enkoder yönü bulma?

Başlatan bulut_01, 19 Nisan 2018, 21:47:22

bulut_01

iyi aksamlar picproje ailesi elimde enkoder var a ve b çıkışı olan ben bu  enkoder saga veya sola dönderirken yön degişkeni sabit kalmıyor 0 1 arası değişiyor enkoder çevirirken yön değişkenin sabit kalması için ne yapmam lazım? xor yapıyorum.

rb kesmesi
yön=yeniA^eskiB
yeniA=eskiA yeniB=eskiB
YENİLMEZ..

Mucit23

Donanısal olarak yapmak en iyisi. D tipi bir FF kullanabilirsin bunun için

Encoderin A Sinyalini D tipi FF'in D girişine, B Sinyalini ise CLK girişine bağla, FF'in çıkışı 1 ise bir yöne 0 ise diğer yöne dönüyordur.

elektronart

https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/rotary-encoder-works-use-arduino/
bu siteye bakmanızı öneririm. O iki pinden birini clk olarak seçip diğerini yön olarak belirleyin. Çıkış veya iniş tetikleme seçebilirsiniz. Diyelim clk için çıkış tetikleme seçtiniz. Tetiklendiğinde yön pini 0 sa sağa, 1 se sola veya tam tersi bir mantıkla çalıştırabilirsiniz.
clk kesmesi{
  if(0 == yon) rotation = CW
  else rotation = CCW
}

veya
clk kesmesi{
  if(0 == yon) cnt++
  else cnt--
}
Açık Elektronik

bulut_01

donanımsal olarak değilde yazılımsal yapmam lazım C de örnek algoritma buraya yazarsanız makbule gececek
YENİLMEZ..

Erol YILMAZ

Skopla inceleyerek kodu yazarsaniz daha iyi olur.
Ileri tanımladığınız yerde ince bi pals verin mesela, bunu da skoba baglayin, görün olayı..

bulut_01

rb kesmesi
yön=yeniA^eskiB
yeniA=eskiA yeniB=eskiB

kodun mantıgı yukardaki gibi a ve b nin farkını alarak yön değişkenine atıyorum enkoder pals üretirken bu yön değişkeni sabit kalmıyor 0 ile 1 arasında geziyor enkoder döndükce ben saga dönerken 0 sola dönerken 1 sabit oynamayan kod yazmak istiyorum onun için yardımcı olursanız cok ikrama gececek üstad.
YENİLMEZ..

ete

Encoder teorik olarak A ve B çıkışlarından saat yönünde %11 - %01 - %00 - %10 - %11 şeklinde çıkış verir.  Saatin tersi yönünde ise bu sıraalama sağdan sola doğru olur. Yani %11 - %10 - %00 - %01 - %11 şeklinde.
Öncelikle bir okuma yapılmalı Buna Eski diyelim. ESKI=%11 olsun. Ardından hemen bir okuma daha yapılır Bunada YENI diyelim. YENI=%11 ise encoder henüz dönmedi demektir. Değişiklik oluncaya kadar YENI okuması tekrarlanır. (programın burada takılıp kalmaması için birde sayaç eklenip belirli sayıda okumdan sonra okuma döngüsünden çıkılmalıdır ki buda zaten enkoderin dönmediği anlamına gelecektir).
YON=ESKI.Bit0 ile YENI.Bit1 XOR yapılır. Yukarıdaki örneğe göre yürürsek YON=1 XOR 0= 1 dir. Bu bize encoderin saat yönünde döndüğünü gösterir. Aynı hesabı saatin tersi yönünde dönüş için yapalım, YON=1 XOR 1=0 Buda encoderin ters yönde döndüğünü gösterecektir.
Sizin hesapta okunan değerler komple XOR yapılmış kusur buradan geliyor olsa gerek.
Birinin ilk biti ile diğerinin İkinci biti XOR yapılmalıdır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bulut_01

Alıntı yapılan: ete - 20 Nisan 2018, 10:50:07Encoder teorik olarak A ve B çıkışlarından saat yönünde %11 - %01 - %00 - %10 - %11 şeklinde çıkış verir.  Saatin tersi yönünde ise bu sıraalama sağdan sola doğru olur. Yani %11 - %10 - %00 - %01 - %11 şeklinde.
Öncelikle bir okuma yapılmalı Buna Eski diyelim. ESKI=%11 olsun. Ardından hemen bir okuma daha yapılır Bunada YENI diyelim. YENI=%11 ise encoder henüz dönmedi demektir. Değişiklik oluncaya kadar YENI okuması tekrarlanır. (programın burada takılıp kalmaması için birde sayaç eklenip belirli sayıda okumdan sonra okuma döngüsünden çıkılmalıdır ki buda zaten enkoderin dönmediği anlamına gelecektir).
YON=ESKI.Bit0 ile YENI.Bit1 XOR yapılır. Yukarıdaki örneğe göre yürürsek YON=1 XOR 0= 1 dir. Bu bize encoderin saat yönünde döndüğünü gösterir. Aynı hesabı saatin tersi yönünde dönüş için yapalım, YON=1 XOR 1=0 Buda encoderin ters yönde döndüğünü gösterecektir.
Sizin hesapta okunan değerler komple XOR yapılmış kusur buradan geliyor olsa gerek.
Birinin ilk biti ile diğerinin İkinci biti XOR yapılmalıdır.

Ete

erol abi merhaba uzun zamandır göremiyoruz seni  :)
neyse konumuza gelince senin mantıgın ile yapıyorum lakin yön değişkeni 0 1 geziyor enkoder dönerken ben bunu sabitliyemedim bu konuda burda kücük bir kod paylaşabilirmisin abi?

yön=a^b bundan sonrası için nasıl yol izlemem lazım?
YENİLMEZ..

sadogan

enkoder ile mcu nun bağlantısını görebilirmiyız

bulut_01

Alıntı yapılan: sadogan - 20 Nisan 2018, 11:20:17enkoder ile mcu nun bağlantısını görebilirmiyız
abi arasında uln2003 var enkoder 2003 giriyor 2003 cıkısı mcu b4 b5 portuna baglı rb kesmesi kullanıyorum savas abi  :)
YENİLMEZ..

Erol YILMAZ

şema keşfedilmedi mi halen ?

bulut_01

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Nisan 2018, 12:14:51şema keşfedilmedi mi halen ?
var üstad ama ben işteyim eve gecince aksam koyabilirim anca
YENİLMEZ..

ete

Ben basic de kod yazarım örnek de basic'e göre verebilirim. Ama kolaylıkla adapte edilebilir sanırım.
Sıklıkla kullandığım şekil aşağıdaki şekildedir.
ENCODER:
ESKI=PORTB & %00000011  'PORTB.0 ve PORTB.1 de bağlı olduğunu farzediyorum.

YINE:
YENI=PORTB & %00000011
IF ESKI=YENI THEN YINE
YON=ESKI.Bit0 ^ YENI.Bit1

IF YON=1 THEN 
  SAYAC=SAYAC+1
  IF SAYAC=xxxxx THEN SAYAC=0 
ELSE
  SAYAC=SAYA-1
  IF SAYAC=xxxx THEN SAYAC=0
ENDIF

Nasıl bir encoder kullanıyorsun bilmiyorum. Pot tipi rotary encoder kullanıyor isen Orta uç GND ye bağlanmalı yanlardaki uçlar 4K7 ile Pullup yapılmalıdır. Bu tür encoderler de iki tık arasında encoder bütün çıkışlarını verir. Yani %11-%10-%00-%01 şeklinde her tıkta bu bilgileri gönderir. BU nedenle bir tıkta birden fazla saydırma yapılabilir. Yada tedbir alırsın her tıkta tek saydırma yaptırabilirsin. Tedbir dediğim yalnızca bir konumda iken artırma yada azaltma kabul edersin örnek olarak %11 iken gibi. Bu tür encoderlerin kontakları sürtünen uçlar şeklinde çalıştığı için kısa sürede deforme olabiliyor. Salınım bu sebepten olabilir.
Normal bir encoder kullanıyor isen salınım normal değil encoderde sorun vardır. Yada çıkışları farklıdır. Bunun Artımlı (incremental) , grey code veren çıkışlı olanları var. Skopla çıkışa bakmak en doğrusu.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bulut_01

Alıntı yapılan: ete - 20 Nisan 2018, 13:02:08Ben basic de kod yazarım örnek de basic'e göre verebilirim. Ama kolaylıkla adapte edilebilir sanırım.
Sıklıkla kullandığım şekil aşağıdaki şekildedir.
ENCODER:
ESKI=PORTB & %00000011  'PORTB.0 ve PORTB.1 de bağlı olduğunu farzediyorum.

YINE:
YENI=PORTB & %00000011
IF ESKI=YENI THEN YINE
YON=ESKI.Bit0 ^ YENI.Bit1

IF YON=1 THEN 
  SAYAC=SAYAC+1
  IF SAYAC=xxxxx THEN SAYAC=0 
ELSE
  SAYAC=SAYA-1
  IF SAYAC=xxxx THEN SAYAC=0
ENDIF

Nasıl bir encoder kullanıyorsun bilmiyorum. Pot tipi rotary encoder kullanıyor isen Orta uç GND ye bağlanmalı yanlardaki uçlar 4K7 ile Pullup yapılmalıdır. Bu tür encoderler de iki tık arasında encoder bütün çıkışlarını verir. Yani %11-%10-%00-%01 şeklinde her tıkta bu bilgileri gönderir. BU nedenle bir tıkta birden fazla saydırma yapılabilir. Yada tedbir alırsın her tıkta tek saydırma yaptırabilirsin. Tedbir dediğim yalnızca bir konumda iken artırma yada azaltma kabul edersin örnek olarak %11 iken gibi. Bu tür encoderlerin kontakları sürtünen uçlar şeklinde çalıştığı için kısa sürede deforme olabiliyor. Salınım bu sebepten olabilir.
Normal bir encoder kullanıyor isen salınım normal değil encoderde sorun vardır. Yada çıkışları farklıdır. Bunun Artımlı (incremental) , grey code veren çıkışlı olanları var. Skopla çıkışa bakmak en doğrusu.

Ete

abi benim kodum da şu şekilde

rb_kesmesi
yenia=input(port_b4)
yenib=input(port_b5)
yön=yenia^eskib
yenia=eskia
yenib=eskib
enkoder olarak hall sensorlü salınım vs yok lojik analizör cıkıslarına baktım cok temiz kare dalga var sorun yön bilgisi sabit kalmıyor enkoder döndükce 0 ile 1 arası değişiyor sürekli yön değişkenini sabitliyemedim sanırım algoritmada eksiklik var.
YENİLMEZ..

M_B

Merhaba, altaki kodu kendine göre uyarlayabilirsin.
Kolay gelsin
Mehmet
hardware.h icerigi.
// Rotary encoder
#define RE_A RB6
#define RE_B RB7

#define SWITCH0 RA2

// The following setting sets the speed of the timer0
// interrupt
#define TMR0_SPEED 0x00

// Overall hardware state
struct hardwareState {
 // Internal counters
 unsigned char pwmCounter;
 int dimCounter;

// Rotary Encoder position
 int encoderPosition;
 unsigned char encoderState;
 unsigned char encoderPreviousState;
 int encoderDirection;

// Push button
 unsigned char buttonState;
 unsigned char buttonDebounce;

} hardware;

main icindeki kullanımı.
// High priority interrupt procedure
void interrupt()
{
        if (RBIF)
        {
                // Rotary encoder -------------------------------------------------------------------------
                hardware.encoderState = RB6 | RB7 << 1;
                if(hardware.encoderPreviousState != 0xFF) // Check for first time check
                {
                        if(hardware.encoderPreviousState == 0b00 && hardware.encoderState == 0b01)
                        {
                                // Going counter-clockwise
                                hardware.encoderDirection = -1;
                                hardware.encoderPosition--;
                        }

else if(hardware.encoderPreviousState == 0b01 && hardware.encoderState == 0b00)
                        {
                                // Going clockwise
                                hardware.encoderDirection = 1;
                                hardware.encoderPosition++;
                        }
                }
                // Save the current state
                hardware.encoderPreviousState = hardware.encoderState;

// Our encoder has 24 ticks per rotation
                if (hardware.encoderPosition > 23) hardware.encoderPosition = 0;
                if (hardware.encoderPosition < 0) hardware.encoderPosition = 23;

RBIF_bit=0;                        // Clear the portB interrupt flag

} // if (RBIF)
}
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet