TOP Switch TOP 201 ve TOP 20x serisi ile tecrübesi olan var mı?

Başlatan Sozuak, 16 Nisan 2018, 13:30:24

Sozuak

Selamlar. Elimde 1500 watt gücünde 5 adet kart ile sandwich gibi tasarlanmış bir güç kaynağı var. Güç kaynağının  bir yerinde stand by beslemesi olarak TOP201Y serisi bir elemanla kurulmuş toplam 4 adet besleme gerilimi üreten bir devre var. Bu devrede top201 ve yardımcı sargıdan gerilim elde edilip dc ye çevirerek hem top201 in kontrol ucuna hem de zener ile kontrol devresine besleme sağlayan bir kısım var. Arızada diyot  ısıdan harap olmuş ve top201 de kontrol ile source ucundan kısadevre idi. Kaç tane top 201 denediysem hemen aynı şekilde kısadevre olup yandı. Çıkış tarafında kısadevre görünmüyor kontrol tarafında isehc109 lu bir devre var. İnternette de Ruslardan uğraşanlar var ama sonuç ile ilgili bir yorum yok. Şemayı oradan ekliyorum.
Elimde hepsi birbirinden farklı TOP20x serisi elemanlar var ve sahte ile gerçek hangisi ayırdedemedim.
Sahtesi de nasıl oluyor ayrı mesele zira hepsi aynı şekilde diyot kademesindeki ölçümlerde.

Bir fikri olan var mı?Melih1802

16. sayfadaki fiziksel ölçülere 1/1 uyuyorsa gerçektir. Çinlilerin yaptığının ölçüleri farklı oluyor. Digikey gibi sitelerden alırsan gerçek gelir.

https://www.mouser.com.tr/datasheet/2/328/power%20integrations_top200-204214-1198632.pdf

Sozuak

Çok vaktim yok aslında,Digikeyden beklemek sorun sadece 1 adet gerekli.  Elimde 5-6 çeşit her birinden birkaç tane  var. Bulduğum yerden aldım ikişer üçer. Besleme hattındaki hızlı diyotu ısıtıp lehimlerini eritiyor. Çalışan bir ps bulsam ondan sökeceğim ama hiçbir yerde yok meret.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

TOP201 dışında biyerden arızalanmaya zorlayan faktör olduğunu varsaymak daha mantıklı.
Devreden dışarıda dene: Kontrol ucunu 5 ile 6 volt ayarlayabileceğin (SOURCE GND) pot ile davranışlarını izleyebilirsin. 5.7 voltun üzerinde kesime gitmesi gerek altında ise puls üretmesi gerekir.
Söylediğim yapıya uyuyorsa devrenin başka taraflarında bir kısa devre yada açık devre eleman ara. diyot direnç yada Opto eleman.

F.T

Çoğunlukla smps tr çıkışı açık devre yada kısa devre olursa sürücü eleman kısa devre oluyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Sozuak

Genel olarak SMPS tamirleri benim için sorun olmuyor. Uzun zamandır bu  güç kaynağı beni ilk kez zorladı. Çıkışlarda kısadevre yok. Yüklere de bağlı durumda ki çıkış kanallarının 2 tanesinde yük direnci var.  Oldukça basit bir devre ama neyi atlıyorum keşfedemedim. Kontrol çevriminde opto vesaire yok.
Asıl sorun smpsnin boyutu ve kartların katman katman 4 adet olmasından dolayı çalışırken ölçüm alamamam.
Cihazın çalışan  hali dışarıdan tetiklenmediği zaman kesinlikle görünürde uyuyan kurt şeklinde. Ayrı bir kart(içinde) 120V üretiyor pc sistemi için. PC çalışınca kontrol bağlantıları üzerinden sistemi tetikleyip 5/12/3.3/150V gibi çeşitli güç değerlerinde sabit ve ayarlı voltajlar üretiyor. TOP201 kısmı ise uyandırılabilmesi için kontrol voltajlarını sağlıyor. DC bara 3 kart için ortak. 4. kart güç kaynağının çalışan diğer kısımlarının koruma devresi olarak görev yapıyor. Dediğim gibi ana güç kısmı uyurken smps ye 75w ampul üzerinden besleme veriyorum.

F.T

Hocam TOP201 drain ucunu 75 watt ampül üzerinden transformatöre verirseniz kısa devre olmadan belki size arızayı bulma şansı verir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Sozuak

EvetTOP201 serisini çalıştırdım. Sorun arızalı bir diyot çıktı.Şimdi devrede sadece tekil  kartı yani resimde verilen kartı bıraktım. Kart üzerinde  IRFP450 ve uc 3854 lü aktif pfc devresi var bir de yan gerilim sağlana 2. bir smps daha.
Şu anki sorunum 150w ampul bağlı iken  devrede önce bir direnç ve ona paralel röle var. Bu röle üzerinden ana doğrultucunun + hattı geçiyor. Soft start amaçlı. 1-2 sn sonra röle çekip direnci kısadevre ediyor. İşte kısadevre edince lambalar 1-2 hertz ile kırpışarak yanıyor. Aktif pfc de grafiken baktığım kadarı ile 10KHz min frekans ile çalışıyor. Bu kırpışmaya sebep aktif pfc olabilir mi. Ana besleme trafosu da dahil asıl besleme üreten kart , koruma kartı (ovp,uvp,ocp vs ) ve 110V kartı sisteme bağlı değil. UC3854 beslemesinde de aynı şekilde dalgalanma mevcut.

Sozuak

Sonunda güç kaynağını çalıştırabildim. izole 110V besleme katında arızalı elemanlar vardı. Onları değiştirdiğim halde sonuç alamadım. Öyle bir yapı ki ana dc kademesinden gelen voltajı bir smps ile dc 150-200 Volta çeviriyor. Onu da tekrar bir inverter ile iki adet ayrı 100-110Volt civarında ac ye çeviriyor.

İşin ilginç yanı seri bağlı 150W gücündeki ampülleri devre dışı bırakıp deneyeyim deyince sorun ortadan kalktı ve 110V kademesi de çalışmaya başladı. Demek ki seri bağlı ampul olayı da bazı devre tasarımlarının çalışmalarını engelleyip aldatıcı sonuçlara sebep olabiliyor. İlk defa bu kadar büyük boyutta ve kombine bir smps ile uğraşmak zorunda kaldım. Fikirleri ile yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.