Ampermetre 600V da boşta akım göstermesi

Başlatan secretagent, 19 Nisan 2018, 14:59:17

secretagent

Merhaba ampermetre ile ölçüm yapıyorum 230V volt giriş voltajlı ürünü ölçerken yükü bağlamadan ampermetre 0mA göstermesine karşılık giriş voltajı 600V'a yükselttiğimde yük yine bağlı değilken ampermetre 3-4mA göstermeye başlıyor bu neden kaynaklı olabilir ? Ampermetre ad536A entegresi ile yapılmış...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: secretagent - 19 Nisan 2018, 14:59:17Merhaba ampermetre ile ölçüm yapıyorum 230V volt giriş voltajlı ürünü ölçerken yükü bağlamadan ampermetre 0mA göstermesine karşılık giriş voltajı 600V'a yükselttiğimde yük yine bağlı değilken ampermetre 3-4mA göstermeye başlıyor bu neden kaynaklı olabilir ? Ampermetre ad536A entegresi ile yapılmış...
Voltaj kademesinde akım nasıl ölçüyorsun onu anlayamadım.
Voltaj kademesinde voltaj akım kademesinde akım ölçülür.

Eğer ampermetre konumunda yapıyorsan 230 voltluk üniteye 600 volt verirsen zaten aygıt arızalanır.

secretagent

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Nisan 2018, 15:42:42Voltaj kademesinde akım nasıl ölçüyorsun onu anlayamadım.
Voltaj kademesinde voltaj akım kademesinde akım ölçülür.

Merhaba voltmere ve ampermetre bağlı sistemde. Anlatamamış olabilirim. Uygulanan voltajı ve çekilen akımı ölçmek için voltmetre ve ampermetre bağlı.... Voltajı verdiğimde yükü vermediğimde voltaj 600V olunca ampermetre değer gösteriyor. ama 230V verince normal bir sıkıntı yok. Opampın Offset dirençleri ile alakalı bir durum olabilir mi?

Zoroaster

Ampermetre tasariminin kotu oldugunu dusunuyorum.
ampermetre icinde faraday kafesi vs gibi ek onlemlerin alinmamis olabilir.
Ampermetre pilli degil de enerjisini sebekeden enerji aliyorsa bu durum daha da normal.
Seytan deliginden kacti.

secretagent

Alıntı yapılan: Zoroaster - 19 Nisan 2018, 15:49:13Ampermetre tasariminin kotu oldugunu dusunuyorum.
ampermetre icinde faraday kafesi vs gibi ek onlemlerin alinmamis olabilir.
Ampermetre pilli degil de enerjisini sebekeden enerji aliyorsa bu durum daha da normal.

Merhaba devrem aşağıdaki gibidir. Devre beslemesi şebeke üzerinden alıyor. Trafonun üzerine bakır bara yapıp koyuyorum ....

Zoroaster

Hizli resim haricinde bir yere koyamazmisin?

Bu sitedeki resimleri bir sureden beri goremiyoyum.
Seytan deliginden kacti.

foseydon

hocam soruyu çok karışık sormuşsun, ben anlamakta zorlandım işin doğrusu.

elinde bir cihaz var be bu cihaz yüksüz olarak 230V besleme ile çalışıyor. Bu esnada akım ölçümü alıyorsun ve 0A ölçüyorsun. daha sonra besleme gerilimini 600V'a çıkartıyorsun ve bu durumda yine akım ölçümü alıyorsun ve bu sefer 3-4mA ölçüyorsun.

benim anladığım bu, anlamadığım nokta akım ölçümünü nereden alıyorsun?

cevaba gelirsem, bana çok anormal gelmiyor. sonuçta devre beslemesini şebekeden alıyorsun, senin devrenin bir eşdeğer direnci var ve bu direnci sabit kabul edersek uyguladığın voltaj arttığı zaman bu dirençten geçen akımın artması lazım. 0A ölçtüğün nokta da devren akım çekiyor, sadece senin cihaz ölçemiyor.

Zoroaster

Ampermetrenin bir bacagi bosta.

Diger bacagi 220v da iken sorun yok ama 600v  a baglarsan ampermetre 3mA gosteriyor.

Seytan deliginden kacti.

yesilu

Ölçüm hatasıdır, dijital multimetreler böyle hatalar yapabiliyor. Ben gerilim öçerken rastladım, akımda olması daha enteresan...

secretagent

Alıntı yapılan: Zoroaster - 19 Nisan 2018, 18:06:39Ampermetrenin bir bacagi bosta.

Diger bacagi 220v da iken sorun yok ama 600v  a baglarsan ampermetre 3mA gosteriyor.

aynen dediğiniz gibi

F.T

Demekki izolasyon direnci ile alakalı bir sızıntı oluyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.