DC-DC Dönüştürücü

Başlatan suskunkral, 13 Nisan 2018, 14:17:31

suskunkral

İyi günler ben deneyim için bir Dc-Dc Dönüştürücü devresi hazırladım. Vi=18V Vo=30V olacak şekilde dönüştürmesi gerekiyor. İnceleyip şunu şöyle yapsan daha iyi olur kötü olmuş veya iyi olmuş gibisinden önerilerinizi tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.
https://resmim.net/f/OYaxkB.png

M.Salim GÜLLÜCE

Sabit yük altında denetimsiz BOOST güç dönüştürücü yapmışsın.
genelde bu tür devrelerde hazır eleman kullanılır. Hazır elemanlar çıkan gerilimde geri dönüş alarak seviyeyi sabit tutmaya çalışır. Yük değişsede voltaj değişmez belirli bir akım seviyesine kadar kontrollü olur.

internetten ararsan BOOST regülatör yada step-up regulator
Ben yüksek güce sahip değil ama MCP340063 kullanırım. Hem Buck Hem Boost Hemde Inverter modunda çalışsan hoşça bir çip. Bunları anlatırken ne bildiğini bilmediğimden bilmediğini farzederek anlatıyorum.

Ama illaki kendim ayrı elemanlarla entegresiz yapıcaam dersersen bir örnek Denetimide kavramış olursun böylelikle.

Ax2_Bx_C

MCP34063 güç yüksek değilse mis gibi entegre, ama feedback kötü olursa bobinsen aşırı ses duyarsınız.
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum

Sozuak

Bazi hasta yataklarinda 24 volt aku gerilimini 30-32 volt araliginda sabit cikis veriyor. Harici guc transistoru ve 34063 kullaniliyor. 24 saat enerji altinda calisiyor. Uzun sure calisiyor ariza yapmadan.

suskunkral

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 13 Nisan 2018, 21:11:54Sabit yük altında denetimsiz BOOST güç dönüştürücü yapmışsın.
genelde bu tür devrelerde hazır eleman kullanılır. Hazır elemanlar çıkan gerilimde geri dönüş alarak seviyeyi sabit tutmaya çalışır. Yük değişsede voltaj değişmez belirli bir akım seviyesine kadar kontrollü olur.

internetten ararsan BOOST regülatör yada step-up regulator
Ben yüksek güce sahip değil ama MCP340063 kullanırım. Hem Buck Hem Boost Hemde Inverter modunda çalışsan hoşça bir çip. Bunları anlatırken ne bildiğini bilmediğimden bilmediğini farzederek anlatıyorum.

Ama illaki kendim ayrı elemanlarla entegresiz yapıcaam dersersen bir örnek Denetimide kavramış olursun böylelikle.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam gerilimlere ek 28k frekans, çıkış gerilim dalgalılığı %2 ve endüktans akım dalgalılığı 0.5a verilmiş yük 60r olacak. Ben de böyle bir şey hazırlayabildim çalıştığı sürece sorun yok ama işte çok da iyi bilmediğimden hazırladıktan sonra acaba sıkıntı verir mi gibi düşüncede kaldım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: suskunkral - 13 Nisan 2018, 22:18:31Hocam gerilimlere ek 28k frekans, çıkış gerilim dalgalılığı %2 ve endüktans akım dalgalılığı 0.5a verilmiş yük 60r olacak. Ben de böyle bir şey hazırlayabildim çalıştığı sürece sorun yok ama işte çok da iyi bilmediğimden hazırladıktan sonra acaba sıkıntı verir mi gibi düşüncede kaldım.
30/60=0.5 Amper
30*0.5=15 Watt
oldukça yüksek bir güç.
Güç transistörü kesin gerekir.
çıkışta 0.5 amper isteniyorsa watt hesabıyla gidildiğinde
15/18=0.833 amper girişten çekmen gerekir demektir.
Kullanacağın bobin 1 amperi rahat taşımalı demektir.
Boost yada stup-up entegre ile yapacak olursak çıkışa transistör eklenmesi gerekir.
MC340063 kullansak..
MC34063A-D.PDF
6. sayfada

görülen devre senin işini görür sanırım.
kullanılacak malzeme değerlerini de pdf içinden araştırabilirsin.