Toroidal çekirdek ve bobin hesabı

Başlatan mp3dragon, 28 Kasım 2005, 13:38:31

mp3dragon

mc34063 ile 3.3 volt ve yaklaşık 3-4 amper çıkış akımı verecek bir besleme devresi yaptım. Ancak piyasada satılan toroidal çekirdeklerin malzeme özellikleri satıcı firmalar tarafından verilmediği için kafadan salladığım sarım sayıları ile bir türlü optimum verimi yakalayamıyorum. Bu konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Erol YILMAZ

Optimum verim derken genelde yakalanan  %80-85 civarı.
Senin hesapladığın verim nedir ?

mp3dragon

%30 - 35  :(

10.5 volt 1.06 Amper giriş 3.3 volt 1.25 amper çıkış

cozturk

acilen bir LMetre ile ölçüm yapmanı tavsiye ederim. bunun henrisi önemli. yoksa devre iyi çalışmaz. tabi içindeki sargı da akımı taşıyabilmeli. datasheeette ne yazıyorsa okadar olmalı (470uH  çoğu için yeterli)diyod da önemli hzılı diyot olmalı  "eğer sarımları gözle sayılabilen" bir toroid aldıysan kesin yetersizdir bu bobin. Para verip gerçek değeri ne ise okadar uH lik bobin almalısın. bobini gösteren henrisidir.  tabi bu satrım sayısı + ferrit ile de ilgili.

Elle sarıyorsan mutlaka ölçüm yapmalısın evdeki hesap senin ferrite uymayabilir.

mp3dragon

çıkştaki transistör irfz44
diot MUR420
1.7 mm çapında bobin teli ve yaklaşık 2,5 cm çapında toroide 20 tur sardım. Evde eski bir anakart üzerinde 7 uH yazan toroidi söktüm şimdi. yaklaşık 2 kat fazla sarınca bobin değerinin 4 kat artması lazım. ancak bu sefer tel kalınlığı problem olacak. Datashette verilen değerlerde çıkış akımı arttıkça bobin değeri düşüyor. Benim hesabıma göre 20 - 30 uH yeterli gibi (60 khz de)

otm

merhaba
aynı entegreyle bende bir devre yapmıştım.Ancak ben trafoyu sürmek için IRFP460 kullanmıştım.Diyotlarsa MUR460.Benim denemelerimde en iyi sonuç paralel çoklu sargılarla oldu yani normalde 1.5mm kalınlıkta tel gibi ama içinde yalıtılmış 15 adet tel var.Bu tip telleri piyasada bulmak biraz zor ancak gerçekten çok verimli çalışıyorlar.Bulabilirsen tavsiye ederim.

Erol YILMAZ

@mp3dragon,
Bu switch mode işi aynı RF gibi cok kriterleri olan bir iş.
ST ve National in bahsettiğin gerilim ve akımlarda çalışan güç elemanları ile beraber hazır halde (all in one :) ) entegreleri var.
Piyasada da bulunabiliyor. Sana birtek bobini kalıyor. Onun da adam gibi hesabını anlatmışlar datasheetlerinde.

mp3dragon

Artık bobinden değil mosfetten şüphelenmeye başladım. 33 uH den 1mH ye kadar değişik değerlerde  hazır bobinleri denedim. Değişik sarım sayılarında ve çaplarda toroid de denedim. Verim %35 ten yukarı çıkmadı. Bobin değeri arttıkça veya sarım sayısı arttıkça verim düşüyor.(Belli bir değerden sonra) Bu gün Mosfet yerine BDX53 takıp tekrar deneyeceğim.

ise

http://www.powerint.com/
feritlerin sarım sayılarını otomatik olarak hesaplayan program var. sana sarım sayısı için yardımcı olur.
verimin düşmesi sadece trafo ve fete bağlı değil.. sürücü devresininde büyük bir önemi var pwm tam olarak kontrol edilebiliyormu?
bunun devresini gönderirsen daha iyi yardımcı olabilir.

Erol YILMAZ

Mp3dragon Switch mode devrelerinde kart ciziminden bile cok sey degisir.
Osiloskop ile 1 ve 3 pinleri arasindaki senkronizasyonu incelermisin.
MC34063 parazitlerden etkilenip yanlis tetikleme alabiliyor olabilir.

mp3dragon

BDX53 de işe yaramadı. Diyot (MUR420) yerine eski bir bilgisayar güç kaynağından sökülmüş TO220 kılıfta diyot taktım. oda işe yaramadı. En mantıklı galiba Erol'un söylediği. Birde bunu deniyeyim.

Erol YILMAZ

http://www.national.com/pf/LM/LM2576.html

Cesitli Sabit degerlerde olanlari ve Ayarlanabilir modelleri de var.

mp3dragon

Elimde LM2678-ADJ var artık onu kullanacağım. Ama çalışmaması enterasan. Basit bir devre olduğu için baskılı devre hazırlamamıştım. Delikli karta düzgün bir şekilde monteli. Bu arada çıkışta yük yokken (direnç + led hariç) çok az akım çekiyor. Boşta iken 2 nolu bacakta 240 hz civarı bir sinyal var. çıkışta yük varken ise 60 khz ye yükseliyor.

ise

mp3dragon arkadaşım sana gerekli olan değerler tam olarak nelerdir ?  
3.3 volt kaç amper ?
5    volt kaç amper ?
12  volt kaç amper ?
tam açıklama yapılırsa daha çok yardım olur.
sürücü sistemlerin arkasına yerin müsaitse güç transistöerleri ilave ederek kullananılabilir.  smps olması şartmıdır ve sistem toplam kaç watt enerji harcamaktadır ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Elimde LM2678-ADJ var artık onu kullanacağım. Ama çalışmaması enterasan. Basit bir devre olduğu için baskılı devre hazırlamamıştım.

SMPS te mantık basit ama onu istediğin gibi çalıştırıncaya kadar (hele ayrık elemanlarla) ciddi uğraş ister.
SMPS ile ilgili kitaplar vardı. Her bir bölümü ayrı ayrı anlatmışlar.
Onsemi 3844 datasheetinde bir checklist vardı

Onu gördükten sonra (eğer senin devren çalışsaydı) çalışması çok enteresan derdin eminim :)

LM2678 den ne haber? Verim ne civarda ???