ATX Güç kaynağı Kısa devre Özelliğinin İptali

Başlatan Mucit23, 24 Nisan 2018, 22:39:57

Mucit23

Selamlar

Bir çeşit kayıt Cihaz için Slim ATX güç kaynağına ihtiyacım olmuştu. Türkiyede bir firmadan Everest Marka 200W güce sahip bir güç kaynağı temin ettim. Ürün geldi fakat şöyle bir sorunum var.

Güç kaynağındaki Kısa devre özelliği gereksiz yere devreye giriyor. Cihazdaki Sokete güç kaynağını takar takmaz cihaz kısa devreden korumaya geçiyor. Fakat Cihazda kısa devre yok. Kesinlikle yok.

Cihaz ilk başta şu resimdeki karta bağlanıyor. Bu kart Cihaz üzerindeki HDD lere ve anakarta enerji dağıtıyor. Üzerinde herhangi bir aktif eleman yok. ATX güç kaynağı çalışıyorken Bağlantı konnektörünü resimdeki karta taktığımda konnektörden ufak bir kıvılcım çıkıyor ve ATX kısa devreye geçiyor. Resimdeki karta 12V 5V -12V +3.3V gibi kanallara harici olarak gerilim uyguladım hiç bir sıkıntı yok. Kartta sürekli enerji çeken birşeyde yok.

Kart üzerindeki Kapasiteler  Güç kaynağını kısa devreye sokuyor. Harici Olarak 55W Far ampülü bağladım oda aynı şekilde kısa devre korumasına geçiriyor güç kaynağını. Fakat onun dışında birkaç dc motor vs basit yükleri çalıştırıyor.

Bu SMPS üzerindeki Kısa Devre korumasını iptal nasıl ederim? Yada buna başka nasıl bir çözüm üretebilirim?

asma

Güç kaynağını harici olarak çalıştırdıktan sonra mı sokete takıyorsunuz.
Normalde soket üzerinden bilgi alıp açılırsa soft start gibi özelliklerle başlar. Kendi üzerindeki kondansatörler dolarken karttakiler de şarj olur , sorun olmaz.

Mucit23

O şekilde de çalışmıyor. Birçok yöntemi denedim. Soket takılı iken kendim Yeşil Kabloyu GND ye bağlıyorum yine hemen kısa devreye giriyor. Bunun toleransı çok düşük.

yesilu

Çıkışa seri şok bobini bağlasan işe yarar mı diye düşünüyorum...

foseydon

hocam bu kartlarda anakarta bağlanan bir konnektör oluyor, adını hatırlamıyorum şimdi birşey bus deniyor buradan bilgi gidip geliyor. yani cihaz anakarta bağlı olmadığını anlayıp kendini kapatıyor olabilir.

birde her ne kadar kısa devre yok desen de, bir ölçüp bakmakta fayda var. cihazı kısa devreye sokan bacakların arasına multimetre ile bir bak, belki gerçekten kısa devre vardır.

güç kaynağı kısa devre korumasını röle ile yapıyordur, bu rölenin bacaklarını kesersen kısa devreye alamaz cihazı. ama bu durumda gerçekten kısa devre varsa veya oluşursa da kısa devre korumasına giremez ve yanar.

asma

Her bir voltaj hattına enerji verip kısa devre olmadığını görmek yeterli mi?
Eski ATX güç kaynağın standart değilse (aslında ATX değilse) soketin pin to pin olmaz.
Hatlardan biri diğerine veya gnd hattına bağlıysa PS korumaya geçer.
Benim cihazımı yalnız benim güç kaynağımla kullanacaksın mantığı.

Asıl konuya gelirsek , en azından benzer şemaya ihtiyac var.
Korumanın aşırı akımdan mı çıkış voltajlarındaki hatadan mı olduğunu kesinleştirip nokta atışı yapmak  yerinde olur.
Şema için kontrol entegreleri ve resim yeterli olur sanırım.

Kolay gelsin.

Mucit23

Alıntı yapılan: foseydon - 25 Nisan 2018, 09:09:35hocam bu kartlarda anakarta bağlanan bir konnektör oluyor, adını hatırlamıyorum şimdi birşey bus deniyor buradan bilgi gidip geliyor. yani cihaz anakarta bağlı olmadığını anlayıp kendini kapatıyor olabilir.

birde her ne kadar kısa devre yok desen de, bir ölçüp bakmakta fayda var. cihazı kısa devreye sokan bacakların arasına multimetre ile bir bak, belki gerçekten kısa devre vardır.

güç kaynağı kısa devre korumasını röle ile yapıyordur, bu rölenin bacaklarını kesersen kısa devreye alamaz cihazı. ama bu durumda gerçekten kısa devre varsa veya oluşursa da kısa devre korumasına giremez ve yanar.

Hocam Bildiğimiz ATX Güç kaynağı konnektörü ile bağlanıyor sisteme. 

Başka bir bağlantı yok. Resimdeki kart üzerinde bütün gerilim girişlerini ölçtüm. Kısa devre kesinlikle yok zaten ayrı ayrı ayarlı güç kaynağıyla voltajda uyguladım herhangi bir akım çekilmiyor. Kart pasif bir kart.

Mucit23

Ekleme: Güç kaynağının içini açtım. Over Voltage Protection ve Under Voltage Protection korumaları için EST7502C entegresi kullanılmış.
http://elwo.ru/_fr/23/EST7502C.pdf

Mucit23

Sorun Çözülmüştür.

EST7502C Entegresinin 1,2,3 ve 4 nolu voltaj izleme pinlerini 100ohm bir dirençle GND ye bağlayınca EST7502 entegresini kandırmış, OVP ve UVP korumalarını iptal etmiş oldum.

Şimdi aynı yüklerde kısa devre olmuyor.

mehmet

Bu iyi bir şey değil bence.

Negatif gerilim pinlerini kontrol edin.
Bir de boşta kalan gerilim pinlerini
direnç (Örneğin 10K) ile şaseye bağlayın.
Boş kalmasın. Özellikle +5V.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mucit23

Alıntı yapılan: mehmet - 25 Nisan 2018, 11:35:14Bu iyi bir şey değil bence.

Negatif gerilim pinlerini kontrol edin.
Bir de boşta kalan gerilim pinlerini
direnç (Örneğin 10K) ile şaseye bağlayın.
Boş kalmasın. Özellikle +5V.

Gerçek bir kısa devre olsa muhtemelen SMPS girişindeki sigortaları attıracak. Yada tümüyle yanar. Çok da önemli değil.

Boşta kalan pin yok hocam Hepsi Anakarta bağlanıyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Nisan 2018, 13:28:49Gerçek bir kısa devre olsa muhtemelen SMPS girişindeki sigortaları attıracak. Yada tümüyle yanar. Çok da önemli değil.

Boşta kalan pin yok hocam Hepsi Anakarta bağlanıyor.
Mucit
1-Karttaki kapasitörlerin toplamı ne kadarki korumaya geçiyor bu alet?
2-POWER on/off için atx soketteki ps-on pini ilemi on off yapıyorsun?

tekosis

@Mucit23 hocam problemini halletmişsin ama merak ediyorum, 10 numaralı pinde bir kondansatör ile kalibre edilen soft start ayarı görülüyor. bu kapasite ile oynanarak problemin çözülebilir mi acaba?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

adnadnan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Nisan 2018, 10:23:35Sorun Çözülmüştür.

EST7502C Entegresinin 1,2,3 ve 4 nolu voltaj izleme pinlerini 100ohm bir dirençle GND ye bağlayınca EST7502 entegresini kandırmış, OVP ve UVP korumalarını iptal etmiş oldum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Şimdi aynı yüklerde kısa devre olmuyor.

Müsadenizle size bir sorum olacak. Sizin sorununuza benzer bir sorun bende var. Bir PSU ile bu linkteki ayarlanabilir güç kayağı yaptım. Sabit 2 adet USB, 1 adet 3V, 1 adet 5V, 1 adet 8V 1 adet step down LM 2597 ile ayarlanabilir 0-12V, 1 adet LTC 3780 step up-down devresi çalıştırmak istedim. LM2596 dahil tüm sistem çalışıyor. Ancak LTC 3780 i ister 12V ister 8V a bağlar bağlamaz kısa devre korumasına alıyor kendini.
LTC 3780 de bir arıza vardır zannettim ancak dışarıdan herhangi bir adaptör ile denediğimde çalışıyor. Sorunum LTC 3780 bağlantısını Power Supply kısa devre olarak algılıyor ve korumaya alıyor.
Sizdeki EST7502C entegresinin yerinde bende WT7527S entegresi var. Şeması şu şekilde:

8, 9, 12, 13 ve 14. bacakları 2 ye bağlamam yeter mi; yoksa 5, 7 ve 10. ayaklar için de bir şey yapmam gerekir mi? Teşekkür ederim.