STM32F103C8Tx USB Hardfault

Başlatan e-zeki, 20 Nisan 2018, 11:20:41

e-zeki

Merhabalar,

STM32F103C8T6 MCU'yla usb CDC projesi oluşturmaya çalışıyorum fakat ne yaparsam yapayım 103c8 debug'da dha system init diyemeden hard faulta düşüyor. aygıt tanımlanamıyor.

Daha önce Discovery407 boardda, f415 mcu'lu bir boardda ve f373c8'li bir boardda USB projeleri oluşturdum ve COM Port'a bağlı olarak da gördüm ve kullandım.

Fakat 103c8t6 için ne yaptıysam hardfault'tan dışarı çıkaramadım.
farklı işler için yapılmış 103c8'li devrelerde de denedim direkt hardfaulta düştü yine.
CubeMx FW F1.16.1 sürümünden daha düşük bir sürümde proje oluşturdum bu sefer main koştu fakat ne yaptıysam aygıt tanımlanamadı.

Daha önce bu MCU da USB ile çalışanlar varsa yardımcı olabilirler mi?

Sistem bilgilerim Win10 64Bit
Keil uVision 5.23
Cube Mx 4.25

yldzelektronik

Boş cdc projesi oluşturduğunuzda da durum aynı mı?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

e-zeki

Konu içeriğini değiştirdim size şuan görünmemiş olabilir
103RCT için sorunu halletim. Fakat 103c8t6 için de bir proje oluşturmam gerekiyordu. 103c8t6 direkt olarak hardfault'a düşüyor.
herşeyi denedim güncel CubeMx sürümüyle asla hardfault'tan çıkmadı. FW.F1.16.1'den FW.F1.14.0 a düşürdüm şimdi main koşuyor fakat hala aygıt tanımlama sorunu yaşıyor.

e-zeki

Yok mu hiç bu MCU'yla haşır neşir olan? Yok mu bana bir yardım eli uzatan? :(

yldzelektronik

Kodları koyun buraya insanlar baksınlar müsait olduğu ölçüde.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

ErsinErce

yanlış clock ayarları, init edilmemiş donanıma erişmeye çalışma, ram yerine flash a erişim yapılması
sanırım sorununuz bunlardan biri

debugda iken reset vektöründen itibaren adım adım ilerleyin karşınıza çıkacaktır.

debug ayarlarından main'e atla kısmını iptal ederek bakın

e-zeki

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 24 Nisan 2018, 21:24:03Kodları koyun buraya insanlar baksınlar müsait olduğu ölçüde.
hocam kod yok ki koyayım Cube Mx'ten usb deviceFS ve  middleware CDC seçip oluşturduğum bomboş proje. Cube Mx F1-fw - v1.6.1'de de aynı şekilde program çalışıyor fakat usb tanımıyor.

Alıntı yapılan: ErsinErce - 24 Nisan 2018, 22:47:55yanlış clock ayarları, init edilmemiş donanıma erişmeye çalışma, ram yerine flash a erişim yapılması
sanırım sorununuz bunlardan biri

debugda iken reset vektöründen itibaren adım adım ilerleyin karşınıza çıkacaktır.

debug ayarlarından main'e atla kısmını iptal ederek bakın

daha önce f415 ve f407 hatta f103rct için usb projeleri oluşturup com port olarak kullandım aynı şekilde clock ayarlarında da  bir sıkıntı yok. Debug'dan run main()'i kaldırdığımda startup dosyasında system_init ve altındaki "r0" ı koşturup bitiriyor.

ahmet2015

Boş CubeMX usb CDC projesi ...

Dosyalar...