne diyot attıktan sonra koyarım. TVS de voltaj koruması yapar. SMPS tipi regülatör kullanmanızı öneririm. Lineer regülatörlerdeki enerji kaybını ısı olarak atar. @Mehmet Salim GÜLLÜCE arkadaşın devresindeki en baştaki SK36'dan sonra 1.1A PTC tip sigorta koyabilirsiniz. Tabi 5V beslemeniz için bu yeterli olur. Burda kullanacağınız regülatörden çekeceğiniz akımda önemli. Dijital devreler aşırı akım çekmediğinden arkadaşın paylaştığı besleme devresinde bahsettiğim sigorta rahatlıkla işinizi görür. Fakat çekeceğiniz akım 2-3 vs gibi ise bu değerlere yakın sigortalar bulabilirsiniz.
Asla pes etme...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 11 Nisan 2018, 16:29:25Merhaba,
Devrenizde sigorta kullanmak istiyorsanız size tavsiyem TVS diyotta kullanmanız olur ki ekstra bir koruma daha almış olursunuz. Genelde yaptığım işlerde sigortayı besleme voltajının önüne diyot attıktan sonra koyarım. TVS de voltaj koruması yapar. SMPS tipi regülatör kullanmanızı öneririm. Lineer regülatörlerdeki enerji kaybını ısı olarak atar. @Mehmet Salim GÜLLÜCE arkadaşın devresindeki en baştaki SK36'dan sonra 1.1A PTC tip sigorta koyabilirsiniz. Tabi 5V beslemeniz için bu yeterli olur. Burda kullanacağınız regülatörden çekeceğiniz akımda önemli. Dijital devreler aşırı akım çekmediğinden arkadaşın paylaştığı besleme devresinde bahsettiğim sigorta rahatlıkla işinizi görür. Fakat çekeceğiniz akım 2-3 vs gibi ise bu değerlere yakın sigortalar bulabilirsiniz.
SMD tipi PTC sigortalar war biliyorum.
Hatta 50 miliampere kadarda düşebiliyor.
Yalnız bir kötü tarafı yeterince hızlı olmaması.
devreyi değil güç kaynağını korumak amacıyla kullanılabilir ancak.
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/416951_100804.pdf

M.Salim GÜLLÜCE

Hatta öyleki akım çeken aygıt akım çekmeyi bıraktığında yeniden aktif olup devreye enerji verebilen yapısı war.

o yüzden resettable fuse diye geçiyor

slymn60

paylaştığınız bilgiler için teşekkürler ancak resimler var galiba bulunduğum ortam internet engelinden resimleri göremiyorum akşama bakabilicem şimdi bu devrede önemli olan pic'i korumak değil midir maliyeti olan o çünkü regülatör devresi yansa problem olmaz ancak pic çöp olursa daha fazla üzülürüz o yüzden pic beslemesinden önce bit adet PTC sigorta ile çözüme gitmeliyim diye anlıyorum ? doğru mudur

ilyas KAYA

Girişleri zaten opto yada diyot ile korursunuz geriye besleme kalır.
Onu da basitçe;

1 tane transistör pic 5voltunu besler
 5volt altındaki değerlerde transistör iletimde Olur, 5volt üstünde ise kesime gider.
Gerilim bölücü ve bir tane pnp transistör işinizi görür.
Sadece yapmanız gereken kesin voltajina göre dirençleri ayarlamanız.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: slymn60 - 11 Nisan 2018, 17:21:05paylaştığınız bilgiler için teşekkürler ancak resimler var galiba bulunduğum ortam internet engelinden resimleri göremiyorum akşama bakabilicem şimdi bu devrede önemli olan pic'i korumak değil midir maliyeti olan o çünkü regülatör devresi yansa problem olmaz ancak pic çöp olursa daha fazla üzülürüz o yüzden pic beslemesinden önce bit adet PTC sigorta ile çözüme gitmeliyim diye anlıyorum ? doğru mudur
Tam tersine:
PTC sigorta PIC i korumaz diyorum.
Cam sigorta da korumaz.
Onlar koruma moduna girene kadar pic yanmış olur.

Çıkışa 5.1 zener koy geç
yanarsa zener yanar. picin yanmasından daha hızlıdır.

M.Salim GÜLLÜCE

Aslında anlattığım devre tamda bu
belki kondansatörler abartılıdır. aynısı olmak zorunda değil
Haa bide 7805 in GND ayağını unutmuşum.