MQ-4 Gaz Sensörü PPM hesabı

Başlatan serter, 18 Nisan 2018, 09:23:15

serter

İyi Günler arkadaşlar. MQ-4 Sensöründen analog çıkışları okuyorum. Peki bu analog değerlerin PPM hesabını nasıl yapabilirim?

Sozuak

Veri kağıdını okuyun öncelikle. Isı ve nem sensörü  de ekleyip ona göre değerlendirmek gerekli.

serter

@Sozuak Biraz daha yardımcı olabilir misin? MQ-4'ün datasheet dosyasında sıcaklık ile ppm ilişkisini veren bir grafik var. Bu grafikten o sıcaklıkta ki ppm oranını mı hesaplamam gerekiyor?

Sozuak

Evet ölçülen sonucu ölçülen sıcaklık ve nem değerlerine göre değerlendirmek gerekli. Daha fazlası ile ilgilenmediğim daha doğrusu çalıştığım yerlerde nem ile ısı sabit tutulduğundan çeşitli ölçümlerde hep olması gereken değerler sağlanır böylelikle düzeltici bir önlem alınması gerekmezdi bu nedenle daha fazla yorum yapamam teknik olarak.

serter

Anladım. Peki okumuş olduğum analog değerin ppm hesabı hakkında yardımcı olabilir misin?

Sozuak

Dediğim gibi bu konuda tecrübem yok. Konuyu okuyan arkadaşlardan belki bir yardım gelebilir. Ölçülen nem ve ısı değerine göre  gaz seviyesi çıkışını belirleyeceğin bir katsayı ile çarpman gerekebilir. Bu sensör birkaç farklı gaza da farklı seviyelerde tepki verdiğinden hangi tip gazın ortamda bulunduğunu tespit edebilmen zor son paragrafta da buna değinilmiş. Bu sensörü bir ölçüm aleti olarak kullanmak değil de kritik eşik aşılınca alarm veren bir sistem olarak kullanmak gerekir. Bunun için de metan için verilen  değerde sonuçları kalibre etmelisin. O eşik aşılınca da alarm verdirirsin. Bunlar profesyonel yada daha doğrusu metrolojik sensörler olmadığından beklentin çok yüksek olmamalı. Zaten bir sürü firma yaptım oldu diye üretiyordur. Her birinin marka/modeline göre veri kağıtlarını bulmak gerekli. 2 farklı pdf den baktım grafikleri ortak olan parametre de var farklı değerler verilen de.
Mesela buna bir bak
https://www.pololu.com/file/0J311/MQ4.pdf